USZKODZONA SZYBA?

Zgłoś problem!

Lub zadzwoń

94 361 23 60

Aktualności

Zanieczyszczenie emisjami cząstek gumy sprawia, że opony stanowią większe zagrożenie niż emisje pochodzące z rur wydechowych

2022-07-06 08:41:26

O ile emisje pochodzące z silników spalinowych stanowią główny temat dyskusji dotyczących zmian klimatu, nieoczekiwanie okazuje się, że opony są również znacznym źródłem zanieczyszczeń. Firma Emissions Analytics, brytyjska niezależna specjalistyczna firma zajmująca się analizą danych poszła dalej, twierdząc, że guma z opon jest godnym rywalem dla emisji z rur wydechowych, jeśli chodzi o wpływ na środowisko.



Średnia trwałość opony to 90 000 kilometrów, w zależności od stylu jazdy, masy samochodu, warunków drogowych i mieszanki gumowej. Zła wiadomość dla opon i środowiska jest taka, że w miarę starzenia rozsiewają one coraz więcej cząstek gumy. Tak zwany mikroplastik wnika w glebę i nieuchronnie dostaje się do wód. Czołowy brytyjski specjalista zajmujący się danymi obliczył, że podczas normalnej jazdy opony rozsiewają 1850 razy więcej cząstek niż dym z rury wydechowej nowoczesnego pojazdu z sinikiem spalinowym.
Przez cały ten czas firma radzi zachować ostrożność w ocenie tych danych ze względu na trendy takie jak fakt, że nowe samochody z silnikami spalinowymi wykazują znacznie niższą emisję gazów wydechowych, a masa pojazdów elektrycznych jest wyższa niż ich odpowiedników napędzanych silnikami spalinowymi.

Największym zmartwieniem jest prawdopodobnie to, że mikroplastik taki jak cząstki gumy może łatwo wnikać do organizmu ludzi i potencjalnie uszkadzać mózg. Pochodzące z 40 różnych próbek dane zebrane przez brytyjskich analityków mogą pomóc producentom w wytwarzaniu opon bez szkodliwych substancji toksycznych i zbadaniu możliwości zmniejszenia emisji cząstek gumy.
Czytaj więcej...

Ma rozmiar odcisku palca, ale paraliżuje przemysł samochodowy

2022-05-25 06:10:08

Samochód bez mikroprocesorów jest jak ptak bez skrzydeł – po prostu nigdzie się nie ruszy. Malutkie, ale potężne półprzewodniki zasilają szeroki zakres funkcji samochodu, takich jak ekrany dotykowe i aplikacje ADAS, w tym systemy hamowania awaryjnego, uruchamianie poduszek powietrznych i czujniki parkowania. Mikroprocesory są wykorzystywane na jeszcze większą skalę w pojazdach elektrycznych.



Koronawirus zakłócił nasze życie na wiele sposobów i pandemia jest oczywistą przyczyną również tego kryzysu. Gdy ludzie zamknęli się w domach, sprzedaż chipów do elektroniki użytkowej i bezprzewodowej komunikacji bardzo wzrosła, przez co producenci nie byli w stanie nadążyć z zaopatrzeniem innych branż. W miarę przeciągania się pandemii, światowi dostawcy, tacy jak Sony i Intel, zaczęli inwestować w nowe zakłady produkujące mikroprocesory, jest to jednak długotrwały i kosztowny proces.
Niektórzy producenci samochodów obawiają się, że przywrócenie równowagi między podażą a popytem potrwa do 2023 lub nawet 2024 roku, co przekreśla nadzieje przemysłu motoryzacyjnego na poprawę kondycji w najbliższej przyszłości. Sprzedaż samochodów nadal spada, a niektóre marki rezygnują nawet z urządzeń wyposażonych w półprzewodniki – najczęściej używane w systemach informacyjno-rozrywkowych i dźwiękowych, aby zachować ciągłość produkcji i sprzedaży.
Konflikt w Europie Wschodniej jeszcze pogarsza sytuację branży przez malejące dostawy wiązek kablowych z Ukrainy.
Czytaj więcej...

Odpowiedzialne zarządzanie odpadami pomaga producentom typu OEM osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju

2022-05-25 06:13:28

Skupienie się na recyklingu jest dla producentów samochodów kluczem do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy śladu ekologicznego nowych pojazdów. Zgodnie z założeniami firmy Faurecia dostawcy z branży motoryzacyjnej, oraz firmy Veolia, zajmującej się gospodarką odpadami, do 2025 roku 30% wnętrz pojazdów powinno być wykonanych z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu (obecnie są one produkowane głównie z materiałów niepochodzących z recyklingu).



Ten ambitny cel stanowi podstawę umowy o współpracy i badaniach, podpisaną przez francuskie koncerny na początku tego miesiąca. Wykorzystując swoją ekspercką wiedzę, przedsiębiorstwa zamierzają opracować i wprowadzić na rynek przełomowe materiały kompozytowe do zastosowań w pojazdach w Europie.
Obecnie około 13 milionów pojazdów wyposażonych jest w elementy z NafiLean, czyli lekkiego biomateriału wykorzystywanego do produkcji kokpitów, który firma Faurecia wprowadziła 10 lat temu. We Francji, Veolia zajmuje się dostawami dla sektora motoryzacyjnego od ponad pięciu lat, dostarczając materiały kompozytowe na bazie polipropylenu pochodzącego z recyklingu. Połączenie wiedzy i pozycji przemysłowej firm umożliwi im przyspieszenie produkcji rewolucyjnych ekologicznych rozwiązań dla wnętrz, w szczególności w zakresie paneli drzwiowych, desek rozdzielczych i konsoli. Produkcja ma ruszyć już w 2023 r. we francuskich zakładach recyklingowych Veolia.

W samej Europie co roku wytwarzanych jest około 26 milionów ton tworzyw sztucznych i chociaż trend recyklingu tego materiału przybiera na sile, nadal pozostaje wiele do zrobienia. Europejski Zielony Ład zakłada, że do 2030 roku 55% odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno być przetwarzane w celu ponownego wykorzystania. Łącząc siły w celu znacznego ograniczenia strumienia odpadów, firmy Faurecia i Veolia kierują swoje działania dokładnie we właściwym kierunku.
Czytaj więcej...

Po dwóch niełatwych latach produkcja samochodów otrzymuje kolejny cios, ponieważ braki części wstrzymują linie produkcyjne

2022-04-26 13:27:02

Kiedy zaczęło się wydawać, że wszystko wróci do normy po dwóch latach zakłóceń, łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej napotkał kolejny problem. Podczas pandemii COVID-19 produkcja samochodów należała do branż poważnie dotkniętych brakiem półprzewodników. Teraz produkcję wstrzymuje brak okablowania.



W Europie producenci samochodów pozyskują nawet 15% tych ważnych części z Ukrainy. Choć kraj próbuje utrzymać produkcję pomimo trwających ataków rosyjskich, nie wystarcza to do pokrycia zapotrzebowania.
Irlandzka firma Aptiv i niemiecka firma Leoni usiłują reagować na luzy w swoich zakładach w Ukrainie, przenosząc produkcję do innych krajów, jak Serbia i Rumunia, i wprowadzając nocne zmiany. Nexans i Fujikura to kolejni ważni dostawcy okablowania, którzy muszą mierzyć się z zakłóceniami w swoich zakładach w kraju ogarniętym wojną.
Okablowanie jest kluczowym elementem instalacji elektrycznej samochodu. Jego niedostępność już wpływa na producentów samochodów na całym świecie, zmuszając ich do ograniczenia, a nawet czasowego zawieszenia produkcji. Zgodnie z prognozami sprzed rozpoczęcia wojny w tym roku miały zjechać z linii montażowych na całym świecie 84 miliony pojazdów. Ze względu na obecny kryzys przypuszczenia są o wiele bardziej pesymistyczne i zakładają liczbę poniżej 82 milionów oraz niskie prawdopodobieństwo odzyskania kwot sprzed pandemii nawet w roku 2023.
Czytaj więcej...

AGC zmniejsza ilość odpadów plastikowych i wydłuża żywotność skrzyń

2022-04-26 13:34:06

W listopadzie ubiegłego roku donosiliśmy o zobowiązaniu AGC do osiągnięcia neutralności węglowej do roku 2050. Jednym z pięciu filarów strategicznych umożliwiających realizację tego celu jest łańcuch dostaw, a już wkrótce osiągniemy ważny kamień milowy.



Począwszy od końca czerwca produkcja markowych szyb AGC nie będzie wiązać się z pakowaniem każdej sztuki w plastikową torebkę. Zgodnie z oczekiwaniami większość obecnych zapasów pakowanych oddzielnie pojedynczych sztuk wyczerpie się przed końcem bieżącego roku.
Choć nadal będziemy używać torebek plastikowych do zabezpieczenia partii po 10–20 sztuk, rezygnacja z pakowania w nie pojedynczych sztuk przyniesie zmniejszenie produkcji odpadów plastikowych o 90%. Nowe podejście do opakowań przybliża AGC do osiągania „zielonych” celów, ale przede wszystkim pozwala naszym klientom realizować własne ambicje w zakresie neutralności węglowej.

AGC Automotive bada także korzyści płynące z wielokrotnego wykorzystywania skrzyń drewnianych. Przy minimalnej konserwacji skrzynie są wystarczająco wytrzymałe, by można ich było używać więcej niż pięć razy. Obecnie zaledwie 6% skrzyń jest przekazywane wielokrotnie między klientem a AGC, ale do końca roku 2022 pragniemy zwiększyć tę liczbę do 10%. Decyzja o zwrocie skrzyń firmie AGC jest po prostu kwestią odległości. Ze względu na obecną niestabilność rynku paliwowego transport drogowy może przechylić szalę zrównoważonego rozwoju na korzyść lokalnego recyklingu skrzyń.
Czytaj więcej...

Ceny paliw prawdopodobnie wzrosną do rekordowych poziomów, gdy wojna w Ukrainie wejdzie w drugi miesiąc

2022-03-29 09:35:10

Wojna szaleje w Europie Wschodniej, tragicznie odbijając się na ludzkim życiu, a jej wpływ na łańcuch dostaw jest odczuwalny na całym świecie, ponieważ ceny dóbr konsumpcyjnych i towarów wymykają się spod kontroli. Jednym z tych towarów jest paliwo.



Już w 2021 r. cena za baryłkę ropy podwoiła się w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła poziom 100 euro od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.
W Europie 70% ładunków obsługiwanych jest transportem drogowym, więc można śmiało powiedzieć, że branża transportowa jest siłą napędową naszej gospodarki. Popyt rośnie w następstwie recesji związanej z pandemią Covid-19, ponieważ firmy produkcyjne stale zwiększają produkcję. Chociaż powinno to wprowadzić przewoźników w radosny nastrój, olej napędowy stanowi prawie 35% ich kosztów operacyjnych. Aby zachować wypłacalność, klienci muszą płacić za nieustanny wzrost cen paliw, co z kolei wpływa na cenę konsumencką.

Aby dolać oliwy do ognia, groźba strajków przewoźników na całym kontynencie jest nieuchronna, a presja na rządy, aby wdrożyć zdecydowane środki, rośnie. Niestety Europa nie ma wspólnego podejścia do rozwiązania tego problemu, a rządy debatują nad właściwym kierunkiem działań dla ich kraju.

Przemysł szklarski jest już mocno narażony z powodu inflacji źródeł energii i utrzymującego się niedoboru układów scalonych. Dodatkowa presja niepokojów politycznych i późniejszego kryzysu paliwowego sprawiają, że branża jest szczególnie wrażliwa.
Czytaj więcej...

Przemysł szklarski stoi przed niespotykanymi wyzwaniami, aby utrzymać piece w ruchu

2022-03-29 09:38:03

Produkcja szkła to branża napędzana głównie gazem ziemnym i energią elektryczną, co czyni ją niezwykle energochłonną. Produkcja szkła płaskiego wymaga topienia surowców w piecach, które praktycznie cały czas pracują na gazie, podczas gdy linie szyb samochodowych działają na energię elektryczną.



Ponieważ ceny energii codziennie biją nowe rekordy i oczekuje się, że w najbliższej przyszłości wzrosną do bezprecedensowego poziomu, europejscy producenci szkła znajdują się pod ogromną presją.
W marcu 2021 r. cena gazu TTF wynosiła 18 euro za MwH. W niecały rok cena wzrosła do 114 euro (w momencie pisania), spadając z rekordowego 227 euro w dniu 7. marca. Energia elektryczna nie ma się lepiej: w 2021 r. średnia cena energii w Europie na dzień naprzód wynosiła 106 euro za KwH, a w 2022 r. wzrosła do 180 euro!

Koszt produkcji przedniej szyby jest dziś o 30 do 60% wyższy niż 12 miesięcy temu. Gwałtowna inflacja źródeł energii w połączeniu ze wzrostem cen materiałów używanych do komponentów szyb samochodowych, takich jak drewno, PVB i tworzywa sztuczne, oraz dodatkowe skutki konfliktu w Europie Wschodniej sprawiają, że europejscy producenci szkła walczą o utrzymanie rentowności.

Utrzymanie linii produkcyjnych na rentownym poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu jakości, do którego przyzwyczaili się klienci, wymaga drastycznych podwyżek cen, które dotrzymują kroku panującym warunkom rynkowym. Jedyną inną opcją jest wyłączenie linii produkcyjnych szyb, co spowoduje znaczne braki.

Przemysł szklarski nigdy nie był w tak poważnych tarapatach i podobnie jak wiele innych energochłonnych przedsiębiorstw produkcyjnych, również może w końcu upaść pod presją.
Czytaj więcej...

Ford przystępuje do testowania nowej innowacji inżynieryjnej producenta samochodów w prawdziwym życiu

2022-03-29 09:41:26

Pojazdy Forda są obecnie wyposażone w czujniki ADAS, które mapują otoczenie samochodu, ostrzegając kierowcę o pobliskich przeszkodach (m.in. samochody, rowerzyści, piesi) emitując dźwięk ostrzegawczy lub wizualny, a w razie potrzeby uruchamiając hamulec awaryjny. Teraz producent samochodów planuje przenieść ostrzeżenia dla kierowców na wyższy poziom.



Ford w Niemczech przeprowadza testy na symulatorach i testy w warunkach rzeczywistych nowej „technologii inteligentnego ostrzegania kierowcy”. Składa się ona z kierunkowych alarmów dźwiękowych, które informują kierowcę, gdzie znajduje się przeszkoda, naśladując dźwięki, takie jak kroki, dzwonek rowerowy, dźwięk przejeżdżającego samochodu lub nadjeżdżającego pociągu. Technologia ta opiera się na narożnych czujnikach radarowych, takich jak czujniki BlindSpotDetection, które lokalizują przeszkodę. Nowe oprogramowanie Forda przekłada dane na odpowiedni dźwięk i przekazuje je do odpowiedniego głośnika.

Jak dotąd próby przynoszą obiecujące wyniki: w fazie próbnej w 74% przypadków dźwięki z prawdziwego życia pozwoliły kierowcom zidentyfikować rodzaj przeszkody, z którą mają do czynienia. Słysząc regularne ostrzeżenie dźwiękowe z odpowiedniego głośnika, byli w stanie wskazać jego lokalizację w 70% przypadków. Na torze testowym w warunkach rzeczywistych technologia skutecznie ostrzegała kierowców, że w pobliżu pojazdu znajduje się pieszy, emitując dźwięk kroków z odpowiedniego głośnika.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy technologia inteligentnego ostrzegania kierowcy znajdzie się w nowych samochodach Forda. Jednak korzyści w zakresie bezpieczeństwa są oczywiste: uzyskanie właściwego odczytu charakteru przeszkody i jej dokładnej lokalizacji zwiększa zdolność kierowcy do unikania kolizji.
Czytaj więcej...

DHL Freight, Shell i Grundfos łączą siły, aby przetestować Bio-LNG w celu transportu drogowego towarów

2022-03-07 10:57:31

W skali globalnej branża logistyczna odpowiada za ponad 10% emisji gazów cieplarnianych. Latem 2021 r. DHL Freight i Shell rozpoczęły pilotażowy projekt mający na celu sprawdzenie możliwości zastosowania ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych paliw w drogowym transporcie towarowym. Eksploatacja trzech ciężarówek stosując paliwo Shell Bio-LNG (skroplony biologicznie gaz ziemny) wyprodukowanym z odpadów rolniczych dla klienta firmy DHL, firmy Grundfos, przyniosła już obiecujące wyniki – zmniejszenie emisji CO2 o równowartość ponad 90 000 km tylko w pierwszym półroczu!



Według Uwe Brinksa, Dyrektora Generalnego DHL Freight, firma mocno zaangażowała się w walkę o zrównoważoną przyszłość. Mocno wierzą, że paliwa alternatywne mogą utorować drogę do dekarbonizacji, wraz z ciągłym doskonaleniem i modernizacją floty oraz innymi projektami związanymi z ochroną środowiska. Do 2030 r. Deutsche Post DHL planuje spełnić 30% wymagań paliwowych dzięki ekologicznym alternatywom. Grundfos również jest napędzana pozytywnym wpływem na zmiany klimatyczne i dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o połowę do 2025 roku.
Dla Shell Germany trwająca współpraca z DHL i Grundfos zapewnia zdobywanie doświadczenia i są oni dumni ze wspólnego kierowania sektorem transportu drogowego w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości. W listopadzie ubiegłego roku koncern naftowo-gazowy rozpoczął budowę zakładu skraplania w Amsterdam Westpoort (Holandia).

Projekt pilotażowy trwający od czerwca 2021 r. potrwa kolejne 8 miesięcy.

Czytaj więcej...

Czujniki zatrzymują brud dzięki wbudowanemu ultradźwiękowemu mechanizmowi czyszczącemu

2022-03-07 11:01:03

Wyobraźcie sobie pojazd pokryty śniegiem i lodem w zimowy dzień – aby bezpiecznie nawigować, przed wyruszeniem w drogę kierowca odśnieży i odmrozi przednią szybę i tylne oświetlenie.
Pojazdy autonomiczne (AV) usuwają ludzkich kierowców z siedzenia kierowcy, a czasem nawet z samochodu. Ale kto – lub co – zainterweniuje, gdy bezpieczne funkcjonowanie AV będzie zagrożone, ponieważ zablokowane czujniki zagrożą dokładności jego funkcji ADAS?




W powyższym przypadku pojazd AV w pełni polega na swoich czujnikach, aby aktywować wycieraczki i systemy ogrzewania, które oczyszczają okna i umożliwiają działanie funkcji ADAS. Dlatego czujniki muszą być zawsze wolne od przeszkód, takich jak lód i brud.
TTP, firma British Tech, zdaje sobie sprawę, że sama liczba czujników w urządzeniu AV uniemożliwia czyszczenie ręczne i sugeruje, aby producenci czujników wbudowali w swoje urządzenia funkcję samodzielnego czyszczenia. Chociaż płyny do spryskiwaczy mogą być idealnym rozwiązaniem do czyszczenia szyb, konieczność ich uzupełniania sprawia, że są niepraktyczne w przypadku wielu czujników w samochodzie. Rozwiązanie TTP opiera się na technologii istniejącej w aparatach cyfrowych: czyszczeniu ultradźwiękowym, dzięki któremu niewielka ilość środka czyszczącego jest rozpylana w postaci drobnej mgiełki. Dodatkową zaletą tej techniki jest to, że stanowi jedynie niewielką część całkowitego kosztu samego czujnika.

Producenci samochodów będą bardzo zadowoleni z rozwiązania TTP, ponieważ usuwa ono obawy związane z utrzymaniem czujników.
Czytaj więcej...

EyeLights i AGC z dumą prezentują szybę AR podczas targów CES w Las Vegas w 2022 r.

2022-01-24 11:10:27

Firmy EyeLights i AGC połączyły siły, by wzbogacić pojazdy serii o możliwości uprzemysłowionej rzeczywistości rozszerzonej (AR), które zwiększą bezpieczeństwo i komfort kierowców. Z połączenia technologii szyb i wyświetlaczy wynika kilka korzyści np. możliwość zaoferowania największego ekranu wirtualnego (550 cali) i odległości projekcji wyświetlanej 50 metrów od kierowcy.



Technologia AGC Automotive przekształca szybę w ekran wirtualny, dzięki czemu kierowca widzi informacje nawet wówczas, gdy nosi okulary przeciwsłoneczne. Ekran wirtualny działa na system operacyjny EyeLights, który zapewnia rozszerzone możliwości podczas jazdy dzięki wykorzystaniu wizji komputerowej i potencjału sztucznej inteligencji (ang. AI).
Dzięki tej technologii kierowca ma wszystkie informacje w zasięgu wzroku i może skupić się na drodze. „Jesteśmy przekonani, że szyby wyposażone w technologię rozszerzonej rzeczywistości będą kolejnym interfejsem pośredniczącym między człowiekiem a maszyną (ang. Human Machine Interface) i że w przyszłości ekrany całkowicie znikną z pulpitu. Szerszy interfejs szyby z technologią rzeczywistości rozszerzonej zapewnia przejrzystość i zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystywanie w samochodach pełnego potencjału takiej rzeczywistości” – mówi Romain Duflot, dyrektor generalny EyeLights.

„Wielu graczy usilnie stara się zastosować w szybach nowe technologie HUD(*), jednak często pomijają oni liczne surowe ograniczenia optyczne szyb. Firmom AGC i EyeLights przyświecała taka sama wizja: zrewolucjonizować rzeczywistość pod względem pragmatycznym. Oto teraz jesteśmy gotowi do masowej produkcji rozwiązania i udoskonalania komfortu i bezpieczeństwa kierowców” – mówi Patrick Ayoub, szef działu ds. tworzenia czujników i zapewniania widoczności w samochodach w pionie badawczo-rozwojowym AGC.

Szybę wykorzystującą technologię AR zaprezentowano na początku stycznia na targach CES w Las Vegas, najbardziej wpływowym na świecie wydarzeniu w obszarze techniki.

Obejrzyj film tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=CrV3dG-ep84
Czytaj więcej...

W Wideye® firmy AGC zastosowano innowacyjne rozwiązania szklane w celu zaprezentowania czujników 360 stopni

2022-01-24 11:14:59

wideye.vision/ W rzeczywistości, w której dokonuje się przejście na pojazdy autonomiczne, coraz ważniejsza staje się konieczność estetycznego wkomponowania wysokowydajnych czujników. Od czasu utworzenia Wideye przez AGC w 2016 r. firma specjalizuje się w eliminacji tych wyzwań dzięki rozwiązaniom integrującym, które wykorzystują jej unikatowe szkło.



Typy tego szkła o wysokiej jakości optycznej obejmują od przejrzystego po działające w zakresie bliskim podczerwieni. Jest ono niezbędne do bezproblemowej instalacji czujników sensorycznych, takich jak LiDAR i kamery.

Dominująca pozycja Wideye w ekosystemach pojazdów autonomicznych pozwala zespołowi na podejmowanie skutecznej współpracy partnerskiej ukierunkowanej na przyspieszenie rozwoju technologicznego. Podczas CES taką współpracę zademonstrowano na samochodzie łączącym w sobie nowe koncepcje, które zwiedzający mogli doświadczyć na żywo.

-Wideye i belgijska firma XenomatiX, producent LiDAR specjalizujący się w technologii True Solid State LiDAR, udowodnili możliwość łączenia zarówno modułów LiDAR, jak i kamer w szybach oraz zagwarantowania wydajności poprzez użycie sygnałów od przejrzystych po działających w paśmie bliskim podczerwieni w szkle.

-Czujniki wbudowane w boku pojazdu w celu wykrywania przeszkód dopuszczają takie zastosowanie jak wykrywanie miejsca do parkowania. Wideye i Sony Depthsensing Solutions podjęły ze sobą współpracę partnerską integracji technologii ToF (kamera Time-of-Flight). Ten czujnik jest całkowicie zintegrowany i może być wykorzystywany również do celów technologii uwierzytelniania twarzą. Odwiedzający CES mieli możliwość wypróbowania tej w pełni funkcjonującej integracji.

-Podmiot Wideye ponadto udowodnił doskonałą jakość swojego szkła przy wykorzystaniu w obudowach LiDAR. Współpraca pomiędzy Wideye a izraelską firmą Opsys Technologies ma zaowocować opracowaniem specyfikacji dla branży samochodowej przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższych wyników czujnika z zastosowaniem właściwości zastrzeżonego szkła Wideye.

Odkryj Wideye tutaj: https://wideye.vision/
Czytaj więcej...

Lekkie materiały przeważają szalę na korzyść środowiska

2022-01-13 11:11:41

Obecnie, podczas optymalizacji osiągów samochodu, więcej punktów można zyskać, stawiając na zrównoważony rozwój, a nie na moc. Obniżenie wagi pojazdu ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko i znacznie poprawia wydajność paliwową.



Wewnętrzne daszki, dywany, okładziny sufitu... warstwy izolacyjne między ramą samochodu a jego komponentami tradycyjnie są wykonywane z gąbki, a ostatnio z filcu polimerowego. Niektórzy producenci wiele inwestują w badania i rozwój, aby opracować alternatywy, które nie tylko poprawią bezpieczeństwo na drodze, lecz także będą dobre dla naszej planety!
Szwajcarski producent części samochodowych Autoneumm wprowadził na rynek Flex-loft. Opatentowana technologia wykorzystuje bawełnę z recyklingu i włókna poliestrowe, tworząc gruby, a jednocześnie lekki materiał izolacyjny o wspaniałych właściwościach wytłumiających. Ponadto materiał Flexi-loft jest podatny na formowanie, dzięki czemu idealnie nadaje się do tworzenia skomplikowanych kształtów. Co więcej, w pełni nadaje się do recyklingu. Dodatkowy bonus stanowi fakt, że materiał kontroluje zapachy i poziom pyłu wewnątrz pojazdu.
Autoneum działa na rzecz środowiska także w zakresie produkcji, odzyskując i ponownie wykorzystując ścinki powstałe w procesie produkcyjnym.

Wszystkie te cechy sprawiają, że Flexi-loft zyskuje konkurencyjną przewagę nad mniej nadającymi się do kształtowania filcami termoplastycznymi, które mimo znakomitych właściwości akustycznych mają mniejszą objętość i trzeba zastosować ich większą ilość, zwiększając wagę pojazdu, a także nad piankami w zakresie trwałości i ochrony środowiska.
Czytaj więcej...

Pociągi nocne na nowo przyciągają pasażerów

2022-01-13 11:19:21

Nieoczekiwanie wydarzenia, takie jak pandemia COVID-19, uziemiają podróżujących, ale istnieje pilniejszy powód, który motywuje nas do rezygnacji z podróży lotniczych: planeta Ziemia.



Badania wykazują, że do 2050 r. podróże lotnicze będą odpowiadać za 22% emisji dwutlenku węgla. Nadszedł czas zejść na ziemię i powrócić do ekologicznego transportu naziemnego. Europa posiada rozbudowaną sieć kolejową z szybkimi pociągami podróżującymi na odległość do 1000 km. Obawy związane ze środowiskiem i „wstyd” związany z lataniem sprawiają, że podróżni przesiadają się z samolotów na pociągi.
Tłumaczy to ponowne pojawienie się niegdyś popularnych pociągów nocnych, które pokonują odległości ponad 1000 km i pozwalają na dojechanie z Malmö w Szwecji do Londynu w trakcie jednej nocy.

ÖBB (Austriacka Kolej Federalna) Nightjet już umożliwia nocne przejazdy z Austrii do głównych europejskich metropolii, takich jak Bruksela, Zurych czy Rzym. Przed pandemią COVID firma z roku na rok doświadczała wzrostu liczby pasażerów i ma nadzieję, że ten trend się utrzyma.
Kraje takie jak Wielka Brytania i Szwecja także dołączyły do tej mody, przywracając nieczynne połączenia lub otwierając nowe.

W świetle tych wydarzeń linie lotnicze podjęły wyzwanie i postanowiły obniżyć ceny biletów, aby wypełnić samoloty w trakcie lotów na krótkie i średnie dystanse. Mają także ogromną przewagę konkurencyjną w zakresie podróży na duże odległości.
Istnieje także kwestia demografii: osoby podróżujące służbowo nadal chętniej wybierają samolot. Ludzie podróżujący w celach wypoczynkowych skłaniają się natomiast ku pociągom nocnym.
Czytaj więcej...

Wyznaczanie ambitnych celów oraz jasno określone działania pozwalają nam dążyć do uzyskania neutralności węglowej

2021-11-29 12:09:32

AGC Glass Europe zamierza stać się firmą neutralną dla klimatu do 2050 r. Cel ten jest możliwy do osiągnięcia jedynie poprzez wprowadzenie drastycznych zmian w zakresie odpowiedzialności za środowisko, odpowiedzialności społecznej i efektywności ekonomicznej.




ARG Europe określiła globalną strategię zrównoważonego rozwoju na nadchodzące dziesięciolecia, plan działania z kluczowymi etapami i celami, a także zestaw działań na wysokim szczeblu.
Obecnie firma koncentruje się na środowiskowym aspekcie zrównoważonego rozwoju, przede wszystkim nadając priorytet kilku działaniom:
- Produkcja: musimy opracować strategię zakupu zielonej energii i zmniejszyć zużycie wody. Inteligentne i współpracujące ze sobą maszyny (Przemysł 4.0) pozwolą na poprawę wydajności i produktywności naszych fabryk.
- Odpady i recykling: naszym celem jest osiągnięcie zerowego poziomu składowania odpadów, co będzie możliwe dzięki usprawnieniu gospodarki odpadami. Ponadto należy kłaść nacisk na rozwój działalności związanej z recyklingiem zarówno na poziomie produkcji, jak i instalacji sieci.
- Łańcuch dostaw: musimy zoptymalizować pozycję transportu i zmienić strategię pakowania, stosując skrzynki wielokrotnego użytku i ekologiczne materiały, które ochronią szkło podczas transportu.
- Badania i rozwój: planujemy unowocześnić procesy rozwoju i przyspieszyć projektowanie elementów nieszklanych nadających się do recyklingu.
- Zakupy: uprzywilejowanie partnerstwa z dostawcami materiałów ekologicznych okaże się istotnym wkładem w ochronę środowiska w kolejnych latach.

Ponadto zidentyfikujemy potrzeby naszych klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju, aby pomóc im osiągnąć ekologiczne cele.

Aby dowiedzieć się więcej o powyższych działaniach, śledź nadchodzące biuletyny.

Czytaj więcej...

Ta firma podejmuje walkę o zieloną przyszłość, zmieniając metody produkcji

2021-11-29 12:16:13

Nie da się ukryć, że atrakcyjny wygląd oraz dotyk skórzanej tapicerki w samochodzie nie ma sobie równych. W przeciwieństwie do droższych modeli samochody większości marek w podstawowej wersji nie mają foteli z prawdziwej skóry (a czasami innych elementów wyposażenia wnętrza). Ale jak cierpi środowisko, gdy my rozkoszujemy się luksusem za kierownicą?



Chociaż skóra jest produktem biologicznym (skóry zwierzęce), w związku z czym uzyskuje dość wysoki wynik pod względem zrównoważonego rozwoju, to w momencie gdy nasza planeta jest zagrożona, proces jej produkcji jest ściśle kontrolowany.
Firma Bridge of Weir, jedyny brytyjski producent skóry dla przemysłu motoryzacyjnego, poważnie traktuje kwestię odpowiedzialności za środowisko. Opracowała bowiem ekologiczny proces produkcji, w którym bakterie eliminowane są przy użyciu naturalnych probiotyków, a nie substancji chemicznych. Firma podniosła poprzeczkę, jeśli chodzi o linię garbowania, zakazując stosowania tradycyjnych, lecz kontrowersyjnych soli chromu i aldehydów, i zastępując je alternatywnymi rozwiązaniami. W rezultacie montaż skóry na deskach rozdzielczych i pulpitach staje się jeszcze łatwiejszy.

W celu odpowiedniego wykończenia skóry na końcu linii produkcyjnej firma Bridge of Weir zastąpiła poliuretan na bazie skamieniałości poliuretanem pochodzenia biologicznego.

Firma jeszcze bardziej poprawia ślad węglowy poprzez odpowiedzialną gospodarkę odpadami, wdrażanie procesów generujących parę i olej, które są ponownie wprowadzane do obiegu w celach grzewczych i napędowych.

Czytaj więcej...

O korzyściach środowiskowych pojazdów elektrycznych decyduje stopień zrównoważoności ich ogniw zasilających.

2021-11-03 12:56:59

W stosunku do pojazdów elektrycznych mamy wysokie oczekiwania, a mianowicie takie, że odwrócą negatywny wpływ, jaki bieżąca mobilność ma na środowisko. Jednak co z akumulatorami zasilającymi takie pojazdy? Akumulatory stopniowo tracą na wydajności, zatem sposobem na odwrócenie zmian klimatycznych jest ponowne użycie takich baterii, a nie pozbywanie się ich.



Założona w Kanadzie firma Li-Cycle specjalizuje się w ponownym wykorzystywaniu starych akumulatorów litowo-jonowych. Stosuje przy tym złożony, ale wydajny, proces rozbiórki i ekstrakcji pozwalający na odzyskanie niemal 100% materiałów, które z kolei są wykorzystywane do produkcji nowych akumulatorów. Odzyskiwane metale, np. srebro, miedź i aluminium, mogą znaleźć nowe zastosowania w różnych innych branżach przemysłowych.

Takie firmy jak Li-Cycle mogą znacząco ograniczyć konieczność wydobywania kolejnych złóż na potrzeby nowych akumulatorów. Ma to nie tylko dobroczynne skutki dla środowiska, ale również ważniejsze znaczenie etyczne: może dosłownie polepszyć poziom życia ludzi w pewnych krajach, w których działalność górnicza ma bardzo dwuznaczne moralnie konsekwencje dla praw człowieka.

Niektórzy producenci samochodów już budują sobie renomę firm ekologicznych poprzez uwzględnianie w swojej gospodarce odpadami ponownego wykorzystania podzespołów i materiałów. Firma GM idzie dalej i publikuje na specjalnej stronie internetowej informacje o recyclingu akumulatorów.

Również inni producenci widzą przyszłość dla zużytych akumulatorów samochodów elektrycznych: Nissan, Stellantis, BMW i Daimler podejmują szerokie działania dające zużytym akumulatorom drugie życie.

Ostatecznie zapewnienie zrównoważoności ekologicznej poprzez pełną elektryfikację zakończy się sukcesem jedynie wówczas, gdy odpowiednie wymagania spełni łańcuch dostaw.
Czytaj więcej...

Firma AGC realizuje działania na rzecz świata bez emisji dzięki ekologicznym rozwiązaniom

2021-11-03 12:52:00

Obecnie pilniejsza niż kiedykolwiek wcześniej staje się potrzeba produktów z zieloną etykietą. Firmy na całym świecie przystosowują swój łańcuch wartości tak, aby mógł on spełniać surowe wymogi przewidziane w przepisach prawa i zaspokajać popyt konsumencki na produkty ekologiczne.



Siłą napędową dla AGC jest chęć dbania o planetę, dlatego jej polityka środowiskowa jednoznacznie zakłada stosowanie najlepszych dostępnych technologii ekologicznych, dzięki którym możliwe jest opracowywanie wysoce zrównoważonych produktów i rozwiązań.
W ciągu ostatnich 30 lat udało nam się zmniejszyć ślad węglowy poprzez ograniczenie stosowania energii niezbędnej do stopienia 1 tony szkła o 22%. Co roku przetwarzamy w Europie 1 milion ton stłuczki, co również pomaga w znaczącym zmniejszeniu poziomu emisji gazów cieplarnianych. Ostatecznie zobowiązujemy się do zapewnienia neutralności klimatycznej firmy do 2050 r. Dlatego też firma AGC Glass Europe ustanowiła kilka ambitnych celów do 2030 r.:

Ograniczenie emisji konkretnych gazów cieplarnianych o 30%
Ograniczenie emisji z konkretnych źródeł energii o 20%
Ograniczenie zużycia pewnych rodzajów wody o 15%
Całkowite wyeliminowanie odpadów trafiających na wysypiska
Ograniczenie relacji pomiędzy ilością zużywanych zasobów a ilością wytwarzanych odpadów
Zielone wzornictwo produktów

Istotne znaczenie dla osiągnięcia tych celów ma tu AGC Automotive. Zapewnienie bezemisyjnej przyszłości postrzegamy jako wyzwanie, które polega na konieczności stworzenia rewolucyjnych rozwiązań. Oprócz produktów, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, a które stale rozwijamy, dbamy o planetę, realizując wypróbowane programy transportu, recyclingu i opakowań. W przygotowaniu mamy kilka projektów, które mają pozytywne oddziaływanie na środowisko. Tymczasem więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.agc-glass.eu/en/sustainability .
Czytaj więcej...

Rządy i firmy przemysłowe dysponują rozwiązaniami mogącymi zażegnać kryzys klimatyczny

2021-11-02 09:28:19

Nie ma sensu zaprzeczać: przez lekkomyślne spalanie paliw kopalnianych i wynikające z tego zanieczyszczenia dotarliśmy do momentu, w którym powoli – aczkolwiek systematycznie – unicestwiamy naszą piękną planetę. Globalne ocieplenie i jego szkodliwy wpływ na nią zmuszają nas na co dzień do odpowiedzialnych postaw, a w szerszej perspektywie – do ponownego zastanowienia się nad przepływem produkcji przemysłowej. Jeśli nie wykażemy się przezornością, nasze dzieci odziedziczą planetę, na której na pewnych obszarach człowiek nie będzie w stanie zamieszkać!



W Europie tylko sektor transportu odpowiada za 25% emisji gazów cieplarnianych, co zmusiło władze Unii do podjęcia stosownych działań. Oczekuje się, że Europejski Zielony Ład ograniczy poziom CO2 o 90% do 2050 r. dzięki wdrożeniu ograniczeń emisji dla branży samochodowej, które w późniejszych latach staną się surowsze. Kolejnym możliwym krokiem jest wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych pojazdów z silnikami spalinowymi od 2035 r.
Coraz intensywniejszy rozwój pojazdów hybrydowych i elektrycznych świadczy o tym, że większość producentów samochodów chce stawiać na zieloną przyszłość.

Jednak tu chodzi też o coś więcej – jeśli świat miałby rozwijać się zrównoważenie, należałoby stworzyć równie inteligentne procesy produkcyjno-rozwojowe. Zielona energia, skuteczne programy recyclingu czy odzyskiwanie surowców i ich ponowne wykorzystywanie to możliwe sposoby na zapewnienie ziemi wytchnienia, którego tak bardzo potrzebuje. Założona we Francji firma Veolia zajmująca się gospodarowaniem odpadami odzyskuje podzespoły i materiały z 97% pojazdów wycofanych z eksploatacji.

W 2015 r. ONZ ustanowiła 17 celów zrównoważonego rozwoju (ang. SDG) mających jednoczyć wszystkie kraje na świecie w walce przeciwko ubóstwu, nierówności i niszczeniu środowiska. Grupa AGC przyjęła te cele 4 lata temu, kiedy zaczęła podejmować wysiłki ekologiczne w trosce o przyszłość planety.
Czytaj więcej...

Co w przyszłości stanie się z salonami samochodowymi po przejściu producentów samochodowych na sprzedaż kanałami elektronicznymi?

2021-10-06 11:02:18

Najpewniej do porządku dziennego przeszliśmy już na tym, że artykuły spożywcze dowozi nam internetowy sprzedawca oraz że w Internecie kupujemy książki, odzież, a nawet mniej poręczne artykuły, takie jak zmywarki do naczyń czy meble ogrodowe, ale czy wyobrażamy sobie zakup samochodu w zaciszu domowym?



Podczas pandemii COVID-19 kupcy samochodów musieli zrezygnować z wizyt w salonach, dotykania pojazdu, który chcą zakupić, czy udawania się na próbną jazdę, a następnie negocjacji ceny bezpośrednio u dilera. Firma Mini USA wdrożyła w Kalifornii skuteczne rozwiązanie w postaci pilotażowej platformy zdalnego składania zamówień o nazwie Mini Anywhere funkcjonującej z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej oraz pozwalającej potencjalnym kupcom na wizualizowanie samochodu na podjeździe do garażu, a także złożenie wniosku o kredyt i podpisanie dokumentów. Taka platforma pozwala także na udanie się wybranym samochodem na wirtualną jazdę próbną!
Model sprzedaży samochodów przez Internet rozpatruje również firma Stellantis będąca czwartym największym na świecie producentem pojazdów. Uwzględnia go ona w swoich planach restrukturyzacji europejskiej sieci dystrybucji 14 marek w swoim portfolio (z wyjątkiem marki Maserati i marek amerykańskich), co przełoży się na zamknięcie bieżących salonów sprzedaży do 2023 r.
Wraz z wprowadzaniem platform do zamawiania pojazdów wszystkie salony samochodowe będą musiały znaleźć na siebie nowy sposób. Nie będą już punktami sprzedaży, a raczej punktami odbioru nowych samochodów. Samo przekazanie pojazdu nowemu właścicielowi mogłoby odbywać się z fanfarami na specjalnie zorganizowanym wydarzeniu!
Rozwiązaniami cyfrowymi pozwalającymi na finalizację umowy wydaje się być zainteresowane zwłaszcza młodsze pokolenie, ale można też się spotkać z pewnym oporem. Klienci nadal wolą w większości przypadków najpierw dotknąć produktu.
Czytaj więcej...

G Train Gaugaina jako kolejny nieodzowny produkt dla sławnych i bogatych

2021-10-06 11:08:40

Francuski projektant Thierry Gaugain nie jest potomkiem uznanego XIX-wiecznego malarza postimpresjonisty, a artystą całkowicie na swoich własnych prawach. Wspólnie z Philipem Starckiem zaprojektował kilka najbardziej wyszukanych prywatnych odrzutowców i jachtów, takich jak Venus, czyli superjacht Steve’a Jobsa.



Ten prawdziwy wizjoner rozumie znaczenie zrównoważonego oddziaływania na środowisko, a jego koncepcja pociągu G Train subtelnie łączy w sobie ekologiczność, zgrabną konstrukcję i najwyższą wygodę. Tak, G Train to prywatny pojazd kosztujący kilkaset milionów euro i zapewniający właścicielowi wszystkie wygody domu: w 14 wagonach jest miejsce na pokoje dla gości, restaurację, spa, teatr z występami na żywo, a nawet parking.
Jednak największą uwagę tego cudu na szynach zwraca zastosowanie szkła: zewnętrzną stronę pokryto szkłem wysokich technologii, które może się zmieniać od całkowicie przejrzystego po całkowicie zaciemnione. Wewnątrz podróżni mogą wyświetlać na szkle nawet 7 różnych krajobrazów np. widoki zimą czy tchnące spokojem łąki kwiatowe, a to tylko jedno z jego zastosowań.
Czytaj więcej...

Dzięki temu rozwiązaniu wykrywającemu system ADAS przy tworzeniu mapy drogi przed pojazdem może polegać na czymś więcej, niż tylko na widocznej przestrzeni

2021-08-31 07:13:43

W naszym czerwcowym biuletynie przyjrzeliśmy się, jak cyfrowe hologramy mogą ujawnić ukryte elementy, takie jak światła ruchu drogowego i znaki drogowe oraz jak system komunikacyjny V2X pomaga pojazdom w interakcji z otoczeniem.



Innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest dodanie funkcji audio do gamy zastosowań systemu ADAS.
Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS) zależą od wielu czujników i kamer opartych na obserwacji wzrokowej, aby pomóc kierowcy w przewidywaniu sytuacji na drodze
Mimo że są bardzo przydatne, mają jedną poważną wadę: niewykrywalne obiekty ruchome np. za niewidocznym zakrętem, które mogą stwarzać potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Na przykład pojazdy służb ratunkowych ostrzegają kierowców o swojej obecności za pomocą syren, ale pomimo wysokiej głośności ich dźwięku syreny mogą być zagłuszane przez otaczający ruch uliczny, niekorzystne warunki pogodowe, system nagłośnienia w samochodzie, hałas pochodzący z budowy drogi itp.

Właśnie wtedy do akcji wkracza Infineon Technologies. Niemiecki producent półprzewodników połączył siły z amerykańskim start-upem Reality AI, aby stworzyć unikalne rozwiązanie rozpoznawania dźwięku, które pozwala samochodom „słyszeć” otoczenie i wydłużać możliwy czas reakcji na ukryte zagrożenia. Potrafi wykrywać nie tylko pojazdy służb ratunkowych, ale także zwykłe samochody i innych użytkowników drogi. Analiza danych pozwala nawet na rozróżnienie syren charakterystycznych dla poszczególnych krajów na całym świecie.
Wbudowany mikrofon jest odporny na ekstremalne temperatury i eliminuje szumy z otoczenia, zapewniając optymalne przechwytywanie sygnału.

Czytaj więcej...

Funkcja komunikacji pojazdu ze wszystkim (ang. vehicle-to-everything, V2X) pomaga zapobiegać poważnym obrażeniom i kosztownym naprawom samochodów

2021-08-31 07:09:46

Badania przeprowadzone w USA wykazały, że jedną trzecią śmiertelnych wypadków drogowych można częściowo przypisać złym warunkom drogowym. Zwłaszcza wyboje mogą powodować poważne obrażenia i kosztowne naprawy części samochodowych, takich jak koła, felgi, zawieszenie i układ kierowniczy.



Wybrane modele Mercedes-Benz są teraz wyposażone w nowe rozszerzenie systemu komunikacji V2X marki, które ostrzega kierowcę o wybojach i progach zwalniających na jezdni, a następnie przekazuje te informacje za pośrednictwem usługi w chmurze innym kierowcom pojazdów marki Mercedes w okolicy.

Ale jak to działa? Zasadniczo samochód rejestruje nagłe uderzenie zawieszenia przy przednim i tylnym kole i odwołuje się do algorytmów, aby ustalić, czy jest to sklasyfikowane jako dziura lub nagły wybój. W pierwszym przypadku dokładna lokalizacja miejsca uderzenia jest udostępniana w czasie rzeczywistym samochodom marki Mercedes znajdującym się w okolicy za pośrednictwem usługi w chmurze pod warunkiem, że ich system komunikacji V2X jest aktywny, a właściciel samochodu ma konto Mercedes me.
Nowe modele klasy C i klasy S oraz EQS oprócz ostrzeżeń dźwiękowych „Uwaga, wybój!” lub „Uwaga, próg zwalniający” wydają również ostrzeżenia wizualne na nawigacji satelitarnej.

System ten ma jednak swoje wady: obecnie tylko wspomniane wcześniej trzy nowe modele mogą generować ostrzeżenia, dlatego każdy, kto jeździ innym lub starszym modelem niemieckiego producenta samochodów, nie będzie otrzymywał alarmów, jeśli w pobliżu nie znajduje się żaden z nowszych modeli.

Kolejnym krokiem w koncepcji systemu V2X może być przekazanie tych informacji władzom, które mogą podjąć działania mające na celu naprawę nawierzchni drogi.
Czytaj więcej...

AirCar sprawia, że science-fiction staje się rzeczywistością

2021-07-29 10:20:38

Parę miesięcy temu pisaliśmy o tym, że paryskie taksówki przygotowują się na podbój nieba, ale nie tylko one wznoszą mobilność na wyższy poziom. 28 czerwca pierwszy prototyp AirCar od słowackiej firmy Klein Vision ukończył 35-minutowy lot z międzynarodowego lotniska w Nitrze na lotnisko w Bratysławie, bezproblemowo zaliczając swój 142. test.


Jak wskazuje nazwa, ten futurystyczny pojazd idealnie sprawdza się w powietrzu oraz na stałym lądzie: po wylądowaniu wystarczy naciśnięcie przycisku, aby złożyć skrzydła i przekształcić go w zwykły samochód.

Inne próby związane z latającymi pojazdami często wiążą się z wykorzystaniem dużych dronów do transportu pasażerów i towaru, które jednak nie są w stanie poruszać się po stałym gruncie. Liberty PAL-V holenderskiej firmy o tej samej nazwie świetnie sprawdza się w powietrzu i na drodze, ale przypomina raczej helikopter na kołach. Dzięki eleganckiemu designowi i zaawansowanej konstrukcji AirCar to połączenie obu światów.

Drugi prototyp będzie charakteryzował się większą mocą niż poprzednik, będzie posiadał śmigło przestawne i powinien osiągać prędkości do 300 km/godz. przy zasięgu 1000 km. Do latających samochodów jeszcze daleka droga, ale może warto zacząć myśleć o licencji pilota!
Czytaj więcej...

Amerykańskie badanie ujawnia, że kierowcy nie ufają jeździe wspomaganej

2021-07-29 10:30:08

Institute of Highway Safety, amerykańska organizacja non-profit finansowana przez firmy ubezpieczeniowe, niedawno przeprowadziła badanie dotyczące ADAS, a rezultaty są co najmniej zadziwiające.



Na przestrzeni 4 tygodni organizacja wyposażyła 39 kierowców w 2 rodzaje pojazdów: z adaptacyjnym tempomatem i systemem utrzymywania pasa ruchu.
Zaawansowane systemy wspomagania kierownicy (ADAS) zaprojektowano z myślą o poprawie bezpieczeństwa pasażerów oraz innych użytkowników drogi, którzy znajdują się blisko samochodu.
Niemal wszystkie nowe modele samochodów są wyposażone w sprzęt ADAS, ale badanie wykazało, że tempomat adaptacyjny (ACC) i inne systemy częściowej automatyzacji znacznie gorzej sprawdzają się na autostradach z ostrymi zakrętami. Jak na ironię to właśnie na zakrętach i łukach technologie te miałyby dużo większe znaczenie niż na prostych odcinkach drogi.

Za zmniejszoną skutecznością częściowo stoi automatyczne wyłączanie funkcji ADAS, ale co zaskakujące, w wielu przypadkach to kierowca świadomie przełącza się na sterowanie ręczne podczas jazdy po bardziej krętych odcinkach drogi.

Wyniki badania pokazują, że porzucenie kontroli nad pojazdem zmotoryzowanym wciąż nie jest zgodne z naszą naturą, co nieuchronnie rodzi pytanie, na ile skłonni jesteśmy zaufać zaawansowanej automatyzacji.
Czytaj więcej...

Połączone samochody to kolejny krok w kierunku inteligentnej mobilności

2021-06-24 13:07:14

Jeśli mielibyśmy współczesny świat określić jednym słowem, byłoby to słowo połączony. Człowiek z natury jest istotą stadną, a jeśli mielibyśmy wyciągać wnioski z ostatnich zmian, interaktywna staje się również jego mobilność. Ostatnio dużo się mówi o V2X, czyli bezprzewodowej komunikacji polegającej na wymianie informacji między pojazdem a otoczeniem, czyli np. z innymi pojazdami (V2V), infrastrukturą (V2I), a nawet człowiekiem (V2P).



Tak jak w przypadku większości wynalazków motoryzacyjnych, zakładaną korzyścią wynikającą ze stosowania V2X ma być zwiększenie bezpieczeństwa na drodze i usprawnienie zarządzania ruchem.
Aby lepiej poznać V2X, przyjrzyjmy się jego trzem głównym filarom:
V2V (komunikacja między pojazdami) pozwala samochodowi na otrzymywanie informacji od samochodów w pobliżu dotyczących ich położenia, prędkości, kierunku jazdy itd. V2V może okazać się niezwykle skuteczna w zapobieganiu kolizjom.



System V2I (komunikacja między pojazdem a infrastrukturą) służy do wymiany informacji z obiektami nieruchomymi np. sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, kamerami ulicznymi itp. Wystarczy wyobrazić sobie czas, jaki może zaoszczędzić pojazd uprzywilejowany dzięki temu, że adaptacyjna sygnalizacja świetlna udzieli mu pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach.
Pełen potencjał prawdopodobnie najtrudniej będzie osiągnąć w przypadku systemu V2P (komunikacji między pojazdem a pieszym), ponieważ wymaga od pieszych i rowerzystów dobrowolnego przystąpienia do niego i wykorzystywania urządzeń mobilnych do uzyskiwania informacji o potencjalnych zagrożeniach.

Technologia V2X będzie wiązała się z wieloma korzyściami dla nowej mobilności, jednak na drodze do jej zrewolucjonizowania stoi wiele wyzwań związanych z infrastrukturą, prawodawstwem i poszanowaniem prywatności.
Czytaj więcej...

Te rewolucyjne wyświetlacze HUD mają swój potencjał

2021-06-24 13:00:02

Dzięki współpracy błyskotliwych umysłów z trzech brytyjskich uniwersytetów powstał wyświetlacz przezierny z rozszerzoną rzeczywistością oparty o LiDAR i bazujący na technologii, która może przenieść bezpieczeństwo na drogach na kolejny poziom. Nierzadko widoczność na drogach np. znaków czy sygnalizacji świetlnych przesłaniają drzewa lub duże pojazdy. Aby wyeliminować wadę większości HUD polegającą na wyświetlaniu obrazu 2D na małym fragmencie szyby, naukowcy wykorzystali



technologię LiDAR w celu zaprezentowania drogi ze wszystkimi jej przeszkodami w panoramicznym widoku 3D w większej skali i w ultrawysokiej rozdzielczości.
Ta nowa technologia mogłaby okazać się niezwykle przydatna, ponieważ umożliwia identyfikację przeszkody i powiadamia o potencjalnych zagrożeniach kierowców, nie odciągając przy tym ich wzroku od patrzenia na drogę.

Łącząc technologię LiDAR, czyli metodę zdalnego wykrywania polegającą na przesyłaniu impulsów laserowych w celu pomiaru odległości między obiektem a skanerem, z obróbką chmury danych, zespół w ramach badań zgromadził dane z ruchliwej ulicy, a następnie przekształcił je w obraz 3D, na którym widoczne były wszystkie obecne na niej obiekty i przeszkody. Prototyp pozwala na wyświetlenie obrazu holograficznego na linii wzroku kierowcy, tworząc w ten sposób rzeczywistość rozszerzoną.

Rzuty te przypominają rzeczywiste sytuacje w tym znaczeniu, że kierowca w zamyśle widzi obiekty w odniesieniu do miejsc, w których rzeczywiście się znajdują. Technologii nie przetestowano jeszcze w praktyce, ale naukowcy mają nadzieję na jej udoskonalenie i poszerzenie o obiekty dynamiczne np. pieszych.

Firma AGC również korzysta z tych doświadczeń, w zakresie technologii LiDAR. W miarę wkraczania w nowy obszar mobilności zwiększa się zapotrzebowanie na systemy LiDAR. Wideye AGC oferuje rozwiązania obejmujące szyby pozwalające na integrację czujników. Więcej: https://wideye.vision/

Czytaj więcej...

Ceny ich wymiany rosną, ponieważ szyby te stają się coraz bardziej inteligentne

2021-06-10 08:00:22

Na przestrzeni czasu ewoluowały ich funkcje: od pierwotnej, polegającej na ochronie pasażerów przed naturalnymi żywiołami takimi jak wiatr, po wyrafinowaną, gdyż szyba staje się komponentem samochodów, który nie tylko dba o komfort pasażerów, ale także pomaga im przemieścić się bezpiecznie z punku A do punktu B dzięki wielu czujnikom, wyświetlaczom i uchwytom do montowania kamer.



Te technologie i funkcje ADAS są przełomowe, ale nieuchronnie odbijają się one na kosztach. Jeśli chodzi o produkcję, wprowadzenie na rynek nowoczesnych szyb wymaga wielu drogich urządzeń wysokich technologii, a także złożonych linii produkcyjnych.
I tak jak niegdyś wymiana polegała jedynie na wyjęciu uszkodzonej części i wstawieniu nowej błyszczącej, tak teraz technicy muszą przeprowadzać uciążliwą diagnostykę i kalibrację, co ma zapewnić bezproblemowe działanie sprzętu wysokich technologii.

Zwłaszcza w czasie, kiedy przemysł motoryzacyjny intensyfikuje transformację mobilności, coraz bardziej zwiększa się poziom rozwoju technologii. Badania udowadniają, że stosowanie technologii ADAS ogranicza liczbę wypadków, dzięki czemu w tempie wykładniczym są one montowane w samochodach wielu marek i modeli. Firmy ubezpieczeniowe przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa technologii, jednak z drugiej strony mogą niechętnie podchodzić do kwestii pokrywania kosztownych napraw.

AGC Automotive zawsze stoi na czele innowacji w zakresie szyb pojazdów. Więcej na https://www.agc-automotive.com/en/innovation/
Czytaj więcej...

To, czy technicy samochodowi będą przygotowani do naprawy pojazdów hybrydowych i elektrycznych, zależy od specjalistycznych szkoleń

2021-06-10 08:03:29

W obszarze mobilności przesunięcie w kierunku elektryfikacji wymusza pojawienie się nowego rodzaju techników samochodowych, a mianowicie takich, którzy będą w stanie zająć się nie tylko zadaniami czysto mechanicznymi, ale również elektroniką i komputerami.



W ciągu ostatnich lat nastąpił gwałtowny rozwój w dziedzinie pojazdów, zwłaszcza wraz z pojawieniem się samochodów hybrydowych i elektrycznych. Technicy muszą być na bieżąco z tymi zmianami, które nadal materializują się w formie funkcji wysokich wydajności opartych na elektronice i technologii komputerowej, takich jak ADAS.
Podczas gdy w przeszłości techników uczono podstaw napraw, w większości przypadków – silników wewnętrznego spalania, zmieniający się krajobraz mobilności wymusza konieczność poszerzenia zakresu programów nauczania, które przygotują nowe pokolenie techników samochodowych potrafiących wykonywać prace w pojazdach napędzanych częściowo lub wyłącznie elektrycznością. Będą musieli oni znać sprzęt służący do testowania oraz dysponować wiedzą specjalistyczną umożliwiającą odczytywanie i rozumienie wykresów diagnostycznych, a tym samym identyfikację problemów i przeprowadzanie napraw np. wymiany szyb wysokich technologii i przeprowadzania drobiazgowej kalibracji.

Obecnie popyt na tych wysoce wyspecjalizowanych techników znacząco przekracza podaż, zwłaszcza że starsi technicy często mają trudności z nabyciem tej nowej wiedzy specjalistycznej.

Aby pomóc w zaspokajaniu tego popytu, producenci samochodów oferują swoje własne kursy szkoleniowe w zakresie pojazdów elektrycznych. Program START Tesli przeprowadzany we współpracy z kilkoma koledżami w Ameryce Północnej to 12-tygodniowy praktyczny kurs szkoleniowy, który pomaga uczniom szkół technicznych w znalezieniu pracy w zawodzie po ich ukończeniu.

Świat motoryzacji pozostaje w ciągłym ruchu, przez co kroku trzeba będzie mu dotrzymywać również w zakresie szkoleń.
Czytaj więcej...

Szyby dostępne obecnie wyznaczają drogę ku przyszłości w miarę intensyfikacji recyclingu

2021-04-16 10:26:30

W obecnych czasach wszyscy mówią o środowisku i zrównoważonym rozwoju. Jednym z kluczowych elementów naszych wysiłków na rzecz ochrony planety dla dobra przyszłych pokoleń jest recycling na poziomie gospodarstw domowych oraz na dużą skalę przemysłową.



Zastanawiali się Państwo, co dzieje się z szybami z pojazdów, których nie można już naprawić? W nie tak dalekiej przeszłości nieuchronnie znalazłyby się one na wysypisku śmieci, jednak w ostatnim dziesięcioleciu byliśmy świadkami coraz większej liczby inicjatyw ponownego przetwarzania szyb z pojazdów. Jednak proces ponownego przetwarzania takiego szkła jest bardziej złożony niż recycling zwykłych butelek i słoików szklanych...



W przypadku szyb samochodowych dodatkowa trudność wynika z konieczności usunięcia warstwy butyralu poliwinylu ze spajanych przez niego arkuszy szkła. W tym celu szyby najpierw przepuszcza się przez rozdrabniacz, który dokładnie kruszy szkło na maleńkie kawałki zwane stłuczką. Następnie separator wibracyjny odsiewa stłuczkę szklaną, pozostawiając jedynie butyral poliwinylu.
Zanim stłuczkę będzie można przerobić na inny rodzaj szkła, kruszywo kamienne czy izolację z włókna szklanego, jest ona poddawana gruntownemu czyszczeniu eliminującemu zanieczyszczenia np. ceramikę, metal i papier.
Butyral poliwinylu znajduje także swoje dalsze zastosowanie, najczęściej związane z klejem.

Mimo że niektóre firmy produkujące szkło z powodzeniem wdrożyły własne programy recyclingu szyb, wiele innych zleca to wyspecjalizowanym firmom, takim jak Suez i Renewi.

W AGC również zobowiązujemy się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Więcej informacji o naszej strategii recyclingu znajduje się na stronie internetowej https://www.agc-glass.eu/en/sustainability/environmental-achievements/recycling

Czytaj więcej...

Autonomia na poziomie 2. i jej wpływ na możliwość zwracania uwagi na otoczenie przez kierowców

2021-04-16 11:23:34

Wszyscy, którzy widzieli hit filmowy „Raport mniejszości” z Tomem Cruisem w roli głównej z 2002 r., pamiętają zachwyt nad pojazdami kierowanymi bez żadnej interakcji człowieka. Niemal 20 lat później nie do końca jesteśmy w stanie prowadzić pojazdy, siedząc zrelaksowani i podziwiając zmieniającą się scenerię, ale już prawie nam się to udaje.



Niektórzy producenci samochodów zamierzają wypuścić na rynek samochody z autonomią na poziomie 3., które są zdolne do samodzielnej jazdy, ale które nadal wymagają człowieka za kierownicą interweniującego, kiedy zajdzie taka potrzeba. To tylko dwa kroki od pełnej automatyzacji!


Obecnie większość nowych samochodów znajduje się na poziomie 2. (częściowej autonomii) dzięki takim cechom jak adaptacyjny tempomat i wsparcie utrzymania się w pasie ruchu, ale nie mają czegoś takiego jak świadomość sytuacyjna wymagająca udziału człowieka. Insurance Institute of Highway Safety w Stanach Zjednoczonych opublikował wyniki przeprowadzonego przez siebie badania określającego, czy kierowcy zwracają uwagę na otoczenie.

Pierwsza grupa uczestników nie miała doświadczenia z jazdą pojazdami na poziomie 2. i kierowała nimi ręcznie. Druga grupa równie niedoświadczonych uczestników ruszyła w drogę, korzystając z systemu na poziomie 2. Trzecią grupę stanowili kierowcy znający częściową automatyzację. W którymś momencie podczas jazdy wszystkie samochody wyprzedził kolejny pojazd z ogromnym misiem przypiętym do bagażnika.
Jak się okazało, większość uczestników, którzy dostrzegli misia, stanowili doświadczeni użytkownicy systemu na poziomie 2., natomiast na drugim miejscu znalazła się grupa uczestników kierująca pojazdem ręcznie. Tymi użytkownikami, którzy z mniejszym prawdopodobieństwem dostrzegli zabawkę, byli kierowcy po raz pierwszy korzystający z systemu na poziomie 2.

Sugeruje to, że częściowa automatyzacja pozwala kierowcom na zwracanie uwagi na otoczenie, a nie jedynie „odbębnienie” swojej pracy.
Czytaj więcej...

Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi do wymiany szyb przednich technicy są mniej narażeni na obrażenia fizyczne

2021-04-02 07:19:36

Podczas serwisowania przednich szyb samochodowych powszechnie dochodzi do obrażeń fizycznych: najwięcej jest zranień dłoni – 93%. Kolejne na liście są zranienia barków i kręgosłupa, odpowiednio 37% i 33%. Ankieta wykazała również, że trzech na czterech techników odniosło obrażenia fizyczne na którymś etapie wymiany przedniej szyby samochodowej.



Są osoby, które twierdzą, że montaż przedniej szyby powinien być zadaniem dla dwóch osób, ale firmom zależy na zyskach i w większości przypadków inwestycje w najnowocześniejsze narzędzia do montażu przekraczają koszty zatrudnienia.
Badanie przeprowadzone w ciągu 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii wykazało 43-procentowy spadek w zakresie obrażeń fizycznych doznanych podczas serwisowania szyb przednich po tym, jak technicy zaczęli używać urządzeń do montażu i demontażu szyb samochodowych.

Kolejnym czynnikiem, który bardzo wiele zmienia w branży, jest narzędzie z drutem do wycinania, które pomaga odciążyć barki, kręgosłup i kark oraz zmniejsza ryzyko skaleczeń. Chociaż wielu techników twierdzi, że za pomocą noża można wykonać zadanie o wiele szybciej, urządzenie to coraz bardziej zyskuje na popularności, co przekonuje nawet największych sceptyków.

Mówi się, że technicy, którzy pracują już od bardzo dawna i mają już swoje przyzwyczajenia, są mniej skłonni do przyjmowania nowych metod pracy. Taki stan rzeczy można zmienić poprzez właściwą edukację i szkolenia. Ostatecznie przecież, narzędzia do serwisowania inteligentnych szyb samochodowych zapewniają pracownikom bezpieczeństwo i ułatwiają rozwój zawodowy.
Czytaj więcej...

Pojazdy elektryczne nie są już tylko dla nielicznych. Pojawia się oferta modeli z niższego segmentu rynkowego

2021-04-02 07:24:02

Ostatnimi czasy producenci pojazdów zaczęli poszerzać swój asortyment pojazdów elektrycznych o mniejsze modele, umożliwiając wkroczenie w nowy wiek mobilności klientom dysponującym skromniejszym budżetem.



Gdy technologia pojazdów elektrycznych dopiero zaczynała się rozwijać, wygórowaną cenę pojazdu można było uzasadnić wysokim kosztem baterii. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że baterie stają się coraz bardziej przystępne cenowo, istnieją duże możliwości wykorzystania w wyścigu elektryfikacji pojazdów małej i średniej wielkości.
Dodatkową zachętą do wejścia na niższy segment rynkowy jest negatywna tendencja do wycofywania dotacji państwowych na zakup pojazdów zapewniających niską emisję spalin.
Podstawowe modele pojazdów to zupełnie inna bajka: często cena sprzedaży pojazdu ledwie generuje zwrot z inwestycji w elektryczny napęd. Próbując rozwiązać ten problem, producenci pojazdów oferują różne hybrydy na większe odległości oraz w pełni elektryczne modele kompaktowe na mniejsze.

Niezawodną metodą na obniżenie kosztów jest przedefiniowanie, czym są niezbędne funkcje. Obecnie najtańszym pojazdem elektrycznym na rynku jest Spring marki Dacia, który ma małą baterię i nie oferuje większości udogodnień, do których zdążyliśmy już przywyknąć.

Również Volkswagen przygotowuje się do zmiany. Jego linia pojazdów elektrycznych obejmuje już ID.3 oraz e-up. Firma planuje również wprowadzić na rynek w 2025 roku ofertę modeli podstawowych. Z kolei Stellantis stawia na swoje pojazdy kompaktowe, takie jak nowy Fiat 500 lub Peugeot e-208. Nawet Tesla zobowiązała się do wprowadzenia na rynek pojazdu elektrycznego w cenie poniżej 25 tys. USD już w 2023 roku.
Czytaj więcej...

Paryż zmienia podejście do mobilności, usuwając z ulic taksówki i przenosząc je w powietrze już w 2024 roku.

2021-03-01 07:13:16

Jedynym kierunkiem dla przyszłości transportu pasażerskiego jest niebo.
Paryż to miasto świateł, ale niestety także zatłoczonych ulic, ryku klaksonów samochodowych, rozgorączkowanych kierowców i zanieczyszczeń.
Ale sytuacja ma się zmienić, ponieważ operator usług transportu publicznego RATP przygląda się przyszłej mobilności oraz punktom na niebie pod kątem rozwiązania o niskiej emisji i kosztach.

Wraz z Choose Paris Region (rządową agencją promującą stolicę) oraz Aéroports de Paris (ADP) szykuje się do przeniesienia transportu publicznego dosłownie na wysoki poziom. Małe, napędzane wodorem, wieloosobowe helikoptery mają zabierać pasażerów z lotniska CDG do centrum miasta w zaledwie 15 minut. Dość oszczędne czasowo rozwiązanie w porównaniu do przejazdu samochodem, który zajmuje minimum 40 minut!
Według osoby z RATP operator oczekuje, że do końca 2030 roku będzie odbywać się codziennie około tysiąca takich przelotów. Mimo że może to wydawać się bardzo odległym marzeniem, badania mogą zostać rozpoczęte już na początku czerwca i żywione są nadzieje, że do czasu rozpoczęcia Olimpiady w Paryżu w 2024 roku w ramach lotów demonstracyjnych w przestworza zostaną zabrani już prawdziwi pasażerowie.
To, kto najlepiej będzie pasować do roli partnerów w tym projekcie, stoi jeszcze pod znakiem zapytania. RATP, ADP i Choose Paris Region sprawdzają istniejące firmy, takie jak na przykład Volocopter z Niemiec, Ehang z Chin czy Airbus.
AGC jest cenionym partnerem we wszystkich projektach związanych z mobilnością. Więcej informacji na temat rozwiązań AGC w zakresie mobilności można znaleźć na stronie https://www.agc-automotive.com/en/innovation/
Czytaj więcej...

HUD ujrzał światło dzienne 70 lat temu, jednak w najbliższej przyszłości nie ma mowy o jego emeryturze

2021-03-01 07:21:16

Gdy samochody po raz pierwszy zostały wyposażone w przednią szybę, nikt nie spodziewał się, że ta prosta tafla szkła pewnego dnia stanie się technologicznym cudem napakowanym dodatkami i najnowocześniejszymi funkcjami.
Jednym z zaawansowanych sprzętów, który trafia do coraz większej liczby marek i modeli samochodowych, jest wyświetlacz przezierny (Head-Up Display, HUD).
Technologia ta była wykorzystywana w myśliwcach odrzutowych już w latach pięćdziesiątych XX wieku, jednak w swojej podstawowej formie.


W branży motoryzacyjnej wprowadzono ją w latach osiemdziesiątych: pierwszym samochodem wyposażonym w ten system był Oldsmobile Cutlass Supreme i od tej pory nieustannie rozwijano tę technologię.
HUD działa jako projektor zamontowany na desce rozdzielczej, który odbija obrócone obrazy w maleńkich lusterkach na przedniej szybie. W zależności od rodzaju HUD wyświetlane dane o jeździe obejmują szereg informacji: od prędkości i wskazówek nawigacyjnych przez bezpieczną odległość aż po piosenki odtwarzane na liści Spotify.
Oczywistą zaletą HUD jest bezpieczna nawigacja. Nawet najszybsze rzucenie okiem w dół deski rozdzielczej odwraca uwagę kierowcy od drogi, stanowiąc zagrożenie w zakresie bezpieczeństwa, w szczególności podczas jazdy z dużą prędkością. Dzięki HUD kierowcy mają dostęp do kluczowych danych w zasięgu swojego wzroku i mogą nadal skupiać się na tym, na czym powinni: na drodze.
Wyświetlacze przezierne z rozszerzoną rzeczywistością to przyszłość: kierowane przez sztuczną inteligencję systemy przekazują kierowcom nie tylko tradycyjne dane związane z pojazdem, ale także informacje dotyczące szerszego otoczenia samochodu, na przykład przeszkód znajdujących się przed nim.
Jako wiodący producent szkła AGC stoi na czele rozwoju wyświetlaczy HUD. Więcej informacji znajduje się tutaj: https://www.agc-automotive.com/en/our-products/specific-to-laminated-glass/head-up-display/

Czytaj więcej...

Mówi się, że projekt motoryzacyjny firmy Apple powrócił na jej listę priorytetów.

2021-01-28 07:04:43

Czy samochody Apple wyjadą na drogi w 2024 r.?

Kiedy w 2014 r. firma Apple Inc. wystartowała ze swoim projektem motoryzacyjnym Titan, pomysł ten z czasem odłożono na bok, jednak obecnie przypuszcza się, że ta kalifornijska firma wraca do planów wprowadzenia na rynek prywatnych pojazdów do 2024 r. Nadal trwa debata, czy ten gigant technologii zrealizuje to poprzez zaprojektowanie samochodu marki Apple czy zaoferuje oprogramowanie autonomicznej jazdy, w tym kamery i czujniki, które producenci samochodów będą mogli zintegrować w swoich projektach.




U podstaw obu scenariuszy znajduje się przełomowa technologia akumulatorów, nad którą pracuje Apple i która powinna zapewnić bezpieczniejszą alternatywę dla tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych. Ten akumulator kolejnego poziomu z jednej strony zwiększyłby zasięg i wydajność pojazdu, a z drugiej strony ograniczyłby koszt akumulatorów.


Kluczowe napędy każdego pojazdu elektrycznego to liczne czujniki LiDAR i pod tym względem projekt motoryzacyjny Apple nie będzie różnił się od innych. Firma mogłaby skorzystać z własnych zasobów jednostek LiDAR lub zbudować swój czujnik, ale mówi się, że Apple prowadzi również rozmowy z dostawcami zewnętrznymi.
Kto wie? Może szkło przepuszczające podczerwień Wideye AGC mogłoby stanowić wysokiej wartości dodatek w konstrukcji Apple? (https://wideye.vision/)
Jeśli firma zdecyduje się na produkcję pojazdów od zera, w celu zapewnienia sobie zysków będzie musiała zdobyć udział w rynku motoryzacyjnym, co stanowi wyzwanie, z którym ta firma technologiczna mogłaby sobie nie poradzić.
Według najnowszych wieści koreański producent samochodów Hyundai prowadzi wstępne rozmowy z producentem iPhone’ów dotyczące wspólnej produkcji autonomicznych pojazdów elektrycznych.
Czytaj więcej...

To nowe narzędzie pomaga uprościć przepływ pracy przy naprawach uszkodzonego szkła

2021-01-28 07:10:42

W jaki sposób tablet bezprzewodowy może pomóc w naprawie szyb samochodowych?

Coraz więcej samochodów wyposaża się w technologie zwiększające bezpieczeństwo na drodze, jednak nie oznacza to, że zderzenia pojazdów odchodzą już w niepamięć. Konieczność naprawy samochodu w warsztacie jest zawsze czymś uciążliwym, jednak tablet bezprzewodowy MD-500 skraca czas napraw i znacząco przyspiesza powrót pojazdu na drogę.

Szybki procesor urządzenia w niecałe 60 sekund przeprowadza skan diagnostyczny dla większości pojazdów niezależnie od modelu, marki czy roku produkcji.



Pozwala na ocenę szkód, przygotowanie danych szacunkowych dotyczących naprawy, przyjmowanie zleceń, przesyłanie raportów i zdjęć, a także skojarzenie z procedurami naprawy producentów sprzętu oryginalnego.
Funkcje te ułatwiają pracę technikom oraz gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo napraw. Wisienką na torcie jest możliwość przeprowadzenia kalibracji ADAS w warsztacie, co czyni MD-500 niezbędnym narzędziem pracy.

Narzędzie MD-500 to wynik niedawnej współpracy pomiędzy firmą Mitchell International, kalifornijskim dostawcą oprogramowania dla rozwiązań napraw pojazdów a Bosch Automotive Service Solutions. Urządzenie uwzględnia zasięg i sprzęt Bosch uruchamiający rozwiązania w chmurze Mitchell.

Czytaj więcej...

Wyświetlacze samochodów przyszłości zaskoczą nas niejednym

2021-01-04 17:21:05

Wyświetlacze w autach stają się coraz większe i mają coraz lepsze parametry. W niedalekiej przyszłości rozmiar ekranu może zwiększyć się ponad dwukrotnie. Ale jakie technologie stoją za tym trendem? Oto kilka najważniejszych spostrzeżeń




Visteon, amerykański lider produkcji urządzeń elektronicznych do kokpitów samochodów, w tym roku zapowiedział wprowadzenie nowej technologii wyświetlaczy, microZone. MicroZone eliminuje największe wyzwania, z którymi mieliśmy do czynienia w przypadku ekranów LCD i OLED. Zapewnia wysokiej jakości grafikę z szerokim zakresem kolorów, wysoki współczynnik rozdzielczości i wysoki wskaźnik jasności.
Kolejne inteligentne osiągnięcie technologiczne Visteon to elastyczny obracający się szklany kokpit: kierowca może wygiąć główny ekran informacyjny do przodu, aby zapewnić sobie lepszą widoczność, lub ustawić na płasko, aby lepszą widoczność zyskał pasażer siedzący z przodu.

Elastyczne rozwiązanie — tu zamierzona gra słów — problemów związanych z projektowaniem kokpitów samochodowych zostało stworzone przez FlexEnable, firmę typu spin-off Uniwersytetu w Cambridge. OLCD to organiczna wersja LCD. Jest lekki, odporny na rozbicie i niedrogi oraz ma doskonałe parametry optyczne. Pozwala jednym elementem wypełnić powierzchnie wyświetlaczy i może być dopasowany do wystających elementów, takich jak przyciski czy przełączniki.

A kiedy firmy technologiczne Canatu i Continental połączyły siły w zakresie rozwoju, opracowały pierwszy w historii ekran dotykowy z powierzchnią dotykową 3D. Dzięki tej technologii nie ma potrzeby odwracania wzroku od drogi w czasie, kiedy palcami próbuje się po omacku obsługiwać ekran 3D. Wspaniały sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach!
Czytaj więcej...

InnovizTwo robi kolejny krok do przodu w kierunku pełnej automatyzacji pojazdów

2021-01-04 17:09:45

Aby samochód mógł jeździć w pełni niezależnie, trzeba czegoś więcej niż tylko kamer i radarów: LiDAR sprawdza się znacznie lepiej, jeśli chodzi o wykrywanie obiektów, niezależnie od warunków pogodowych i drogowych, dlatego stanowi kluczowy czynnik bezpieczeństwa.



Innoviz Technologies, izraelski start-up i czołowy dostawca wysoko wydajnych półprzewodnikowych czujników LiDAR i oprogramowania Perception, regularnie wprowadza kolejne ulepszenia.
InnovizTwo to rozwiązanie LiDAR kolejnej generacji firmy. Ma wszystkie certyfikaty i zgody potwierdzające zgodność z niezwykle wysokimi normami określonymi dla branży motoryzacyjnej.

Do sterowania pojazdem, który jest częściowo zautomatyzowany, czyli znajduje się na 2. poziomie jazdy autonomicznej, nadal zasadniczo wymaga się człowieka. InnovizTwo umożliwia producentom samochodów oferowanie bezpiecznego poziomu 2+. Będą gromadzone dane dotyczące jazdy, a nowe funkcje będą stale potwierdzane i udowadniane statystycznie. Ostatecznym celem jest wprowadzanie ulepszeń i aktualizacji technologicznych zapewniających pełną autonomię pojazdów na poziomie 5 oraz przeniesienie odpowiedzialności za prowadzenie z kierowców na producentów pojazdów.
Rozwiązanie InnovizTwo jest o 70% tańsze od poprzednika pomimo olbrzymiej poprawy parametrów.

Z Innoviz bliską współpracę prowadzi już firma BMW, która zamierza przyspieszyć swój program rozwoju jazdy autonomicznej.
Również AGC uzupełnia ofertę przełomowych technologii o start-up WideEye. Szkło przepuszczające podczerwień pozwala na umieszczenie czujników LiDAR za szybą przednią lub innymi rodzajami szyb w pojazdach. Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.wideye.vision/.



Czytaj więcej...

Paliwa ekologiczne kształtują mobilność zrównoważoną

2020-11-23 09:51:58

Paliwa alternatywne były głównym tematem dyskusji panelu ekspertów podczas pierwszej w historii debaty „Energy 4 Mobility” zorganizowanej w ubiegłym miesiącu podczas targów Automechanika.




Podczas odbywającej się na Nürburgring w Niemczech 14 października pierwszej w historii serii debat eksperckich pt. „Energy 4 Mobility” poruszono różne tematy. Wydarzenie to nie mogło zostać zapoczątkowane na lepszej platformie: zostało zorganizowane przez pomysłodawców wiodących na świecie targów branży usług motoryzacyjnych Automechanika. Panelowi ekspertów dano możliwość omówienia najnowszych trendów w rozwoju paliw odnawialnych zwanych również e-paliwami, które odgrywają znaczącą rolę w przyszłości mobilności zrównoważonej ekologicznie.

Zdaniem dyrektora ds. strategii zrównoważonej mobilności firmy Bosch Björna Noacka główną zaletą tychże e-paliw jest ich elastyczność, ponieważ mogą być stosowane zarówno w nowych, jak i starszych pojazdach. Ogranicza to poziom emisji dwutlenku węgla w sposób naturalny, co stanowi jeden z głównych punktów w debacie dotyczącej zmian klimatycznych. Według Bastiana Lehrheuera, dyrektora zarządzającego Fuel Science Center, kolejną zaletą e-paliw jest ich atrakcyjna cena, niezależnie od tego, czy są produkowane w kraju czy za granicą.

Pomimo ciągłej potrzeby konkretnych rozwiązań pomagających w realizacji europejskich celów dla klimatu przyszłość zrównoważonej mobilności i paliw alternatywnych brzmi i wygląda zachęcająco. Osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie mogą uczestniczyć w kolejnej edycji „Energy 4 Mobility”, która powinna się odbyć w marcu 2021 r. w Brukseli.
Czytaj więcej...

Zmiana kierunku dla współczesnej branży motoryzacyjnej

2020-11-23 10:01:41

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i poprzez różne nowe zachęty przeobrazić branżę motoryzacyjną w Stanach Zjednoczonych i za granicą.



Wybór Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych skutkuje zmianą kierunku rozwoju branży motoryzacyjnej, na którą wpływ wywarła kadencja prezydencka Donalda Trumpa. Fałszywa nadzieja czy autentyczny kierunek w polityce? Jednego można być pewnym: w amerykańskiej branży motoryzacyjnej wraca się do poprzednich celów środowiskowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Można to wyjaśnić chęcią nowego prezydenta do niechodzenia na kompromis w sprawie dalekosiężnych decyzji dotyczących całościowej polityki środowiskowej w Stanach Zjednoczonych.ednoczonych postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i poprzez różne nowe zachęty przeobrazić branżę motoryzacyjną w Stanach Zjednoczonych i za granicą.


Te nowe zmiany związane są z deklarowanym przez nowego prezydenta ponownym powrotem kraju do porozumienia paryskiego oraz chęcią obniżenia poziomu emisji gazów cieplarnianych o 28% do 2025 r. Jeśli chodzi o inwestycje, Biden oferuje zasilenie badań technologii zrównoważonych kwotą 1,7 bln USD, a energii odnawialnej — kwotą 400 mld USD. Powinno to pobudzić do rozwoju również globalny rynek pojazdów elektrycznych, który obecnie w Stanach Zjednoczonych pozostaje w tyle w stosunku do innych krajów np. Wielkiej Brytanii i Francji.
Przedstawicieli współczesnej branży motoryzacyjnej takie wieści mogą jedynie napełniać entuzjazmem. Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone będą w stanie dogonić pozostałe regiony świata i zrealizować swoje cele środowiskowe do 2030 r. Może się wydawać, że cele znajdują się one dopiero na etapie planowania, ale z pewnością idą w dobrym kierunku. Czas pokaże...
Czytaj więcej...

Leaf Nissana zamienia się w pojazd wykorzystywany podczas akcji ratunkowych w czasie klęsk i katastrof

2020-10-27 13:04:28

Nissan ujawnił rewolucyjną koncepcję pojazdu ratunkowego nazywanego Re-Leaf, mogącego zasilać wachlarz sprzętu powszechnie stosowanego podczas akcji humanitarnych i ratowniczych.



Firma Nissan od 2011 r. wykorzystuje w Japonii swój samochód pasażerski LEAF do awaryjnego zasilania i transportu w czasie klęsk żywiołowych. Dotychczas udało jej się nawiązać współpracę partnerską z ponad 60 samorządami w zakresie wspierania usuwania skutków katastrof. Jej słynny samochód LEAF jest szczególnym pojazdem elektrycznym mogącym służyć za przenośną elektrownię.
Faktycznie LEAF może nie tylko pozyskiwać moc do naładowania akumulatora o wysokiej pojemności, ale także przekazywać moc do sieci za pośrednictwem V2G (systemu łączności między pojazdem a siecią) lub bezpośrednio do urządzeń elektronicznych za pośrednictwem technologii V2X (systemu łączności między pojazdami a infrastrukturą).

Pojazd elektryczny LEAF najnowszej generacji e+ dysponuje także niewiarygodną mocą pozwalającą mu na realizację takiego zadania. Dzięki w pełni naładowanemu akumulatorowi 62 kWh może zapewnić prąd wystarczający do zasilania statystycznego europejskiego gospodarstwa domowego przez... sześć dni!
Jednak dla Nissana kwestią czasu było opracowanie działającego prototypu wprowadzonego we wrześniu tego roku w Paryżu. Model RE-LEAF ma wyżej osadzone zawieszenie ze względu na większe opony, dzięki czemu może poruszać się po zagruzowanych drogach i terenach. Dodatkowo wyposażono go w zewnętrzne wtyczki elektryczne. Ten wbudowany system zarządzania energią może obsługiwać sprzęt medyczny, komunikacyjny, oświetleniowy i inny sprzęt podtrzymujący życie. Na przykład może obsługiwać respirator na oddziale intensywnej terapii i/lub oświetlenie LED o mocy 100 W przez całe 24 godziny. Imponujące!
Czytaj więcej...

Pierwszy na świecie przypadek zastosowania w pojeździe zakrzywionego wyświetlacza P-OLED

2020-10-27 13:11:59

Zakrzywione szyby osłonowe AGC do wyświetlaczy montowanych w samochodach zastosowano w nowej Escalade Cadillaca w wersji na 2021 r.



Firma AGC ogłosiła, że w nowej Escalade w edycji na rok 2021 będącej luksusową wersją SUV-a Cadillaca zastosowano wyświetlacze montowane w samochodzie mające zakrzywioną szybą osłonową. Produkt AGC składający się ze szkła specjalistycznego Dragontrail wysoce podatnego na wzmacnianie chemiczne i udoskonalonego obróbką wzmacniania chemicznego, cienką powłoką optyczną, dekoracyjnym drukiem i zakrzywionym kształtem zastosowano jako ochronne szkło powierzchniowe pierwszego w branży zakrzywionego wyświetlacza P-OLED (Plastic OLED) firm LG Electronics i LG Display, czyli producenta monitorów LG, który w tym roku rozpoczął masową produkcję P-OLED.
W nowej Escalade Cadillaca w wersji na 2021 r. zastosowano pierwszy w historii pojazdów produkcyjnych zakrzywiony wyświetlacz P-OLED. Ten wyświetlacz o innowacyjnej konstrukcji składa się z trzech oddzielnych ekranów wyświetlających kierowcy różne informacje, takie jak dotyczące licznika, treści nawigacyjnych oraz informacyjno-rozrywkowych. Dodatkowo dwie zakrzywione szyby osłonowe AGC do zamontowanych w samochodach wyświetlaczy integrują te trzy ekrany w jeden olbrzymi system wyświetlaczy o przekątnej 38 cali, co świadczy o wysokiej jakości i zaawansowanej konstrukcji wnętrza nowej Escalade Cadillaca.

Ze względu na unikatowy proces konstrukcji i oceny firmy AGC jej zakrzywione szyby osłonowe do montowanych w samochodach wyświetlaczy zapewniają bezpieczeństwo na poziomie oczekiwanym od materiałów stosowanych w pojazdach. Zapewniają także maksymalną wytrzymałość szkła i stabilność jego kształtu przez długi czas przy niskim poziomie naprężeń zarówno dla panelu wyświetlacza, jak i samego szkła, ponieważ jest ono formowane podczas unikatowego procesu gięcia na gorąco. Ponadto znacząco ulepsza zarówno poziom widoczności, jak i bezproblemową eksploatację funkcji dotykowej dzięki zastrzeżonym technologiom powłok i dekoracyjnego druku chronionym licznymi patentami.

Na podstawie obowiązującej w firmie AGC polityki zarządzania korzyściami grupa AGC zobowiązała się do tworzenia produktów z różną wartością dodaną dla interesariuszy. Korzyści dla społeczeństwa to bezpieczeństwo i wygoda, natomiast dla klientów – nowa wartość i funkcjonalność. Jako wiodąca firma z największym udziałem na rynku szyb osłonowych do wyświetlaczy montowanych w samochodach AGC pragnie oferować innowacje technologiczne, które pozwolą na kontynuowanie dostarczania produktów z nową wartością dodaną i przekraczających oczekiwania klientów.
Czytaj więcej...

Era latających samochodów jest bliżej, niż mogłoby się wydawać!

2020-10-02 13:01:03

Dziewiczy lot latającego samochodu napawa japońskie firmy wysokich technologii optymizmem… Czy wkrótce otworzą się nowe szanse dla nas wszystkich?

Być może jesteśmy u progu rewolucji mobilności. Działająca w Tokio firma SkyDrive Inc. w dniu 25 sierpnia po raz pierwszy w historii Japonii zademonstrowała publicznie latający samochód. Czterominutowy lot przeprowadzono na razie na bezpiecznych terenach testowych firmy Toyota. Jednoosobowy samochód latający zasilany akumulatorem elektrycznym nazwany SD-03 wyposażono w osiem wirników. Zajmuje on dwukrotnie większą przestrzeń niż zwykły pojazd.

Młoda firma założona w 2012 r. przez członków grupy zapaleńców Cartivator rozpoczęła opracowywanie latającego samochodu w 2014 r. Zajmuje się ona także tworzeniem dronów przenoszących duże ładunki, które niedługo również będą miały przed sobą jasną przyszłość w zastosowaniach komercyjnych.
Duży optymizm panuje również w japońskich kręgach biznesowych, co udowadnia zgromadzenie kwoty rzędu 3,9 mld jenów poprzez alokację nowych akcji 10 inwestorom, w tym Development Bank of Japan Inc.
Jednak do uwzględnienia pozostaje jeszcze wiele przeszkód (np. ze strony państwowego Nadzoru Ruchu Lotniczego i w postaci kosztów jednostkowych produkcji), zanim samochody będą masowo mogły poruszać się po niebie (zwłaszcza miejskim), chociaż firma Morgan Stanley oczekuje, że miejskie taksówki powietrzne staną się powszechne do roku 2040, a ich rynek globalny do tego roku szacuje na kwotę w przedziale od 1,4 biliona do 2,9 biliona USD!
Czytaj więcej...

Szyby przednie — interesująca opowieść o naszym (nie)widzialnym, ale istotnym kompanie…

2020-10-02 13:08:48

Przez lata przednie szyby stawały się coraz bezpieczniejsze i inteligentniejsze. Oto ich krótka historia…

Przednie szyby towarzyszą nam już od 1904 r., ale wówczas składały się one po prostu z dwóch złożonych ze sobą arkuszy szyby okiennej. Dopiero w latach 30. XX w. producenci samochodów zaczęli wytwarzać szkło laminowane i dodawać cienką warstwę butyralu poliwinylu (PVB) pomiędzy dwie warstwy szkła. Sposób na dodawanie powłoki na warstwie szkła / między warstwami szkła wynalazł przypadkowo francuski artysta i chemik Edouard Benedictus. Stało się to wtedy, gdy upuścił zlewkę pokrytą celulozą i ze zdziwieniem zauważył, że zbite szkło zachowało swój kształ.


Od lat 30. XX w. producenci samochodów stosują także szkło hartowane, czyli utwardzane przez poddanie go obróbce termicznej, dla szyb bocznych i tylnych. Można je łatwo zbić, kiedy samochód zanurzy się w wodzie lub kiedy będzie trzeba uratować znajdujące się w nim dziecko. Uważa się, że obecnie ryzyko wyrzucenia z samochodu jest wyższe i dlatego szkło laminowane jest coraz częściej stosowane w całym pojeździe.
Ważny moment przełomowy w dziejach produkcji wysokiej jakości szkła płaskiego pojawił się między rokiem 1953 a 1957, kiedy to wynaleziono proces wytwarzania szkła float, czyli rewolucyjną metodę polegającą na wylewaniu stopionego szkła na powierzchnię zbiornika ze stopioną cyną, co ogranicza kosztowną konieczność szlifowania i polerowania szkła płaskiego w celu uzyskania jego przejrzystości.
Czy wiesz, że współcześnie szyby w samochodzie odgrywają coraz większą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i sztywności konstrukcji samochodu (nawet do 60%!)?
Nadejście ery superinteligentnego szkła AGC
W obecnych czasach przy coraz bardziej ekstremalnych temperaturach powietrza na zewnątrz pojazdu i coraz bardziej energooszczędnych samochodów ważne jest utrzymanie przyjemnej temperatury w kabinie. Jak wiemy, firma AGC znalazła rozwiązanie tego problemu, skorzystawszy ze swojego szerokiego doświadczenia w zakresie powłok. Centrum Technovation opracowało tzw. szybę przednią HeatControl pokrytą wielofunkcyjną potrójną srebrną powłoką. Wpuszcza ona światło do środka, ale odbija promieniowanie podczerwone (ciepło). A dzięki swojej przewodności powłoka jest w stanie nagrzać szybę na całej powierzchni w zaledwie kilka minut bez żadnych widocznych przewodów.

Czytaj więcej...

COVID-19: wpływ na dostawców oryginalnego wyposażenia i oczekiwane korzyści dla rynku posprzedażnego

2020-08-27 07:48:59

W czasach koronawirusa niektóre firmy są zwycięzcami, a inne przegranymi. Odnosi się to także do branży motoryzacyjnej, jak i sektora usług.




Fabryki produkujące samochody otwierają się ponownie, jednak skutki pandemii koronawirusa prędko nie znikną. Łańcuchy dostaw będą odczuwać konsekwencje dystansowania społecznego na liniach produkcyjnych. Przy mniejszej liczbie osób wykonujących taką samą pracę jak wcześniej wyprodukowanie danych ilości zajmie po prostu więcej czasu. Powoduje to presję na osiąganie zysku.
Zmniejszona aktywność producentów będzie mieć natychmiastowy wpływ na ich dostawców, w szczególności tych, którzy produkują oryginalne części.

Rynek posprzedażny notuje wzrosty?
Rzeczywiście – klienci są niezdecydowani i odkładają zakupy nowych samochodów, co doprowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na serwisowanie samochodów. Również zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa transportu publicznego w czasie epidemii COVID-19 zachęcą właścicieli do dojeżdżania do pracy swoim samochodem, co oznacza także więcej uszkodzeń szyb i większe zapotrzebowanie na naprawy pojazdów. Jest to bardzo dobra wiadomość dla sektora usług w połączeniu z faktem, że kierowcy pozostawieni bez pomocy ze względu na masowe zamknięcia franczyzowych salonów dealerskich podczas lockdownu aktywnie poszukiwali niezależnych warsztatów.
Czytaj więcej...

General Motors opublikowało przewodnik dotyczący zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (Advanced Driver Assistance Systems (ADAS)).

2020-08-27 08:14:21

Firma GM pomaga, tworząc kompleksową listę systemów i części ADAS w celu zapewnienia profesjonalnie zaprogramowanych i skalibrowanych napraw.



Dobra wiadomość dla firm produkujących szyby samochodowe, ubezpieczalni samochodów oraz konsumentów: General Motors opublikowało ostatnio dokument zawierający listę dostępnych systemów i komponentów zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (Advanced Driver Assistance Systems (ADAS)), wskazujący jednocześnie, kiedy wymagają one niezbędnej kalibracji w przypadku serwisowania, ponownej instalacji czy naprawy.

Firma GM zaleca członkom branży odnoszenie się do „odpowiedniego dokumentu z informacjami o serwisie w celu uzyskania konkretnych instrukcji dotyczących kalibracji, jak również wszelkich potrzebnych dodatkowych czynności w zakresie programowania, w przypadku gdy komponent został wymieniony”. Przewodnik ten określa oficjalną nazwę, skrót i kod „standardowej opcji produkcyjnej” (RPO) dla każdej funkcji ADAS. Wyjaśnia także, kiedy wymagana będzie kalibracja, oraz przyczynę problemów z kalibracją dla pewnych części.

W celu prawidłowego skalibrowania przedniej kamery firma GM zaleca jazdę po rozdzielonej pasem zieleni autostradzie z dwoma pasami i oznaczeniami pasa znajdującymi się po obu jego stronach z prędkością 56–90 km/h (35–56 mil/h).
Kalibracja może być utrudniona lub nawet niemożliwa w pewnych warunkach, takich jak m.in.
częste zatrzymywanie się i ruszanie, słabo widoczne oznaczenie pasa, jazda w trudnych warunkach pogodowych (takich jak śnieg, mgła, ulewny deszcz czy też bezpośrednio pod słońce).

Czytaj więcej...

Nowa technologia pojazdów autonomicznych na rosyjskich ulicach

2020-07-23 06:24:36

Mając ponad 3 miliony kilometrów na liczniku autonomicznych pojazdów, rosyjska firma Yandex ujawnia swoją czwartą generację robotaksówek.

Yandex, międzynarodowa firma hi-tech z Rosji specjalizująca się w produktach internetowych, zaprezentowała w czerwcu swoją czwartą generację samochodu niewymagającego kierowcy. Opracowany we współpracy z Hyundai Mobis nowy model 2020 Hyundai Sonata już od marca pojawia się wśród istniejącej floty pojazdów autonomicznych Yandex poruszających się po moskiewskich ulicach. Yandex planuje wprowadzić do swojej usługi robotaksówek w Innopolis (Rosja) oraz Detroit (USA) ponad 100 takich nowych modeli Sonata do końca 2020 roku.


Autonomiczne samochody wykorzystują systemy kamer, radarów oraz lidarów, które skanują otoczenie dookoła (360°) pod kątem oznaczeń na drodze, znaków drogowych, pojazdów, ludzi oraz innych obiektów. Następnie wykorzystują te informacje do planowania swojej trasy po danym obszarze.

Czwarta generacja systemu Yandex posiada ulepszony zestaw czujników. Zostały dodane trzy nowe kamery o różnych ogniskowych, system radaru został przeniesionych na dach w celu uzyskania lepszej detekcji 360°, a lidar na przednim zderzaku został przemieszczony, by ulepszyć widoczność. Jednocześnie zespół Hyundai Mobis poprawił interfejs jednostek sterowania elektronicznego, wykorzystując technologię Yandex. Rozszerzając swoją flotę o pojazdy czwartej generacji, firma Yandex oczekuje, że będzie jeszcze szybciej rozwijać swoją technologię pojazdów autonomicznych.

Czytaj więcej...

Aston Martin wskrzesza samochód Bonda – DB5

2020-07-23 06:31:52

Po ponad 50 latach od momentu, gdy ostatni model zjechał z gracją z linii produkcyjnej, firma Aston Martin ponownie produkuje swoje modele DB5...

Firma Aston Martin ogłosiła, że wyprodukuje 25 egzemplarzy kultowego modelu DB5 agenta 007 – uzupełnionego trikami i gadżetami stworzonymi na wielkimi ekranie na potrzeby filmu Goldfinger. Ostatni model w odnoszącym ogromne sukcesy programie samochodów o nazwie Continuation (Kontynuacja) będzie jednocześnie najdroższym – jego cena to około 3,5 miliona dolarów.


Proces produkcyjny – która trwa około 4500 godzin w przypadku jednego samochodu – stanowi połączenie starodawnego rzemiosła wywodzącego się z brytyjskiej tradycji oraz nowoczesnej inżynierii i zaawansowanej technologii. Jednak nie ma możliwości wyboru koloru i wykończenia tego 290-konnego klasyka: wszystkie samochody DB5 Goldfinger z programu Continuation mają nadwozie w srebrnym kolorze aluminium.

W celu zapewnienia dodatkowej dozy rozrywki każdy z 25 samochodów będzie wyposażony w oryginalne gadżety Jamesa Bonda, w tym okrągły ekran radaru, system wytwarzania zasłony dymnej, osłonę kuloodporną, obracaną tablicę rejestracyjną i atrapy dwóch identycznych karabinów maszynowych (tylko efekty świetlne i dźwiękowe). Nowe dodatki obejmują zasobnik na broń pod siedzeniem oraz telefon w drzwiach kierowcy. Niestety możesz nigdy nie zobaczyć tego klasyka na drodze – w większości miejsc na świecie nie będzie dopuszczony do ruchu po ulicach.

Czytaj więcej...

AGC producentem szczepionek przeciwko COVID-19

2020-06-25 11:29:50

Światowej klasy farmaceutyczne przedsiębiorstwo zależne AGC na pierwszej linii walki z koronawirusem.



Firma AGC walczy z koronawirusem na dwóch frontach. Oprócz organizowania środków i praktyk ochrony osobistej w miejscach pracy w 30 krajach firma pomaga także w kontrolowaniu pandemii dzięki wachlarzowi wysokiej jakości produktów i usług.

Nasze przedsiębiorstwo zależne AGC Biologics, organizacja kontraktująca usługi rozwoju i produkcji, świadczy szereg usług na rzecz firm farmaceutycznych: od rozwoju procesów po ich udoskonalanie, próby kliniczne i komercyjną produkcję leków. Najnowsze priorytetowe projekty to m.in. współpraca partnerska z duńską firmą AdaptVac w zakresie produkcji kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19, produkcji leku dla firmy CytoDyn w USA, który obecnie znajduje się na etapie badań klinicznych, oraz wytwarzania produktu pośredniego szczepionki DNA przeciwko COVID-19 dla japońskiej firmy Takara Bio.

Jeśli chodzi o produkty AGC, wachlarz wytrzymałych, przezroczystych osłon z poliwęglanu dla biur, sklepów i kawiarni jest szeroko stosowany jako skuteczna bariera chroniąca przeciwko zakażeniom wirusem drogą kropelkową. Firma AGC zwiększyła także produkcję spreju Zia+Safe stosowanego w gospodarstwach domowych jako skuteczny środek dezynfekcyjny zwalczający wysoce zaraźliwe wirusy, których nie można wyeliminować substancjami odkażającymi na bazie alkoholu.
Czytaj więcej...

Oczekuje się, że pandemia pobudzi trend elektryfikacji pojazdów

2020-06-25 11:34:56

Nagła pandemia na całym świecie będzie głęboko oddziaływać na kierunek rozwoju branży motoryzacyjnej.



Pandemia koronawirusa radykalnie wpływa na globalną branżę motoryzacyjną. Skutkiem natychmiastowym było nagłe wstrzymanie sprzedaży pojazdów i przepływu środków pieniężnych ze względu na wprowadzone ograniczenia, jednak producenci pojazdów optymistycznie zakładają, że wzrost sprzedaży nastąpi w całkiem niedalekiej przyszłości. Znacznie trwalej pandemia koronawirusa prawdopodobnie odbije się na strategii produktów i opracowywaniu pojazdów kolejnej generacji.
Największą ofiarą tutaj pada koncepcja jazdy autonomicznej i blisko związana z nią koncepcja wspólnych przejazdów. W nowej erze dystansowania społecznego i innych form ochrony osobistej popyt na wspólne przejazdy praktycznie zanikł. Swoje programy odłożyli w czasie, odwołali lub wstrzymali wszyscy więksi gracze (Ford, GM, Uber i inni). Pojawia się jednak jeden jasny punkt: niektóre firmy przekierowują swoją uwagę z jazdy autonomicznej na dostawę towarów, co stanowi odwrócenie przyszłej wizji taksówek kierowanych przez roboty, która pojawiła się zaledwie kilka lat temu.

Wielkim zwycięzcą po zniesieniu ograniczeń będzie pojazd elektryczny. Elektryfikacja stanie się wyraźnym priorytetem ze względów prawnych (z powodu wprowadzania nowych przepisów ograniczających emisję dwutlenku węgla), dla producentów pojazdów, którzy już dokonali pokaźnych inwestycji w tę technologię, oraz dla konsumentów, którzy obecnie chętniej będą przechodzić na czystszy styl życia i jazdy w świecie po pandemii COVID-19.

Czytaj więcej...

Porsche zmniejsza przepaść spowodowaną dystansem społecznym

2020-05-25 10:12:53

Nowoczesne okulary pomagają technikom firmy Porsche zachować dystans społeczny w warsztacie i szybciej naprawiać samochody.


Porsche znalazło pomysłowy sposób na przestrzeganie dystansu społecznego podczas kompleksowych napraw w swojej sieci dealerskiej: okulary z rzeczywistością rozszerzoną. Korzystanie z programu okularów AR w Stanach Zjednoczonych zwiększyło się trzykrotnie w okresie od lutego do marca tego roku, podczas gdy na całym świecie wdrażane były środki przeciwko COVID-19 oparte na dystansie społecznym.
Porsche opracowało innowacyjną, nowoczesną procedurę o nazwie „Tech Live Look”, aby zapewnić technikom dealerów zdalną pomoc ekspertów podczas najbardziej kompleksowych prac związanych z diagnostyką i naprawą. Nosząc okulary AR, technicy pozwalają krajowym ekspertom w dziedzinie techniki dosłownie patrzeć sobie przez ramię i służyć pomocą.

Celem jest nie tylko zapewnienie, że kompleksowe prace zostaną wykonane prawidłowo, ale także zagwarantowanie, że samochód wróci do właściciela tak szybko, jak to tylko możliwe. Szybko i precyzyjnie – wizytówka wysokiej jakości usługi. Podczas pandemii COVID-19 Porsche USA rozszerzyło swój program, aby obejmował bezpośrednie sesje z najlepszymi technikami w firmie-matce w Niemczech.
Czytaj więcej...

Czy Covid-19 uderzy we wspólne przejazdy samochodami i transport publiczny?

2020-05-25 10:25:02

Nowe badanie pokazuje, że Covid-19 zmusza ludzi do całkowitego przemyślenia sposobu, w jaki podróżują i korzystają z transportu.



Koronawirus pojawił się dokładnie wtedy, gdy myśleliśmy, że wspólne przejazdy ukształtują na nowo mobilność w miastach. W ramach monitorowania skutków pandemii nowe badanie przeprowadzone przez IBM Institute for Business Value wskazuje, że pandemia spowoduje dużą zmianę w naszym podejściu do transportu i sposobu, w jaki podróżujemy. uje, że Covid-19 zmusza ludzi do całkowitego przemyślenia sposobu, w jaki podróżują i korzystają z transportu.

Duża grupa spośród 25 000 osób dorosłych w USA pokazała, że martwi ich kwestia wspólnego transportu. Ponad połowa osób, które korzystają z aplikacji do wspólnych przejazdów, powiedziała, że zrezygnuje z nich całkowicie lub będzie mniej z nich korzystać. Niemal jedna czwarta (24%) stwierdziła, że nie będzie już korzystać z taksówek czy tradycyjnych usług samochodowych. Wygląda na to, że transport publiczny także odczuje skutki: 20% regularnych użytkowników autobusów, metra czy pociągów powiedziało, że nie będzie już korzystać z tych usług, podczas gdy kolejne 28% odpowiedziało, że będzie używać ich rzadziej.

Ostatnie badania w Europie przedstawiają podobne tendencje. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się większej liczby prywatnych pojazdów na drogach... co jest dobrą wiadomością dla sektora szyb samochodowych!
Czytaj więcej...

Potrzebujesz ochrony? Wezwij pojazd autonomiczny!

2020-04-29 07:47:24

Zaskakujący pozytywny aspekt wynikający z pandemii koronawirusa: olbrzymia szansa zaprezentowania potencjału pojazdów autonomicznych.

Miłośnicy pojazdów autonomicznych od dawna mówią, że samochody te staną się kolejnym dużym hitem w świecie mobilności. Obecnie niszcząca globalna pandemia stworzyła odpowiednie warunki, aby takie stwierdzenie udowodnić. Rezultat jest całkowicie niespodziewany: w obliczu ciągłego zagrożenia infekcją pracownicy w pierwszej linii walki z koronawirusem w Chinach sięgają po pojazdy autonomiczne zapewniające ochronę.


Neolix, chiński start-up zapewniający rozwiązania autonomiczne, wykorzystuje floty autonomicznych półciężarówek do dostawy środków medycznych i żywności na obszary kraju najbardziej doświadczone pandemią COVID-19, w tym jej epicentrum w Wuhanie. Pojazdy te są również wykorzystywane do dezynfekcji ulic. Działania te okazały się niezwykle skuteczne, dzięki czemu gwałtownie wzrósł popyt na tego typu samochody. W pierwszych dwóch miesiącach firma otrzymała zamówienia na ponad 200 półciężarówek.

Nie zostało to niezauważone przez chiński rząd. Kiedy przekonał się, że technologie autonomiczne mogą okazać się pomocne w okresie kryzysu zdrowotnego, zaoferował dotacje dla osób je kupujących wynoszące 60% ceny detalicznej. Obecnie firma Neolix przewiduje, że w tym roku sprzeda aż 1000 półciężarówek.
Ci, którzy są sceptyczni wobec pojazdów autonomicznych, będą wytykać puste ulice całkowicie pozbawione ruchu w okresie społecznej izolacji. Dopiero za kilka miesięcy przekonany się, jak takie półciężarówki poradzą sobie w chaotycznym ruchu miejskim.
Czytaj więcej...

Koniec tragicznych statystyk na drogach

2020-04-29 07:51:27

Wykrywanie zwierząt może stać się kolejną funkcją bezpieczeństwa ADAS w pojazdach.

Zwierzęta stanowią jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, zwłaszcza w Azji i Ameryce Północnej. Nawet w Europie tragiczne kolizje z jeleniami, dzikami i innymi dużymi zwierzętami leśnymi co roku są przyczyną uszkodzeń kilku tysięcy pojazdów i licznych przypadków śmierci kierowców.
Obecnie południowokoreańska firma StradVision specjalizująca się w przetwarzaniu obrazów i głębokim uczeniu się twierdzi, że dysponuje oprogramowaniem wykrywającym zwierzęta, które może wyeliminować te tragiczne statystyki.



Nowa technologia od razu przejmuje kontrolę nad pojazdem, kiedy wykryje zwierzę na drodze. Następnie automatycznie stosuje hamulec lub omija zwierzę. Według StradVision jej przewaga nad konkurencją polega na lepszym odróżnianiu zwierząt od innych obiektów, zwłaszcza w trudnych warunkach, takich jak deszcz, śnieg, mgła, ciemność na drodze i warunki miejskie. Firma twierdzi również, że oprogramowanie zapewnia dokładność nawet w przypadku, gdy zwierzęta są częściowo ukryte za drzewami lub zaroślami na poboczu drogi, oraz że w przypadku innych systemów może dochodzić do pomyłek.

Obecnie organizacja planuje uwzględniać funkcję wykrywania zwierząt jako standard w swoim oprogramowaniu SVNet dla sprzętu ADAS i pojazdów autonomicznych. Na drogach w Chinach ma już ona pojazdy z technologią ADAS. Kolejnym krokiem będzie ich masowa produkcja w Azji i Europie we współpracy z czołowymi producentami oryginalnych części motoryzacyjnych.
Czytaj więcej...

Aby zapewnić idealną jazdę autonomiczną, zajrzyj pod drogę

2020-03-24 14:57:42

Georadar może wkrótce stać się systemem czujników, który umożliwi pojazdom autonomicznym jazdę we wszystkich warunkach pogodowych.

Amerykańska firma technologiczna WaveSense twierdzi, że georadar (GPR) będzie kolejnym przełomem w rozwoju autonomicznej jazdy. Możliwość dostrzega w fakcie, że aktualna technologia LIDAR (wykrywanie i pomiar odległości do obiektów za pomocą światła) stosowana w autonomicznych prototypach posiada niepokojącą słabość: zasięg i jakość obrazu spadają w razie deszczu, śniegu lub oblodzenia.


Koncepcja GPR zakłada, że skanowanie na głębokość do 3 metrów pod powierzchnią drogi zapewnia unikalną mapę cyfrową o dokładności rzędu od 4 do 6 cm. Plan zakłada jednokrotne skanowanie wszystkich dróg, podobnie jak uczyniło to Google w celu utworzenia map naziemnych. Autonomiczne pojazdy z własnymi systemami GPR mogłyby wówczas ponownie skanować ziemię podczas jazdy, dopasowując skan wykonany w czasie rzeczywistym do mapy zasadniczej. Ten proces może zapewnić wyśrodkowanie pojazdu na drodze niezależnie od pogody.

Technologię GPR opracował słynny Massachusetts Institute of Technology (MIT) dla armii amerykańskiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów w strefach działań wojennych, zastępując kierowcę autonomicznym systemem. WaveSense, filia MIT, wprowadza obecnie technologię na rynek konsumencki. Spółka wierzy, że georadar może być ważnym uzupełnieniem, a być może nawet zamiennikiem, technologii LIDAR. W połączeniu z wszystkimi innymi kamerami i czujnikami na pokładzie z pewnością będzie w stanie poprawić zachowanie pojazdu autonomicznego przy złej pogodzie.
Czytaj więcej...

Naga radość na lato

2020-03-24 15:11:27

Nowy dwuosobowy samochód sportowy bez dachu i przedniej szyby, który daje prawdziwe wrażenie wyścigów.

Na początku tego miesiąca Aston Martin wypuścił swój supersamochód V12 Speedster. Ten wyścigowy pojazd dwuosobowy nie tylko posiada silnik o mocy 700 koni mechanicznych, który w ciągu 3,5 sekundy osiąga prędkość 100 km/h za wyjściową cenę niemal 1 miliona dolarów... ale także wyróżnia się brakiem dachu i przedniej szyby!





Utworzenie modelu przypisuje się zespołowi dostosowawczemu „Q by Aston Martin” (którego nazwa wywodzi się od postaci Q, wynalazcy tych sprytnych gadżetów do samochodów Jamesa Bonda). Od opracowania koncepcji do produkcji minął zaledwie rok. Sama konstrukcja jest powrotem do dumnego dziedzictwa rajdowego Aston Martin, z wyraźnym nawiązaniem do DBR1, który w roku 1959 wygrał wyścig 24hours Le Mans.

Aston Martin wyprodukuje zaledwie 88 sztuk V12 Speedster. Wszystkie będą wykonane ręcznie i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Ze względu na brak dachu i przedniej szyby fani poszukujący autentycznych wrażeń rajdowych będą potrzebować gogli... ponieważ ten V12 potrafi osiągnąć 300 km/h.
Czytaj więcej...

Nowa niezwykła osłona przeciwsłoneczna chroni przed słońcem, ale nie utrudnia widoczności

2020-02-19 08:42:33

Według niemieckiej firmy Bosch będącej światowym liderem produktów motoryzacyjnych oślepianie słońcem stanowi najczęstszą przyczynę wypadków drogowych związaną z pogodą. Problem z osłoną przeciwsłoneczną używaną obecnie przez wszystkich użytkowników dróg, a mianowicie opuszczaną za szybą klapką, polega na tym, że chroni przed oślepieniem, ale jednocześnie ogranicza widoczność. W związku z tym w firmie Bosch postanowiono stworzyć osłonę przeciwsłoneczną na nowo.



Jej nowa wirtualna osłona zastępuje standardową klapkę przezroczystym panelem LCD. Działa ona w połączeniu z kamerą skierowaną w stronę kierowcy z opartym na sztucznej inteligencji i śledzącym ruch gałek ocznych kierowcy oprogramowaniem określającym położenie jego oczu i ilość światła słonecznego, jaka ma być zablokowana. Osłona następnie blokuje wpadające światło słoneczne wyłącznie na tych obszarach panelu LCD, które prowadzą bezpośrednio do oczu kierowcy. W miarę poruszania się kierowcy zmienia się również obszar blokowania słońca. Mówiąc prościej, system tworzy zaciemnione miejsce nad oczami, a jednocześnie nie zasłania kierowcy widoku drogi.

Wirtualna zasłona zdobyła już nagrodę za najlepszą innowację CES za 2020 r., a w firmie uważa się, że można ją uwzględnić w konstrukcji już istniejących pojazdów przy wprowadzeniu minimalnych zmian. System w swoim wolnym czasie oraz z funduszy i przy wsparciu firmy Bosch opracowało trzech zatrudnionych w niej inżynierów zespołów napędowych.

Czytaj więcej...

Producenci samochodów zaczynają stawiać na inteligentne szkło

2020-02-19 09:15:38

Technologie inteligentnego szkła to źródło zmian w wielu branżach, ale chyba najbardziej w sektorze motoryzacyjnym. Możliwość kontrolowania różnych form światła i zmiany funkcjonalności szkła pomaga projektantom pojazdów w czynieniu postępów w co najmniej trzech różnych obszarach: pojazdów autonomicznych, ograniczania hałasu i zrównoważoności.

Po pierwsze, technologie autonomiczne pozwalają użytkownikom zaoszczędzić czas, przez co projektanci koncentrują się na komforcie przebywania w samochodzie i jazdy. Dużą rolę odgrywa tu inteligentne szkło: może ono przekształcać wnętrze samochodu w centra otoczenia, udoskonalać lub ograniczać komunikację między pasażerami a światem zewnętrznym oraz wykorzystywać okna jako nowe, dynamiczne formy komunikacji.








Ograniczenie hałasu to dla konstruktorów pojazdów wciąż nierozwiązany problem, a wraz ze zmieniającymi się wymaganiami pasażerów stanie się on jeszcze bardziej istotny. Inteligentne szkło może pomóc pasażerom w zrelaksowaniu się, śnie lub pracy w ciszy. W połączeniu z niemal niewydającymi żadnych dźwięków pojazdami elektrycznymi (EV) inteligentne szkło ustanowi nowe standardy obniżania poziomu hałasu.

Priorytetem jest ekologiczność pojazdów, a pokaźne inwestycje w badania i rozwój w zakresie zielonych technologii nadal będą gwałtownie rosnąć. Nie bez znaczenia będzie tutaj również inteligentne szkło, które znacząco obniża temperaturę we wnętrzu, zwiększa wygodę podróżowania i obniża obciążenie związane z klimatyzacją. Może to przełożyć się na zwiększenie dystansu jazdy EV o ponad 5% i obniżenie emisji CO2 przez silniki spalinowe o 4 g/km.


Czytaj więcej...

Nie wycieraj szyby... Wyczyść ją prądem!

2020-01-20 09:37:26

Wycieraczki samochodowe nie uległy dużym zmianom od czasu, gdy w roku 1903 opatentowała je pewna amerykańska dama. A później pojawiła się Tesla.


Jeśli znasz filmik wprowadzający Cybertruck zamieszczony w naszym ostatnim biuletynie informacyjnym, być może wiesz, że futurystyczna elektryczna furgonetka nie ma wycieraczek. Zatem bez zdziwienia przyjmiesz fakt, że Tesla złożyła wniosek patentowy na laserowe czyszczenie szyb samochodowych.
Z patentu wynika, że zespół optyki wiązki tworzy laser, który usuwa zanieczyszczenia. Obwód czujek wskazuje systemowi, gdzie należy skierować wiązkę, aby usunąć kurz, zabrudzenia i owady. Bezpieczeństwo zapewni zarządzanie poziomami narażenia na laser, w tym stosowanie lasera impulsowego oraz uniemożliwianie mu przejścia przez szkło lub spowodowanie obrażeń u pasażerów pojazdu.

Z patentu wynika także, że skanowanie systemu będzie wystarczająco inteligentne, by rozpoznawać przedmioty, które nie wymagają usunięcia, jak naklejka na szybie lub opuszczona osłona przeciwsłoneczna. Cały patent znajduje się tutaj.
Czytaj więcej...

Patrząc na drogę, przegapisz show!

2020-01-20 09:48:00

Przekształcenie szyb w ekran, na którym wyświetlane jest show wokalno-taneczne



Firma Futurus z siedzibą w Pekinie opracowała technologię projekcji pola świetlnego, która obiecuje wyniesienie wyświetlacza HUD na nowy poziom i zapewnienie zmotoryzowanym całkowicie nowego doświadczenia podczas jazdy. Swą wizję przedstawili w tym miesiącu w Las Vegas podczas targów CES 2020, najbardziej ekstrawaganckich targów technologii i innowacji na świecie.
Kluczem jest, rzecz jasna, AR (czyli rzeczywistość rozszerzona), technologia włączająca wygenerowane komputerowo obrazy i grafiki w postrzeganie rzeczywistego świata. Futurus sądzi, że dzięki połączeniu AR i HUD szyba może zaznaczać zagrożenia, podświetlać podziały pasów i oznaczenia poziome wprost na widoku drogi kierowcy. Zostaną na niej wyświetlone nawet niewielkie awatary pomocnicze, aby spersonalizować system wspomagania głosowego w samochodzie.

Nie zapomniano także o pasażerach. Firma Futurus jest przekonana, że szyba powinna pełnić rolę ogromnego ekranu kinowego dla użytkowników pojazdu, obsługiwanego w sposób niewidoczny dla kierowcy. Podczas targów CES 2020 Futurus obiecuje ujawnienie tożsamości producenta pojazdów, z którym współpracuje w celu wprowadzenia tego nowego produktu do produkcji masowej.
Czytaj więcej...

Szkło zwiększające odległość

2019-12-19 09:05:14

Sprzedaż pojazdów elektrycznych (EV) w Europie nabiera rozpędu, ale bariery nadal istnieją. Oprócz wysokich cen w salonach sprzedaży i nierozwiniętych sieci ładowania, wielu klientów waha się z powodu ograniczonego zasięgu pojazdów elektrycznych.


W niedalekiej przyszłości może się to zmienić za sprawą ulepszonych baterii i szeregu nowych technologii, w tym inteligentniejszego szkła. Testy dowiodły, że inteligentniejsze szkło może zwiększyć zakres pojazdów elektrycznych o około 5%. Wonderlite™ od AGC zabarwia się po aktywacji i eliminuje promienie podczerwone. Pozwala to kierowcy na regulację ilości ciepła wewnątrz samochodu. Zmniejszenie zużycia klimatyzacji odciąża akumulatory, zwiększając zasięg jazdy o kolejne kilometry. Dodatkową korzyścią jest to, że inteligentniejsze szkło zmniejsza również hałas otoczenia, zwiększając tym samym komfort podróży.
Czytaj więcej...

Czy Prawo Murphy’ego dopadło Muska?

2019-12-19 09:11:16

Masz jakiś pomysł, dlaczego „szyby pancerne” Tesli Cybertruck się rozbiły? Elon Musk nie był pewien, więc podajemy trzy możliwe powody.

1. Ktoś w Tesli zamontował gorsze, tańsze szyby, bo to był tylko samochód wystawowy. Nie przypuszczali, że zostanie wykorzystane w gwałtownym pokazie prasowym.

To logiczne wytłumaczenie. Ale czy pan Musk nie wiedziałby o tym — wydaje się być zaangażowanym menadżerem?



2. Stalowe kulki zostały wyrzucone zbyt mocno. Albo testy upuszczania, które sprawdziły się na scenie, mogły wykorzystywać lżejsze kulki.

Możliwe, ale mało prawdopodobne. Nietłukące się szkło powinno być nietłukące.

3. Prawo Murphy'ego. „Jeśli coś może pójść źle, to pójdzie źle”. Wszyscy doświadczyliśmy nieśmiertelności tego prawa. Nawet jeśli istnieje tylko 1% prawdopodobieństwa, nie ryzykuj tego. Szczególnie jeśli cały świat patrzy!

Stawiamy na tę wersję. Co o tym sądzisz?

Wszystko to wskazuje na to, że projektowanie i produkcja szyb samochodowych nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Być może 100-letnie doświadczenie AGC w produkcji szkła mogłoby przydać się panu Muskowi… :)
Czytaj więcej...

Czy współdzielenie samochodu zastąpi jego posiadanie? Proszę w to nie wierzyć.

2019-11-29 08:32:31

Ostatnie dane rynkowe z USA pokazują, że liczba samochodów posiadanych na własność powróciła do poziomu sprzed kryzysu finansowego, który miał miejsce 10 lat temu. Czyżbyśmy nie mieli racji, kiedy mówiliśmy, że młodzi ludzie przestaną kupować samochody na własność, a zamiast tego zaczną korzystać z usług współdzielenia samochodów? Na to wygląda, przynajmniej na razie.



Car2Go – firma zajmująca się współdzieleniem samochodów, należąca wspólnie do firmy Daimler i BMW – właśnie ogłosiła, że wycofa się z połowy miast w Ameryce Północnej, w których prowadzi działalność. Natomiast firma General Motors ostatnio ograniczyła swoją usługę współdzielenia samochodów Maven w 8 na 17 miast w USA, w których ma swoje oddziały.

Co zatem poszło nie tak? Milenialsi dorastają – to cała tajemnica. Badania pokazują, że ich decyzja o późniejszym zakładaniu rodziny jest równoznaczna z odroczeniem zakupu samochodu na własność. Teraz kiedy kupują domy i mają dzieci, kupują też samochody. Komentatorzy twierdzą, że posiadanie samochodu nadal będzie zapewniało poziom wolności, którego nie będzie w stanie dostarczyć żaden inny środek transportu.
Czytaj więcej...

Wyświetlacz HUD na dachu

2019-10-30 12:45:08

Firma Volvo Car Corporation oferuje wyświetlacz HUD na zupełnie nowym poziomie, przedstawiając go w zgłoszeniu patentowemu w USA na wyświetlacz HUD nad głową. W miarę jak na panelach przyrządów i ekranach informacyjno-rozrywkowych znajduje się coraz więcej informacji, szwedzki producent samochodów uważa, że możliwym rozwiązaniem jest przeniesienie danych do obszaru nad głową kierowcy.


Nowy system działa jak większość istniejących wyświetlaczy HUD na szybie przedniej i zawiera kilka luster oraz projektor. Ale w tym przypadku ekran jest „optycznie transmisyjnym oknem dachowym”. Obserwatorzy zakładają, że będzie to szkło zmodyfikowane tak, aby umożliwić optymalną projekcję w każdych warunkach oświetleniowych, ewentualnie dzięki zastosowaniu szkła z automatycznym przyciemnianiem. Tak czy inaczej, firma Volvo twierdzi, że system będzie prawdopodobnie oparty na diodach LED, z opcjami dostosowania jasności i pozycji do preferencji kierowcy.

Zwróć uwagę na ten wyświetlacz HUD nad głową w samochodzie koncepcyjnym, który pojawi się już wkrótce!

Czytaj więcej...

AGC pomaga zmniejszyć wpływ szyb dla branży motoryzacyjnej na środowisko naturalne

2019-10-30 13:04:05

Odkryj, w jaki sposób firma AGC przyczynia się do działań na rzecz ochrony środowiska na dwa ważne sposoby. Po pierwsze, jako zrównoważony dostawca przez cały cykl życia produktu. Po drugie, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ze szkła, które oferują redukcję wagi i komfort cieplny, a tym samym zmniejszenie zużycia klimatyzacji, paliwa i emisji CO2.


Nasze krótkie wyjaśnienie przedstawiliśmy na stronie https://youtu.be/nvR00zF3Gik

AGC prezentuje HUD dla Opla Insignia

2019-09-19 08:37:12

Z powodu coraz większej liczby nowych samochodów wyposażonych w wyświetlacz przezierny (Heads Up Display, HUD) AGC poszerza obecnie swoją ofertę na rynku części zamiennych o technologię HUD.

Po kilku latach dynamicznego rozwoju jako producent i zaopatrywania nowych pojazdów w przednie szyby HUD (Head Up Display) jako część ich oryginalnego wyposażenia AGC z dumą ogłasza poszerzenie oferty technologii HUD na produkcję na rynku wtórnym.



Nasz pierwszy model ARG przeznaczony jest dla Opla Insignia i będzie dostępny we wrześniu tego roku. W miarę wzrostu zapotrzebowania na tę technologię będziemy wprowadzać do oferty wersje dla innych modeli.

Systemy HUD wykorzystują przednią szybę jako ekran projekcyjny, na którym wyświetlane są informacje przydatne dla kierowcy, normalnie znajdujące się na desce rozdzielczej, takie jak ostrzeżenia dotyczące prędkości lub informacje nawigacyjne. Sercem technologii jest specjalna warstwa pośrednia PVB znajdująca się pomiędzy szkłem laminowanym, połączona z bardzo precyzyjną geometrią szkła.
Czytaj więcej...

Tesla jedzie na wschód

2019-09-19 08:45:07

Tesla wywiera silny nacisk na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych zaczyna wreszcie wzrastać w całej Europie.


Tesla zapowiada ekspansję na rynki wschodnioeuropejskie. Po wejściu na rynek czeski na początku tego roku Tesla uruchamia również zlecenia w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Słowenii. Model 3 (4-drzwiowy samochód segmentu średniej wielkości) będzie przewodził, ale dostępne będą również większe modele S i stylizowany na SUV Model X.

Wygląda na to, że marka ta ma już zatwardziałą grupę miłośników: zanim Tesla otworzyła swoje pierwsze centrum serwisowe w Pradze, 400 miłośników kupiło już i obsługiwało swoje samochody za granicą w sąsiednich krajach. Tymczasem Tesla ogłosiła, że sprzedaż w Europie wzrosła trzykrotnie w pierwszej połowie 2019 roku w porównaniu z rokiem 2018.

Czytaj więcej...

Przełom w technologii samoregenerującego się szkła?

2019-09-19 08:48:50

Naukowcy w Danii sądzą, że niemożliwe stało się możliwe.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aalborg w Danii ogłosili wielki przełom w rozwoju „szkła samoregenerującego się” (tudzież szkła, które jest w stanie samo się naprawić). Ich badania pozwoliły uzyskać nowe spojrzenie na mechanizmy wpływające na powstawanie pęknięć w szkle, a w konsekwencji również to, jak można temu zapobiec lub odwrócić ten proces. Kluczem do ich odkrycia jest woda.

W przypadku zwykłego szkła wilgotność powoduje, że w czasie gdy cząsteczki wody z wilgotnego powietrza wnikają do szkła i rozbijają jego strukturę, odpryski i pęknięcia stają się większe. Jednak dzięki temu nowemu szkłu tlenkowemu woda ma pozytywny wpływ na jego odporność na pęknięcia. Zamiast rosnąć i rozprzestrzeniać się, pęknięcia z czasem stają się mniejsze z powodu działania wilgoci.

Jeżeli wyniki badań okażą się słuszne, mogą doprowadzić do poprawy parametrów szkła w wielu zastosowaniach, takich jak np. ekrany smartfonów, okulary ochronne, ale także szyby przednie pojazdów. Może to również oznaczać cieńsze szkło, co przekłada się na mniejszą wagę, oszczędność energii i niższy poziom emisji CO2.
Czytaj więcej...

System ADAS: szansa dla wtórnego rynku szyb samochodowych

2019-09-02 07:03:10

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że wzrost stosowania w nowych samochodach zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy ADAS obniża liczbę wypadków drogowych. Według badania Consumer Reports obejmującego 72 000 samochodów 57% amerykańskich kierowców twierdzi, że co najmniej jedna funkcja ADAS zastosowana w ich samochodzie uchroniła ich przed wypadkiem.


Podobnych wyników można spodziewać się w Europie. Wraz z rosnącą liczbą samochodów wyposażonych w systemy ADAS wskutek rozszerzania przez producentów oferty technologii ADAS i obejmowania nią wszystkich modeli sytuacja na rynku napraw powypadkowych może być w najbliższych latach dramatyczna.

Ale w jaki sposób wpłynie to na usługę wymiany szyb w branży napraw samochodowych? W tym przypadku ADAS może okazać się zbawieniem. Chociaż możliwe jest, że liczba napraw spadnie, przychody wzrosną na skutek dłuższej i bardziej skomplikowanej usługi wymiany szyb przednich związanej z systemem ADAS. Odnosi się to zwłaszcza do warsztatów samochodowych specjalizujących się w wymianie szyb, które inwestują w technologię kalibracji i szkolenia w celu podniesienia wartości swoich usług.

Czytaj więcej...

Pojazd ostrzega przed deszczem, gdy okno dachowe jest otwarte.

2019-09-02 07:17:55

Dzięki połączeniu technologii AI i systemu ADAS nasze auta są coraz bardziej inteligentne.



Nadejście ery autonomicznej jazdy oznacza wykorzystywanie w samochodach technologii głębokiego uczenia się (ang. deep learning) i AI (sztucznej inteligencji). Aby pojazdy były bardziej inteligentne, wyposaża się je w sensory, analizy prognozujące, aplikacje i inne innowacje.
Przykładem powyższego trendu jest nowy sportowy VW Jetta GLI z 2019 r. Poza standardowymi funkcjami, takimi jak zdalne zamykanie drzwi i szukanie miejsc parkingowych, ma funkcję, która informuje o prognozowanym deszczu w sytuacji, gdy okno dachowe jest uchylone.

Inteligentne samochody będą w stanie przewidzieć zachowanie na podstawie wcześniejszych doświadczeń i zaobserwowanych czynności wykonywanych podczas jazdy. Niezliczona ilość danych – dotyczących m.in. odległości od zatoru drogowego czy warunków pogodowych – będzie przesyłana do silnika AI. Samochód będzie wiedzieć więcej niż jego użytkownik i będzie samodzielnie dostosowywać funkcje. Innymi słowy, nie tylko poinformuje o zbliżającym się deszczu, ale również automatycznie zamknie okno dachowe.
Czytaj więcej...

Czy jesteśmy bezpieczni, gdy piorun uderza w nasz samochód?

2019-07-29 11:53:45

Wielu ludzi uważa, że samochód zapewni im bezpieczeństwo, ponieważ jego opony są wykonane z gumy. To jednak nieprawda. W rzeczywistości gdy uderza piorun, prąd elektryczny spływa po zewnętrznej części samochodu i przenika do ziemi pod spodem. Dzieje się tak, ponieważ samochód zachowuje się jak mobilna „klatka Faradaya”, czyli obudowa otoczona całkowicie przez metalowe przewodniki, które zapobiegają wnikaniu pola elektromagnetycznego do wewnątrz.


Problem polega na tym, że dzisiejsze samochody mają coraz więcej części niemetalowych, które zakłócają ochronny efekt Faradaya. Mają również więcej obwodów elektrycznych. Część energii elektrycznej pochodzącej z pioruna może przepływać przez te obwody do potencjalnie niebezpiecznych części metalowych, takich jak radia, ładowarki telefonów komórkowych i jednostki GPS, a także klamki, pedały i kolumna kierownicy. Zdarzały się przypadki „usmażenia” systemów elektrycznych przez pioruny, a nawet otwarcia poduszek powietrznych z powodu nagłego wyłączenia silnika.

Jak można zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas gwałtownej burzy? Najlepiej jest pozostać w pokrytym metalem pojeździe, zatrzymać się na poboczu, włączyć światła awaryjne, wyłączyć silnik i przeczekać burzę. I nie dotykać radia ani telefonu komórkowego, szczególnie jeśli jest podłączony do ładowarki.

Czytaj więcej...

Nowy samochód elektryczny czerpiący energię ze słońca

2019-07-29 13:16:34

Holenderska firma technologiczna Lightyear planuje wprowadzić na rynek samochód elektryczny wykorzystujący do ładowania panele słoneczne. Aerodynamiczny sedan Lightyear One z włoskim designem ma mieć zasięg do 725 km (WLTP) częściowo dzięki ogniwom słonecznym umożliwiającym ładowanie pojazdu światłem dziennym. Firma twierdzi, że przejeżdżając samochodem Lightyear One 20 000 km rocznie po pochmurnej Europie Północnej, około 40% tej odległości pokonamy dzięki energii słonecznej.


Dla producentów pojazdów elektrycznych wyzwaniem był zawsze brak miejsca na samochodzie na wystarczającą liczbę paneli słonecznych. Do tej pory dzięki słońcu udawało się zasilać jedynie niskowatowe akcesoria, takie jak systemy nagłośnienia i klimatyzacji. Zaskakujące jest to, że na dachu i masce Lightyear One znalazły się panele słoneczne o powierzchni aż 5 metrów kwadratowych wyposażone w ogniwa, które mają być o 20% bardziej wydajne niż tradycyjne. Dodatkowo szkło, z którego wykonane są ogniwa, jest tak wytrzymałe, że osoba dorosła może po nich przejść, nie powodując wgnieceń.

Luksusowy samochód Lightyear One z pewnością nie będzie tani – to koszt 149 000 EUR (z VAT) – choć firma twierdzi, że sprzedała już 100 modeli z „pionierskiej edycji”, która wejdzie na rynek w 2021 roku, w specjalnej cenie 119 000 EUR. To obiecujący krok naprzód, ale na razie nie możemy określić go mianem „bardziej ekologicznej mobilności”, dopóki cena tej technologii nie zbliży się do cen tańszych pojazdów.

Czytaj więcej...

Konsorcjum AGC ogłasza pierwsze na świecie anteny zintegrowane z szybami do komunikacji 5G w paśmie 28 GHz.

2019-06-28 06:48:27

Innowacyjne zastosowanie przezroczystych anten zintegrowanych z szybami w samochodach podłączonych do sieci 5G.

Firmy AGC, Ericsson i Domoco osiągnęły to, co uważa się za pierwszą na świecie mobilną telekomunikację 5G wykorzystującą anteny zintegrowane z szybami do nadawania i odbierania sygnałów radiowych w paśmie 28 GHz. Testy z zastosowaniem pojazdu wyposażonego w wiele anten zintegrowanych z szybami i poruszającego się z prędkością około 30 km/h zostały pomyślnie zakończone w kwietniu.



Sygnały radiowe 5G w paśmie 28 GHz są poważnie osłabione, gdy przechodzą przez szyby samochodu do jego wnętrza. Ponadto fale radiowe z miejskich stacji bazowych 5G docierają do pojazdu z różnych kierunków. Dlatego też nowe anteny AGC zintegrowane z szybami były stosowane w wielu pozycjach w pojeździe testowym, w tym w szybie przedniej, szybach bocznych i szybach tylnych. W testach potwierdzono, że te anteny płynnie przełączają się podczas jazdy samochodem, umożliwiając przesyłanie i odbiór danych 5G w idealnych kierunkach z maksymalną siłą sygnału i stabilnością.

Te anteny AGC 5G zintegrowane z szybami są bardzo małe i przezroczyste, dzięki czemu można je montować dyskretnie, nie psując wyglądu pojazdu ani linii wzroku pasażerów. Materiał wideo z przeprowadzenia testu: https://www.youtube.com/watch?v=A8X3maTIBGQ&feature=youtu.be
Czytaj więcej...

Pojazdy bez kierowcy tuż za rogiem w Seulu

2019-06-28 07:19:59

Po otwarciu pierwszej na świecie komercyjnej sieci 5G Korea Południowa łączy ją teraz z ADAS w celu stworzenia mapy HD dla pojazdów autonomicznych.

SK telecom i rząd Seulu planują zainstalować 5G ADAS w 1600 autobusach i 100 taksówkach w Seulu, pomagając stworzyć mapę miasta HD w czasie rzeczywistym do wykorzystania w pojazdach autonomicznych.



Ten ruch jest pierwszą fazą planowanego przez Seul i SK telecom „kooperacyjnego-inteligentnego systemu transportowego” (C-ITS), którego celem jest wykorzystanie komunikacji 5G i systemu łączności między pojazdami a infrastrukturą (V2X) w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze i wydajności zarządzania ruchem.

Nowy sprzęt ADAS w pojazdach transportu publicznego będzie gromadził 124 różne rodzaje informacji o ruchu drogowym i przekazywał dane za pośrednictwem ultraszybkiej sieci 5G, aby umożliwić aktualizację mapy HD znajdującej się w chmurze w czasie rzeczywistym.

Do drugiej połowy 2019 r. w stolicy Korei Południowej powinno działać 1700 pojazdów wyposażonych w system ADAS, obejmujących 122 km głównych dróg. W przyszłości C-ITS ma na celu wprowadzić 5G ADAS do 5000 pojazdów, obejmując wszystkie drogi w całym mieście.
Czytaj więcej...

Belron® i AGC podpisują umowę franczyzową na sieci napraw i wymiany szyb samochodowych (NWSS) w Polsce i w Czechach.

2019-06-03 08:18:08

Belron, światowy lider w dziedzinie naprawy i wymiany szyb samochodowych (NWSS) oraz AGC Automotive Europe, europejski oddział światowego lidera produkcji szyb samochodowych, podpisały umowę franczyzową obejmującą działalność AGC NWSS w Polsce i w Czechach.

Informacja prasowa

Anteny zintegrowane z szybami: kluczowy element rewolucji mobilności!

2019-05-24 09:23:48

Anteny zintegrowane z szybami przebyły długą drogę w ciągu 40 lat – a podróż dopiero się zaczyna.



Technologia anten zintegrowanych z szybami narodziła się w USA w latach 70-tych XX wieku pod kierunkiem producentów anten metalowych. Przewidując znaczenie telematyki w przemyśle samochodowym w tym czasie, firma AGC zdecydowała się opracować własne anteny zintegrowane z szybami. Powołano specjalny „zespół od anten” zajmujący się ich integracją z szybami, składający się z amatorów entuzjastów radiowych z fabryk AGC i rozpoczęto przedsięwzięcie.

Wczesne anteny zintegrowane z szybami zawierały miedziane przewody wewnątrz szyby, ale wychwytywały one zbyt dużo szumu pochodzącego z komponentów elektrycznych w pojeździe. Następnie firma AGC wymyśliła metodę drukowania i kalcynowania przewodów antenowych przy użyciu przewodzącej pasty srebrnej – jest to nadal główny nurt anten zintegrowanych z szybami.
Na przestrzeni lat nastąpił dalszy rozwój i ciągłe doskonalenie. Od różnych częstotliwości radiowych po odbiór telewizji, nawigację samochodową i systemy bezkluczykowe. W 2007 r. firma AGC opracowała własną antenę zintegrowaną z szybami do telewizji cyfrowej.
Teraz rozpoczyna się kolejna rewolucja kontrolowana przez konieczność zapewnienia łączności między pojazdami i infrastrukturą. A szkło jest kluczowym elementem tej nowej ery – łączy w sobie anteny, kamery, czujniki i inne urządzenia, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych funkcji przejrzystości i bezpieczeństwa. Podobnie jak 40 lat temu, gdy opracowywano anteny zintegrowane z szybami, tak samo teraz firma AGC stoi przed wyzwaniem, aby rozwijać nowe produkty na bazie szkła dla pojazdów połączonych i autonomicznych. Niedawne inwestycje w komory bezodbiciowe są przykładem tego, jak firma AGC przygotowuje się do zaoferowania przyszłych rozwiązań zarówno dla rynku OEM, jak i ARG. Bądź na bieżąco i przeczytaj więcej o antenach AGC i 5G w następnym biuletynie informacyjnym.
Czytaj więcej...

Wycieraczki samochodowe: historia pełna niespodzianek!

2019-05-24 09:34:35

Co ma wspólnego uprawa winorośli i korki od szampana z wycieraczkami samochodowymi?

Nie zastanawiamy się zbytnio nad wycieraczkami samochodowymi – aż do czasu, gdy nie widzimy zbyt wyraźnie. Ale warto zatrzymać się, aby podziękować pionierom, którzy wymyślili te urządzenia zapewniające bezpieczeństwo, które uratowały niezliczone ilości istnień ludzkich w deszczu i śniegu.



We wczesnych latach 1900-tych plantatorka winorośli z Alabamy, Mary Anderson, jechała pewnego mroźnego dnia tramwajem w Nowym Jorku i zauważyła, jak kierowcy muszą zjeżdżać z drogi, aby oczyścić przednie szyby z deszczu i śniegu. Zaczęła marzyć o rozwiązaniu....i w 1903 r. zgłosiła patent na pierwszą na świecie wycieraczkę obsługiwaną z wnętrza pojazdu.
Ale nie było możliwości konfiguracji tych wczesnych wycieraczek. Można było je tylko włączyć i wyłączyć. Smutne, ale prawdziwe – sytuacja nie zmieniła się, dopóki wynalazca z Detroit, Robert Kearns, nie został uderzony w oko korkiem od szampana na swoim weselu. Przez lata zmagał się ze złym widzeniem – zwłaszcza podczas jazdy w deszczu. Zauważył, że nasze oczy ciągle mrugają, aby zapewnić wyraźne widzenie i w 1962 roku opatentował własną wycieraczkę z trybem przerywanym. Zamontował ją na swoim Fordzie Galaxy, pojechał nim do siedziby głównej Forda i przedstawił swój wynalazek. Naukowcy Forda byli pod wrażeniem, ale opracowali własną wycieraczkę z trybem przerywanym. W ślad za nimi poszli inni producenci samochodów. Po wielu latach prawnych sporów Kearns otrzymał 30 milionów dolarów w 1995 roku. Trzy lata po jego śmierci w 2005 roku powstał film, aby opowiedzieć światu o tym sfrustrowanym wynalazcy.
Czytaj więcej...

AGC otwiera nowy obiekt badawczo-rozwojowy w zakresie łączności

2019-04-29 08:07:31



W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na łączność w pojazdach, firma AGC Glass Europe zaprezentowała dwie zaawansowane komory bezechowe do opracowywania technologii do szyb z wbudowanymi antenami. Inauguracja nowego obiektu odbyła się w dniu 15 marca w AGC Technovation Centre w Gosselies w Belgii.



Ściany tych komór pokrywa materiał pochłaniający fale elektromagnetyczne i zapobiegający ich odbijaniu. Zapewnia to ACG idealne warunki do pomiaru transmisji i odbioru sygnałów elektromagnetycznych do komunikacji między pojazdami i z ich otoczeniem, a także przez okna w budynkach.

Obiekt AGC otrzymał wsparcie ze strony władz lokalnych i będzie służyć jako platforma technologiczna dla innych podmiotów zaangażowanych w rewolucję w dziedzinie łączności, w tym dla władz publicznych oraz branży transportowej, budowlanej i telekomunikacyjnej.
Aby się przekonać obejrzyj ten film!
Czytaj więcej...

System LiDAR nowej generacji dla ADAS i autonomicznego prowadzenia pojazdów

2019-04-29 08:33:59

AGC Automotive Europe nawiązuje współpracę z XenomatiX, wiodącym dostawcą technologii półprzewodnikowych systemów LiDAR (wykrywanie i pomiar odległości do obiektów za pomocą światła), aby zbudować nową generację zintegrowanych czujników LiDAR do ADAS i autonomicznego prowadzenia pojazdów. Nowy system montowany w szybie czołowej pojazdu spełnia wymagania producentów samochodów w zakresie trwałego, niezawodnego rozwiązania do masowej produkcji wysoko zautomatyzowanych pojazdów.




W systemie znajduje się przednia szyba AGC Wideye™, która zapewnia zerową absorpcję promieniowania podczerwonego, zapewniając przy tym całkowicie wyraźny widok. Jest on połączony z półprzewodnikowym urządzeniem XenoLidar firmy XenomatiX, dzięki technologii wielowiązkowej, oferując wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Projekt znajduje się obecnie na ostatnim etapie wspólnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i wkrótce wejdzie do produkcji.

Dyrektor Wykonawczy AGC Automotive Europe, Jean-Marc Meunier opisuje korzyści płynące z tego rozwoju: „Wideye™ jest pierwszą szybą czołową pojazdu przezroczystą dla światła podczerwonego w systemie LiDAR. Umożliwia nam to rozwiązanie wielu problemów producentów samochodów związanych z integracją systemu LiDAR, takich jak czyszczenie, ochrona go i efektywne okablowanie czujnika. Ten przełom umożliwi im dodanie systemu LiDAR do samochodów w sposób czysty i niezawodny".
Aby się przekonać obejrzyj ten film!
Czytaj więcej...

Przyszłość szyb samochodowych to „inteligencja”

2019-03-27 08:45:01

Podczas odbywających się w Las Vegas targów CES 2019 przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego zaprezentowali, w jaki sposób można połączyć rozszerzoną (AR) i wirtualną rzeczywistość (VR) z technologiami inteligentnego szkła.



Ford zaprezentował autorską technologię Feel the View, która pozwala pasażerom z niepełnosprawnościami wzrokowymi „poczuć” mijany krajobraz za oknem. GM pokazało, w jaki sposób można zająć dzieci podczas długiej podróży dzięki funkcji rysowania na inteligentnych szybach. Z kolei Toyota przedstawiła technologię, która pozwala przybliżać konkretne obiekty znajdujące się na zewnątrz samochodu. Mercedes natomiast zaprezentował samochód koncepcyjny wyposażony w szyby, na które można nanieść grafiki AR.

Inteligentne szkło dla przemysłu motoryzacyjnego znajduje się nadal na etapie koncepcyjnym, ale niektóre pomysły już wywołują niemałe zamieszanie. Wyobraź sobie, że zamiast oglądać filmy na ekranie w oparciu fotela, możesz wyświetlać je bezpośrednio na szybie swojego samochodu.

Czytaj więcej...

Nawigacja przyszłości

2019-03-27 08:54:12

Łączący realny i wirtualny świat, nowy holograficzny system HUD obiecuje wyraźniejszy obraz, bezpieczniejszą jazdę i znacznie lepszą wydajność energetyczną.



Envisics, firma technologiczna z Wielkiej Brytanii, połączyła rozszerzoną rzeczywistość i hologramy, tworząc niezwykle zaawansowany system nawigacji, który wyświetla wskazówki drogowe w czasie rzeczywistym na przedniej szybie. Nakładając bardzo wyraźne obrazy holograficzne na otoczenie widziane za przednią szybą, system dostarcza wiele pomocnych funkcji optycznych – od informacji o tym, gdzie należy skręcić i który pas zająć, po wskazywanie ciekawych miejsc i wyświetlanie prędkości.

Zaprezentowany podczas targów CES 2019 w Las Vegas nowy holograficzny system ma zapewnić dokładniejsze i czytelniejsze obrazy niż pozostałe systemy HUD, jak również ma być łatwy w adaptowaniu, niezależnie od kształtu i rozmiaru pojazdu. Co równie ważne, wykorzystuje on 50% mniej energii niż konwencjonalne systemy HUD, co czyni go szczególnie atrakcyjnym w kontekście pojazdów elektrycznych. Zobacz to na własne oczy, oglądając ten film!
Czytaj więcej...

Upewnij się, że klienci Cię zapamiętają

2019-02-26 08:12:23

Dlaczego „wykonanie dobrej roboty” to za mało, aby w pełni zadowolić klienta?



Kiedy wymienisz szybę w samochodzie klienta, może mieć on problem z ocenieniem wykonanej przez Ciebie pracy. Istnieją spore szanse na to, że nie będzie wiedział, czy wszystko zostało właściwie zespojone, oraz nie zauważy żadnych zmian w wykończeniu. Możesz jednak mieć pewność w jednej kwestii: zawsze zwróci uwagę na to, jak dobrze wysprzątano jego samochód!

Cenną wskazówką dla monterów zorientowanych na klienta jest to, aby pozostawiali pojazd czystszym, niż był, gdy przybył do warsztatu. Oznacza to, że podczas pracy warto zawsze korzystać z pokryć ochronnych, a po zakończeniu umyć wszystkie szyby. Ponadto warto wyczyścić podłogę, dywaniki, siedzenia oraz inne powierzchnie.

Należy jednak uważać na to, co się wyrzuca. Pewien zespół monterów z USA wyrzucił z samochodu wszystkie śmieci, wśród których znalazł się zwycięski los z restauracji McDonald’s na kwotę 1000 dolarów! Doskonałym sposobem na uniknięcie podobnego ryzyka jest wrzucenie śmieci do worka i pozostawienie go w samochodzie. Warto wówczas wyposażyć się worki z nadrukiem nazwy firmy – jest to wyjątkowo ekonomiczny sposób na reklamę. Istnieje duża szansa, że zadowolony klient wróci do Ciebie w przyszłości.
Czytaj więcej...

Zrób krok w stronę inteligentnych drzwi przyszłości

2019-02-26 08:35:31

Opracowane we współpracy z AGC zupełnie nowe, połączone z siecią, inteligentne drzwi wprowadzają szklane interfejsy wyświetlające do wnętrz pojazdów.



Podczas odbywających się w zeszłym miesiącu targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas firmy AGC Automotive Europe oraz IAC (International Automotive Components) przedstawiły koncepcyjny projekt drzwi StreetSmart. Drzwi StreetSmart to pięknie zaprojektowane drzwi kierowcy z zakrzywionymi szklanymi powierzchniami, które łączą w sobie zaawansowane funkcje bezpieczeństwa kierowcy i systemy informacyjne z wysokiej klasy materiałami oraz wykończeniem.

Drzwi StreetSmart stanowią kombinację ultracienkiego i odpornego na wstrząsy szkła AGC osadzonego na cyfrowym interfejsie w podłokietniku, który dostarcza kierowcy potrzebnych informacji oraz pozwala sterować oświetleniem i funkcjami zwiększającymi komfort. Możliwość obsługi dotykowej z sygnałami zwrotnymi pozwala na intuicyjne korzystanie z systemu bez odrywania wzroku od drogi. Zakrzywiona powierzchnia wyświetlacza zapewnia jeszcze lepszy zakres widzenia dzięki systemowi bocznej kamery monitorującej. Po raz pierwszy w historii motoryzacji drzwi zostały wyposażone w szklany głośnik – przeźroczyste i lekkie urządzenie audio zapewniające pasażerom wyjątkowe brzmienie przestrzenne.

Premiera tych połączonych drzwi stanowi kamień milowy w wykorzystaniu szklanych interfejsów, które znamy przede wszystkim z inteligentnych urządzeń, we wnętrzach pojazdów. Mając na uwadze przyszłe zastosowania, projekt został opracowany z myślą o obsłudze wszystkich trybów jazdy – od użytku osobistego przez współdzielenie pojazdu aż po przyszłe tryby autonomiczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.streetsmartdoor.com
Czytaj więcej...

Wyraźna widoczność pieszych – nawet w całkowitej ciemności

2019-01-28 14:53:03

Warsztaty montujące szyby powinny uważnie przyglądać się kamerom termicznym. Co najmniej jeden producent uważa, że staną się one kolejnym wielkim osiągnięciem w zakresie bezpieczeństwa drogowego.

Funkcje bezpieczeństwa ADAS stają się normą na europejskim rynku samochodowym, a wielu kierowców ceni sobie dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniają. Obecnie jedna z amerykańskich firm promuje kolejny system mający zwiększyć bezpieczeństwo na drodze: kamery termiczne.

Kamery termiczne funkcjonują bardziej jak czujniki niż tradycyjne kamery. Nie działają w oparciu o światło odbite, tylko mierzą energię cieplną wygenerowaną i oddawaną przez obiekty oraz żywe istoty.

Firma FLIR, czołowy producent kamer termicznych i innych technologii wizyjnych, uważa, że kamery termiczne montowane z przodu pojazdów mogą stanowić uzupełnienie systemów ADAS, zapewniając lepsze warunki nocą, zarówno dla pieszych, zwierząt, jak i innych kierowców.

Technologia ta działa nawet w całkowitej ciemności i bez problemu poradzi sobie podczas mgły. Niestety minusem kamer termicznych jest to, że są one nadal dość kosztowne, przez co ich aktualny potencjał może zostać wykorzystany głównie w markach samochodów wysokiej klasy. Warto zainteresować się tym tematem w przyszłości.
Czytaj więcej...

Przygotuj się, aby móc udzielać szczegółowych informacji o ADAS swoim klientom!

2018-12-21 13:49:08

Czy kierowcy zadają Ci pytania dotyczące systemu ADAS? Badania pokazują, że wielu konsumentów jest zdezorientowanych co do tych technologii i ich zastosowania.

Coraz więcej kierowców prowadzi samochody wyposażone w ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) i jest zadowolonych z tego, że ich pojazdy i pasażerowie są bezpieczniejsi na drogach. Jednak z ostatnich badań dowiadujemy się, że ADAS może również rodzić pewną niepewność i dezorientację.
Badanie Amerykańskiego Związku Motorowego na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (American Automobile Association Foundation for Road Safety Foundation) wykazało, że chociaż większość kierowców lubi wyposażenie ADAS, przeważnie nie wiedzą, co oferuje ta technologia ani jak prawidłowo z niej korzystać. Co gorsza, ADAS wydaje się dawać kierowcom fałszywe poczucie bezpieczeństwa, powodując, że w mniejszym stopniu zwracają uwagę na zagrożenia, z którymi mają do czynienia.
Niektórzy kierowcy poszukują zatem szerszych informacji na temat dostępnych w ich samochodzie technologii ADAS. A ponieważ wiele z tych funkcji zależy od czujników kamerowych zamontowanych za szybą przednią – odpowiedzialnych m.in. za automatyczne hamowanie awaryjne, ostrzeganie przed zjechaniem z pasa ruchu i włączanie świateł drogowych – warsztaty oferujące wymianę szyb samochodowych są często pierwszym punktem kontaktowym dla kierowców chcących dowiedzieć się na ten temat więcej.
Z pewnością możesz się spodziewać większej ilości pytań od klientów, ponieważ technologia ADAS zyskuje popularność na rynku samochodowym. To jeszcze jeden powód, dla którego Twoi specjaliści powinni w pełni rozumieć ADAS... i być przeszkoleni, aby móc wszystko wyjaśnić klientom. Jeśli potrzebujesz informacji na temat ADAS, prosimy o kontakt – chętnie służymy pomocą.
Czytaj więcej...

Usługi mobilne wracają do warsztatów

2018-12-03 08:04:16

Czy samochodowe usługi mobilne w zakresie szkła samochodowego mają przyszłość? Trendy rynkowe i ADAS sugerują, że nie…

Wiele firm zajmujących się wymianą szyb samochodowych w całej Europie zadaje sobie to samo pytanie: czy powinny kontynuować świadczenie usług mobilnych? Kiedyś odpowiedź była jasna: TAK, ponieważ klienci domagali się tego, a jakość pracy, którą wykonać można było w pojedynkę, uznawana była za równie dobrą, jak montaż w warsztacie. Poza tym, skoro konkurenci oferują usługi mobilne, dlaczego robić inaczej?
Jednak w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja bardzo się zmieniła. Zakres i złożoność wyposażenia ADAS w dzisiejszych modelach wymusza zmianę w podejściu do usług posprzedażnych. Dla specjalistów w dziedzinie szkła samochodowego wymiana szyby przedniej, za którą znajduje się czujnik kamery, wymaga specjalistycznych zespołów, sprzętu i czasu na ponowną kalibrację.

Same szyby przednie również stają się coraz większe, ponieważ projektanci pojazdów starają się zmniejszyć opór powietrza (a co za tym idzie zużycie paliwa) oraz wypełnić wnętrza naturalnym światłem dziennym. Precyzyjne umiejscowienie oraz ustawienie wielu ze stosowanych dzisiaj dużych, zaawansowanych technologicznie szyb przednich wymagać może dwojga specjalistów i właściwego oprzyrządowania.

Zamiast inwestować w usługi mobilne, wiele firm montujących szyby szkoli obecnie specjalistów, aby lepiej rozumieli połączone systemy samochodowe i zagadnienie przeprowadzania ponownej kalibracji elektronicznej po wymianie szyby przedniej. I jest to praca, którą można lepiej wykonać w warsztacie.

Czytaj więcej...

Ładowanie podczas jazdy dzięki solarnemu dachowi

2018-12-03 08:11:32

Eksperci przewidują, że samochody zmienią się z urządzeń zużywających energię na rozwiązania ją generujące!

Producenci samochodów na całym świecie poszukują sposobów na wykorzystanie energii słonecznej w połączeniu z autami elektrycznymi. Liderem w Europie wydaje się być niemiecki startup Sono Motors, który latem tego roku przetestował system ładowania swojego w pełni elektrycznego pojazdu solarnego Sion.
Pojazdy zasilane energią słoneczną to atrakcyjna koncepcja. Problem polega na tym, że przy ograniczonej przestrzeni dostępnej w samochodach nawet najlepsze obecnie panele słoneczne mogą wyprodukować tylko kilkaset watów energii elektrycznej – wystarczająco dużo, aby zasilić niektóre funkcje w samochodzie, ale za mało, aby przejechać samochodem elektrycznym więcej niż kilka kilometrów. Kolejną barierą jest to, że samochody nie mogą korzystać ze światła słonecznego, gdy są zaparkowane w cieniu lub w garażach.

Sion posiada 330 ogniw słonecznych wbudowanych w dach, maskę, boki i tył, które mogą wyprodukować do 1204 watów, aby uzupełnić akumulator litowo-jonowy. W ten sposób można bezpłatnie uzyskać do 30 km dodatkowego zasięgu dziennie. Firma otrzymała już 6500 zamówień i rozpocznie produkcję w drugiej połowie 2019 roku. To pierwszy krok w kierunku przekształcenia naszych samochodów z konsumentów w producentów energii!
Czytaj więcej...

Czujniki ultradźwiękowe ułatwiają parkowanie

2018-12-03 08:15:13

Po kamerach i radarach, trzeci typ czujnika chroniącego samochód i pasażerów to czujnik ultradźwiękowy.

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z systemu automatycznego parkowania, to prawdopodobnie samochód był wyposażony w czujniki ultradźwiękowe ADAS, zamontowane nad komorą nadwozia oraz na przednim i tylnym zderzaku. Tego typu czujnik stosowany jest również w bardziej popularnej funkcji „asystenta parkowania”, która informuje kierowcę o tym, jak blisko jest od innych obiektów podczas parkowania.
Czujniki ultradźwiękowe działają poprzez odbijanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości od obiektów znajdujących się w pobliżu samochodu (jak czujniki radarowe, z tym że radar wykorzystuje fale elektromagnetyczne, a nie fale dźwiękowe). Komputer pokładowy wykorzystuje odbite fale do natychmiastowego obliczenia odległości otaczających obiektów i ostrzeżenia kierowcy o potencjalnych punktach uderzenia.

Zaletą czujników ultradźwiękowych jest to, że nie wymagają one kalibracji. Są one jednak zaprojektowane tak, aby mogły być montowane w bardzo precyzyjnych pozycjach w zderzaku lub nad komorą nadwozia. Z tego powodu większość producentów samochodów nie aprobuje stosowania części zamiennych lub regenerowanych części karoserii do napraw, jeśli mają one być wyposażone w czujniki ultradźwiękowe.
Czytaj więcej...

Prezentacja w wirtualnej rzeczywistości AGC błyszczy na Automechanika

2018-10-18 09:09:48

Trzy tygodnie temu zakończyły się targi Automechanika – wydarzenie przyciągnęło 136 000 gości z 181 krajów... co jest rekordem wszech czasów!

Z przyjemnością stwierdzamy, że rekordowa liczba gości odwiedziła również stoisko AGC, dając nam możliwość nawiązania kontaktu z klientami i nowych relacji biznesowych. Najjaśniejszym punktem naszego stoiska był zdecydowanie kokpit VR, który przyciągał uwagę i pozwalał odwiedzającym wejrzeć w ekscytującą przyszłość wyświetlaczy samochodowych.

Myślami jesteśmy już przy targach Automechanika 2020. Kto wie, jakie nowe i ekscytujące technologie będziemy mogli zaprezentować za dwa lata?
Czytaj więcej...

Jedź na zielonej fali!

2018-10-18 09:13:18

Światło, które zmienia kolor na czerwony, kiedy zbliżasz się do skrzyżowania, jest jedną z najbardziej frustrujących rzeczy podczas podróży. Jeśli test systemu informowania kierowców o stanie sygnalizacji świetlnej zakończy się pomyślnie, konieczność zatrzymywania się na czerwonym może stać się przeszłością.

Testy, który odbywają się w dwóch miastach w Wielkiej Brytanii, opierają się na technologii, która przesyła dane dotyczące czasu z sygnalizacji świetlnych nowej generacji do samochodów wyposażonych w specjalny odbiornik. W pewnej odległości samochód odbiera sygnał od następnej sygnalizacji świetlnej, który informuje kierowcę o jej stanie i czasie wyświetlania poszczególnych kolorów. Co więcej, system doradza kierowcom, że jeśli zwiększą lub zmniejszą prędkość do określonego poziomu, światła będą świecić na zielono, kiedy do nich dojadą.

Innowacja ta oznacza, że kierowcy będą mogli wkrótce uniknąć czerwonych świateł podczas podróży w normalnych warunkach drogowych. Jazda na zielonej fali powinna umożliwić płynniejszą podróż, lepszy przepływ ruchu i mniejsze zużycie paliwa.
Czytaj więcej...

Czujniki radarowe ADAS pomagają zapobiegać kolizjom

2018-10-18 09:14:51

W naszym ostatnim biuletynie przyjrzeliśmy się czujnikom obrazu, które monitorują świat przez Twoją przednią szybę. W tym wydaniu analizujemy czujniki radarowe, zwykle montowane lub ukryte za przednim zderzakiem lub maskownicą. Działają, emitując sygnał radiowy wysokiej częstotliwości, który odbija się od obiektów i wraca do samochodu. Odległość do tych obiektów obliczana jest na podstawie czasu potrzebnego na odebranie sygnału zwrotnego.

Czujniki radarowe zapewniają dane wejściowe dla funkcji ADAS, takich jak adaptacyjny tempomat, ostrzeżenie przed kolizją i automatyczne hamowanie awaryjne. Mogą również monitorować martwe pola i ostrzegać przed kolizją podczas cofania dzięki czujnikom zamontowanym za lusterkami bocznymi, tylnym zderzakiem lub w tylnych światłach.

Nieprawidłowa kalibracja lub najmniejsze uszkodzenie zderzaka może negatywnie wpłynąć na odbiór sygnału. W rzeczywistości nawet zbyt dużo farby na zderzaku może stanowić problem; nie zaleca się również umieszczania naklejki na zderzaku w pobliżu czujnika radarowego!
Czytaj więcej...

Zamiana przedniej szyby w billboard

2018-09-18 13:23:46

Producenci szkła, firmy technologiczne i motoryzacyjne łączą siły, aby zamienić przednią szybę w ekran... i to taki, który może wyświetlać reklamy, a także wskazówki dotyczące dojazdu i informacje o pojeździe.

Oto jak może działać taka inteligentna przednia szyba. Gdy w baku pozostanie już niewiele paliwa, zobaczysz okienko alarmowe z informacją o zaistniałej sytuacji i ofertą znalezienia pobliskiej stacji benzynowej. Wirtualny asystent na przedniej szybie Twojego samochodu może pokierować Cię wtedy na stację, na której otrzymasz darmową kawę – w ramach oferty zamieszczonej przez firmę paliwową, która pasuje do Twoich wzorców zakupowych (znanych również Twojemu inteligentnemu samochodowi!).

Reklamy na wyświetlaczu HUD przedniej szyby są tylko jednym z przykładów szerszych wysiłków zmierzających ku przekształceniu pojazdów w „urządzenia połączone”. Producenci samochodów planują wykorzystać oprogramowanie, cyfrową technologię głosową i przetwarzanie w chmurze na bardzo szeroką skalę – od automatycznego planowania kolejnej wizyty w serwisie po zamówienie pizzy na wynos, gdy jesteś w drodze!
Czytaj więcej...

Czujniki obrazu ADAS monitorują drogę przez przednią szybę

2018-09-18 13:29:32

W tym miesiącu przyjrzymy się czujnikom obrazu, czyli urządzeniom najczęściej skierowanym do przodu i zamontowanym za przednią szybą. Ich mikroprocesory o dużej mocy i zaawansowane algorytmy przetwarzania danych dokonują konwersji stale zmieniających się obrazów na dane cyfrowe. Następnie ADAS wykorzystuje te dane do sterowania systemami krytycznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa, takimi jak automatyczne hamowanie awaryjne, ostrzeganie o zjechaniu z pasa ruchu oraz włączanie i wyłączanie świateł drogowych.

Niektóre modele samochodów są również wyposażone w systemy 360°, które wykorzystują kilka małych kamer z przodu, z tyłu i boków pojazdu, co pozwala uzyskać dookólny pogląd na sytuację, przydatny np. podczas parkowania i gdy łatwo o przypadkowe zarysowanie pojazdu.

Ponieważ wiele z tych czujników postrzega świat przez przednią szybę, jej jakość jest kluczowa. Niedoskonałości lub zniekształcenia mogą zmniejszyć dokładność czujnika i obniżyć wydajność systemu ADAS. AGC, który jest czołowym dostawcą rozwiązań ADAS na rynku części zamiennych, ustanowił program zgodności z ADAS gwarantujący produkcję zamiennych szyb przednich zgodnych z ADAS.
Czytaj więcej...

Wejdź do naszego koncepcyjnego samochodu na targach Automechanika!

2018-07-30 11:24:11

Automechanika już wkrótce! Największe na świecie targi motoryzacyjne odbędą się we Frankfurcie nad Menem w Niemczech w dniach od wtorku 11 września do soboty 15 września. We wrześniu 2016 roku ostatnie targi odwiedziło blisko 140 000 zwiedzających z 170 krajów.

AGC po raz kolejny stanie się częścią Automechaniki w 2018 roku. Podążając w tym samym kierunku co systemy wyświetlaczy samochodowych, nasze stoisko będzie charakteryzowało się opcją wirtualnej rzeczywistości. Zapraszamy do zapoznania się z naszym samochodem koncepcyjnym i ekscytującym światem AGC Automotive!


AGC Automotive: stoisko B28 w hali 6.2

Poza doświadczeniem wirtualnej rzeczywistości obejmującym nasze najnowsze innowacje i technologie, będzie można również przedyskutować sprawy biznesowe z ekspertami AGC. Bez względu na powód Twojej wizyty, z przyjemnością powitamy Cię na naszym stoisku. Poproś przedstawiciela handlowego o przesłanie bezpłatnego biletu wstępu na targi Automechanika... I zostań z nami, aby dowiedzieć się więcej!
Czytaj więcej...

AGC Pure Grey: pierwsza alternatywa dla szkła barwionego na zielono

2018-07-30 11:46:11

Firma AGC Automotive Europe wprowadziła na rynek Pure Grey, szkło neutralne, które jest pierwszą alternatywą dla szkła barwionego na zielono, stosowanego w modelach samochodów ze względu na swoje właściwości kontroli dostępu światła słonecznego.
Podczas gdy jego wydajność energetyczna jest porównywalna, jak w przypadku szkła barwionego na zielono – odbijanie znacznej części promieniowania podczerwonego i pomaganie w utrzymaniu chłodnego wnętrza pojazdu – szkło Pure Grey dzięki neutralnemu zabarwieniu zapewnia znakomite właściwości w zakresie oddawania emitowanego i odbijanego światła.

W przeciwieństwie do szkła barwionego na zielono, które wpływa na postrzeganie kolorów wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, szkło Pure Grey zapewnia neutralną przenikalność światła z doskonałym oddawaniem barw. W przypadku światła odbitego ten sam neutralny charakter poprawia ogólną harmonię kolorów dzięki lepszemu połączeniu z szkłem przyciemnianym i kolorem karoserii.

Dostępne w standardowych grubościach szkło Pure Grey jest efektem ogólnoświatowych badań prowadzonych w ramach Grupy AGC i jej nowoczesnych zakładach produkujących szkło float. Wprowadzenie go na rynek europejski umożliwia AGC dalsze dostarczanie klientom z branży motoryzacyjnej produktów i rozwiązań o wysokiej wartości dodanej.
Czytaj więcej...

Inteligentne szkło samochodowe przyspiesza

2018-07-30 12:01:06

Szybki rozwój inteligentnego szkła w przemyśle motoryzacyjnym będzie kontynuowany. Ostatni raport NanoMarket przewiduje, że do 2019 r. rynek wzrośnie z 1 mld USD w 2014 r. do 2,1 mld USD. Raport definiuje inteligentne szkło jako każde szkło, które staje się „inteligentne” dzięki dodaniu warstw inteligentnych materiałów, wbudowaniu czujników lub innych elektronicznych funkcji.

Czynniki wpływające na rozwój inteligentnego szkła to te, które mają kluczowe znaczenie dla przemysłu motoryzacyjnego: bezpieczeństwo, komfort, oszczędność paliwa i styl.
Do zastosowań i produktów wiodących w tym trendzie należą samoprzyciemniające się szyby, inteligentne szyby przyciemniane, inteligentne lusterka, samonaprawiające się szkło, samoczyszczące się szyby przednie i szkło z wbudowaną elektroniką, zawierające takie elementy, jak anteny i grzejniki.

Szczególnie jasna jest przyszłość szkła z wbudowanymi elementami inteligentnymi. Szybki rozwój systemów wyświetlaczy HUD może przekształcić przednie szyby w prawdziwie przezroczyste wyświetlacze, podczas gdy we wszystkich modelach pojazdów coraz częściej stosuje się ekrany dotykowe z czujnikami wbudowane w deskę rozdzielczą.
Czytaj więcej...

Inteligentne rozwiązania AGC

2018-04-23 07:26:31

Firma AGC Automotive przygotowała film wideo przedstawiający bogatą gamę rozwiązań w zakresie przednich szyb z zastosowaniem technologii powlekania srebrem. Zaawansowane przednie szyby AGC zapewniające całoroczny komfort, łączność z internetem, bezpieczeństwo i ochronę środowiska to idealne rozwiązanie dla mobilności następnej generacji.
Nowy film wideo pokazuje, w jaki sposób te inteligentne przednie szyby AGC chronią przed nadmiernym ciepłem latem, eliminując fale podczerwone, i zapewniają komfort zimą dzięki odmrażaniu strefy wycieraczek. Rozwiązania w zakresie łączności z internetem obejmują wyświetlacz HUD, estetyczne i niewidoczne anteny współpracujące z systemami 12V i 48V oraz powierzchnię selektywną częstotliwościowo dla fal radiowych (FSS). Oprócz tego szyby ograniczają poziom hałasu i są wykonane z cieńszego szkła, co zmniejsza wagę pojazdu, zużycie paliwa i poziom emisji.

Trwający niecałe 60 sekund film pokazuje, w jaki sposób przednie szyby ze srebrną powłoką AGC Automotive sprawią, że droga przed Tobą pozostanie dobrze widoczna bez względu na to, dokąd poprowadzi Cię przyszłość...
Kliknij aby obejrzeć film
Czytaj więcej...

Okno dachowe czy nastrojowe (moodroof)? Wybór należy do Ciebie.

2018-04-23 07:37:15

Firma Harman International ma nową wizję samochodowych okien dachowych: planuje je zmienić w cyfrowe wyświetlacze. To zaskakujące rozwiązanie zostało przedstawione wśród innowacji motoryzacyjnych na styczniowych targach elektroniki użytkowej (Consumer Electronics Show, CES) w Las Vegas.
Inspiracją dla tego pomysłu był pojazd autonomiczny, w którym podróżujący będą mieli więcej czasu. Okno dachowe „Moodroof” pozwoli się im zrelaksować poprzez wybór preferowanego krajobrazu cyfrowego na dachu.

Harman, spółka zależna firmy Samsung, twierdzi, że to pierwsze motoryzacyjne zastosowanie technologii QLED (Quantum Dot), które jest wykorzystywane do produkcji niektórych telewizorów z dużym ekranem. Wybór muzyki można zsynchronizować z nastrojem pasażera. Aby uniknąć kłótni, spółka proponuje również adaptacyjną technologię audio, która umożliwia każdemu pasażerowi słuchanie swojej własnej muzyki.
Czytaj więcej...

Volvo XC40 samochodem roku 2018

2018-04-23 07:38:45

Gratulujemy Volvo zdobycia tytułu samochodu roku 2018, który przyznano nowemu, stylowemu, kompaktowemu SUV-owi XC40.
Werdykt wydany w marcu przez ogólnoeuropejskie jury, w którego skład weszło 60 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 krajów, został ogłoszony podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie po tygodniach ocen i testów siedmiu finalistów wybranych spośród nowych modeli samochodów europejskich.

Firma Volvo zdobyła tę nagrodę po raz pierwszy. Jury wybrało XC40 dzięki ogólnej atrakcyjności samochodu i parametrom bezpieczeństwa. Firma AGC z dumą dostarcza przednie szyby do Volvo XC 40, a także szyby przy przednich i tylnych drzwiach oraz szklenie przy tylnych odpowietrznikach i podświetleniu.
Czytaj więcej...

Przeprowadzamy testy w celu zapewnienia bezpieczeństwa

2018-03-26 11:35:45

To irytujące, ale prawdziwe: często, gdy mijamy po brzegi załadowaną ciężarówkę, mały kamyczek wylatuje spod jej kół i uderza w przednią szybę naszego samochodu.
Choć jest to denerwujące i niespodziewane, to z pewnością nie zagraża naszemu życiu, a przynajmniej nie powinno. W rzeczywistości taki kamyk nie powinien skaleczyć ani kierowcy, ani pasażerów. W najgorszym wypadku jest to po prostu niedogodność, bo przecież oczekujemy, że szyba jako całość zachowa integralność konstrukcji i pozostanie na swoim miejscu. Ponadto wszelkie zmniejszenie widoczności powinno być ograniczone do bardzo małego obszaru wokół miejsca uderzenia.

W tym miesiącu kontynuujemy nasz cykl dotyczący serii przepisów EKG dotyczących bezpieczeństwa produktów motoryzacyjnych. Tym razem przyjrzymy się regulaminowi nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej dotyczącemu wytrzymałości na uderzenia szkła laminowanego stosowanego do produkcji przednich szyb samochodowych.

Jeśli zdarzy się poważniejszy wypadek, w wyniku zderzenia pojazdów lub nagłego hamowania, kierowca lub pasażer może zostać wyrzucony do przodu i uderzyć mocno głową o przednią szybę. Oczywiście zawsze należy zakładać pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne też pomagają… ale wypadki się zdarzają. Również w tym przypadku przednia szyba powinna zachować integralność swojej konstrukcji.

W ramach serii testów opisanych w regulaminie nr 43 EKG wytrzymałość na uderzenia sprawdza się poprzez upuszczenie stalowej kuli na próbkę do badań (umieszczoną wewnętrzną stroną do góry): najpierw małą kulę o masie 227 g z wysokości 10 m, a następnie dużą kulę o masie 2260 g z wysokości 4 m. W pierwszym przypadku wynik testu uznaje się za pozytywny, jeżeli od wewnętrznej strony szyby przedniej nie oderwie się więcej niż 15 g szkła. W drugim przypadku kula nie może przejść na wskroś przez szybę w ciągu 5 sekund od momentu uderzenia.

W trzecim teście upuszcza się głowę manekina o masie 10 kg na przednią szybę z wysokości 1,5 m. Wynik testu uznaje się za pozytywny (dla szyby przedniej), jeżeli (a) pierwsze koliste pęknięcie jest oddalone od środka uderzenia o co najwyżej 80 mm, (b) każda odsłonięta powierzchnia międzywarstwy PVB nie przekracza 20 cm², (c) ewentualne rozdarcie międzywarstwy PVB nie przekracza 3,5 cm.

Testy te są częścią nieustających starań, które podejmujemy po to, aby nasze produkty nie tylko dawały pełną satysfakcję z użytkowania w normalnych warunkach, ale także zapewniały bezpieczeństwo w sytuacjach krytycznych.

Czytaj więcej...

Nowa generacja przednich szyb AGC z serii „HeatControl” zapewnia ciągłość komunikacji

2018-03-26 11:39:02

Do tej pory szyby przednie powlekane tlenkami metalu blokowały odbiór fal radiowych i utrudniały działanie aplikacji GPS. Firmie AGC udało się pokonać ten problem dzięki opracowaniu nowej generacji szyb przednich z serii „HeatControl”, w której udało się zintegrować współczesne funkcje łączności.
Nowa szyba przednia AGC „HeatControl” pojawiła się po raz pierwszy w nowym Mercedesie CLS podczas targów Los Angeles Auto Show 2017 w listopadzie ubiegłego roku. Nie tylko zapewnia ona komfort ogrzewania zimą i chłodzenia latem, ale także łączy w sobie skomplikowane technologie i funkcje wspomagające kierowcę, takie jak niewidoczne anteny, wyższe napięcie pokładowe, powierzchnie z selekcją częstotliwości dla systemów bramek poboru opłat oraz pełną funkcjonalność wyświetlacza typu Head-up Display, nie wspominając o komponentach technologii automatycznego prowadzenia pojazdu.

W szybę przednią AGC „HeatControl” z powodzeniem można również wbudować specjalny „obszar rozmrażania wycieraczek”. Obszar ten, umieszczony pod wycieraczką, powstaje przy zastosowaniu unikalnej technologii powlekania/zdejmowania powłok, co zwiększa wydajność ogrzewania, a także zapewnia bardziej jednorodne i efektywne rozmrażanie.

Spodziewamy się, że funkcje łączności wbudowane w szyby przednie AGC „HeatControl” staną się wkrótce inspiracją dla innych marek i modeli samochodów.


Czytaj więcej...

Samochody elektryczne to tańsze jeżdżenie

2018-03-26 11:40:46

Pojazdy elektryczne nadal stanowią tylko niewielką część europejskiego rynku motoryzacyjnego, ale są już oznaki, że to się wkrótce zmieni. W rzeczy samej w czasopiśmie The Economist przewidziano niedawno, że rok 2018 będzie globalnym punktem zwrotnym, w którym nadejdzie wreszcie era pojazdów o zerowej emisji spalin!
Prognozy te potwierdzają obliczenia, według których w 2018 r. całkowity koszt posiadania pojazdów elektrycznych po raz pierwszy będzie niższy niż koszt posiadania pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. A zatem zmianie może ulec powszechne przekonanie, że pojazdy elektryczne są drogim środkiem transportu.

Tymczasem branża motoryzacyjna już szykuje się na tę rewolucję. Coraz więcej krajów wyznaczyło terminy całkowitego wycofania silników benzynowych i wysokoprężnych. Wszyscy producenci samochodów modyfikują swoje oferty: BMW ogłosiło plany wypuszczenia 25 zelektryfikowanych modeli do 2025 r.; VW planuje 80 nowych elektrycznych modeli do 2025 r.; Daimler wprowadzi do oferty wersję E każdego modelu do 2022 r.; wszystkie modele Volvo będą miały opcje E do 2019 r. i tak dalej.
…Teraz z pewnością już nic nie jest w stanie spowolnić rozpędu rewolucji elektrycznych pojazdów.
Czytaj więcej...

Broszura omawiająca systemy ADAS – zamów już teraz!

2018-02-14 13:48:56

Firma AGC przygotowała specjalną broszurę, która pomoże podmiotom operującym na rynku wymiany i naprawy szyb samochodowych tzw. ARG poznać systemy ADAS.
Po pierwsze, opisuje ona program zgodności AGC z wymogami ADAS, który zapewnia, że wszystkie zamienne szyby przednie AGC i NordGlass są tak samo kompatybilne z systemami ADAS jak szyby oryginalne. Dlatego też wybór przedniej szyby AGC nie będzie w żadnym wypadku złym pomysłem.

Ponadto broszura wyjaśnia, czym dokładnie są systemy ADAS, dlaczego są takie ważne oraz jakie nowe wymogi muszą zostać spełnione przez monterów (jak np. potrzeba ponownej kalibracji wyposażenia ADAS po wymianie szyby). Broszura będzie wkrótce dostępna w wersji drukowanej, dzięki czemu będzie można podzielić się nią z całym zespołem i trzymać zawsze pod ręką.

Aby uzyskać więcej informacji i zamówić broszury, prosimy o kontakt z naszym przedstawicielem handlowym.
Czytaj więcej...

Samochód Roku, czyli jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Europie

2018-02-14 13:51:38

Znów nadchodzi czas na Europejski Samochód Roku, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu motoryzacyjnym. Jury składające się z branżowych dziennikarzy i specjalistów z 23 krajów Europy ogłosi zwycięzcę na rok 2018 w przeddzień Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, który odbędzie się już w marcu.
Nominację otrzymało aż 37 modeli wyprodukowanych na rynek europejski w 2017 r. Samochody oceniano surowo i poddano serii ciężkich testów. Ostatecznie wybrano 7 finalistów, którzy powalczą o tegoroczne prestiżowe wyróżnienie.

W 2017 r. nagrodę zdobył Peugeot 3008 wyposażony w szyby AGC. W tym roku trzymamy kciuku za dwóch finalistów wagi ciężkiej, którzy również zostali wyposażeni w najnowsze szyby AGC: BMW serii 5 oraz Volvo XC40. Swojego kandydata można wybrać spośród poniższych finalistów.


http://www.caroftheyear.org/winners/2018/nominees.php
Czytaj więcej...

Co przyniesie przemysłowi motoryzacyjnemu rok 2018 i kolejne lata?

2018-02-14 13:53:29

Więcej zmian inspirowanych cyfrową rewolucją – twierdzą eksperci. Oto krótkie podsumowanie nadchodzących wydarzeń.
1. Częstsze współdzielenie samochodu
W 2018 r swoją działalność rozwiną usługi taksówkowe, takie jak choćby rynkowy lider, czyli Uber, oraz inne rosnące w siłę firmy startupowe. Wraz z nadchodzącym rokiem spodziewamy się zwiększenia możliwości w dostosowaniu usług współdzielenia samochodu. Niektórzy kierowcy Ubera już teraz pozwalają pasażerom korzystać z dodatkowego kabla do słuchania muzyki, a inni oferują nawet przekąski i napoje.

2. Natarcie crossoverów
Wieloosobowe rodziny od lat debatują nad korzyściami płynącymi z posiadania SUV-a. Są one zdecydowanie przestronniejsze, ale jednocześnie nie zapewniają odpowiedniej efektywności paliwowej i są nieco toporne w obsłudze. Teraz wszelkie wątpliwości rozwiewa nowy, hybrydowy model samochodu. Będący połączeniem SUV-a i standardowego sedana crossover z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W 2018 r. ich liczba ma ponownie wzrosnąć.

3. Autonomiczne pojazdy zwiększają swoje możliwości
Nikt nie jest w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy w pełni autonomiczne samochody wejdą do masowej produkcji, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że przepisy w tej kwestii są niejasne, a kompleksowe testy są nadal w powijakach. Ale jedna rzecz jest pewna – w 2018 r. poważne ruchy podejmą światowi liderzy branży, którzy przyśpieszą z procesami badawczo-rozwojowymi i testami. Już teraz można podziwiać możliwości częściowo autonomicznych funkcji w najnowszych modelach niektórych samochodów, wśród których największym postępem mogą poszczycić się technologie wspomagające kierowcę. Trend ten z pewnością nie będzie słabnąć.

4. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
Rozszerzona rzeczywistość już teraz pomaga producentom w projektowaniu nowych samochodów. Teraz ma ona także pomóc w ich sprzedaży. Audi wprowadziło aplikację do jazdy testowej 3D opartą na rozszerzonej rzeczywistości, natomiast Lexus jest właścicielem pierwszego na świecie konfiguratora samochodów korzystającego z wirtualnej rzeczywistości. A gdy jeden producent wykona ruch, inni pójdą w jego ślady…

5. Usługi predykcyjne
Producenci samochodów zaczynają wykorzystywać dane zgromadzone z pokładowych czujników, aby zapewnić klientom ulepszoną diagnostykę, procedury naprawcze i procesy usługowe. Wkrótce będą w stanie przewidzieć, jakiej naprawy wymaga samochód, zanim dotrze do punktu serwisowego!
Czytaj więcej...

NordMaster 2017 na finiszu !

2017-12-15 12:18:55

Tegoroczna edycja programu NordMaster zbliża się do końca. Grudzień to już ostatni miesiąc, w którym uczestnicy programu mogą zdobyć dodatkowe diamenty. Przypominamy, że zgromadzone diamenty za zakupy szyb AGC i NorGlass w 2017r. można wykorzystać do końca stycznia 2018r. Zapraszamy na stronę http://nordmaster.pl/

Nowa ulotka AGC ogłasza dobre wiadomości !

2017-12-15 12:20:27

W ramach wsparcia AGC oferuje swoim klientom różne materiały marketingowe.
Jednym z najnowszych jest zawieszka na lusterko informująca kierowców, że ich nowo zamontowana szyba przednia jest wytwarzana przez AGC, co gwarantuje jej najwyższą jakość. Ulotkę można zawiesić na wstecznym lusterku po każdej instalacji przedniej szyby AGC.
Ulotka zawiera również wskazówki dotyczące postępowania z szybą w ciągu 24h po jej zamontowaniu, a także znajduje się na niej miejsce na Twoją pieczątkę potwierdzającą „dobrze wykonaną pracę”!

Aby uzyskać więcej informacji i zamówić ulotki prosimy o kontakt z naszym przedstawicielem sprzedaży.
Czytaj więcej...

Ozdobne szkło Kiriko AGC w nowym Lexusie

2017-12-15 12:22:44

Szkło Kiriko firmy AGC zostało wybrane przez Toyota Motor Corporation do instalacji w nowym, flagowym modelu Lexusa LS, który niedawno pojawił się na rynku.
Wzmocnione chemicznie szkło zostało ozdobione delikatnym rzeźbionym wzorem przy zastosowaniu zaawansowanych technologii AGC. Stosuje się je do dekoracyjnego wykańczania wewnętrznych paneli drzwi w Lexusach klasy premium LS500 i LS500h.

Aby przekształcić wyroby rzemieślnicze w produkty przemysłowe, firma AGC opracowała dla tych ozdobnych elementów szklanych proces produkcji masowej, tworząc pierwszy ozdobny element wykończeniowy drzwi ze szkła.
Czytaj więcej...

Szkło AGC wybrane do nowego Volvo XC40

2017-12-15 12:24:11

Marka Volvo słynie ze swojego bezkompromisowego podejścia do bezpieczeństwa i jakości. Tak więc nie jest zaskoczeniem, że firma AGC została dostawcą wszystkich elementów szklanych do nowego dynamicznego Volvo XC40 SUV wprowadzanego na rynek w 2018 roku.
Przednią szybę, przednie oraz tylne drzwi i mocowanie tylnych drzwi i podświetlenie dostarczą cztery różne specjalistyczne zakłady AGC w Europie. Dostawy rozpoczynają się w grudniu 2017 roku.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-12-12 11:17:59

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: TOYOTA VERSO, CITROEN DS3, LAND ROVER DISCOVERY SPORT L550, SKODA FABIA III, SKODA SUPERB III, RENAULT MIDLUM, RENAULT TALISMAN, RANGE ROVER SPORT L494, SKODA KODIAQ, BMW 1- SERIES F20/2-SERIES F22, F23, FORD S-MAX, TOYOTA AURIS II, MERCEDES GLE (C292), MAZDA CX-3.
Czytaj więcej...

Wystartowała Jesienna Promocja na szyby AGC !

2017-11-20 13:32:13

Wprowadziliśmy promocyjne ceny na wybrane szyby AGC. Szczegóły promocji dostępne w Netstore w zakładce PROMO oraz u opiekuna klienta.
Ale to nie wszystko ! Dodatkowo uczestnikom programu NordMaster za każdą szybę czołową AGC zakupioną w listopadzie naliczamy aż 40 diamentów !!!

Rewolucja motoryzacyjna

2017-11-20 13:33:55

AGC przygotowuje się na nową generację elektrycznych, połączonych z internetem i kontrolowanych przez komputer pojazdów pełnych różnych funkcji. Wystarczy dodać do tego najnowsze rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji, autonomicznej jazdy i wspólnej mobilności, a można zrozumieć, dlaczego rynek motoryzacyjny staje przed perspektywą całkowitego zaburzenia w ciągu kolejnych 5–10 lat.
AGC reaguje na to wyzwanie poprzez opracowywanie nowych rodzajów szkła. Najwcześniejsze zmiany obejmą opracowanie szkła o wyższej wydajności energetycznej, lepszej izolacji akustycznej, charakteryzującego się zmienną przepuszczalnością światła, integrującego wszystkie rodzaje anten, które jednocześnie jest cieńsze i lżejsze, dzięki czemu można je stosować w szerszej gamie pojazdów.

Jeżeli chodzi o wnętrze pojazdu, AGC dostrzega również potrzebę zastosowania bardziej funkcjonalnego szkła do ekranów i wyświetlaczy pokładowych oraz większą rolę interaktywnych ekranów dotykowych. Precyzyjne ramy czasowe wprowadzania tych wszystkich rozwiązań nie są jeszcze znane, jednak jedno jest pewne: nowe projekty produktów szklanych odegrają ważną rolę w samochodach jutra połączonych z internetem.
Czytaj więcej...

Zakrzywione szkło osłonowe AGC dla najlepszych

2017-11-20 13:35:41

We wrześniu firma AGC ogłosiła, że jej zakrzywione szkło osłonowe do wyświetlaczy ekranów dotykowych będzie stosowane w nowym luksusowym Audi A8. Będzie to pierwszy samochód na świecie, w którym zostaną one zastosowane .
Kokpit Audi A8 będzie wyposażony w dwa ekrany dotykowe. Szkło osłonowe AGC zostanie zastosowane w górnym wyświetlaczu – dużym i łagodnie zakrzywionym, o przekątnej 25,6 cm, obsługującym system nawigacji i systemy informacyjno-rozrywkowe. Ten zakrzywiony ekran doskonale współgra z eleganckim, jednolitym projektem deski rozdzielczej oraz zapewnia optymalną widoczność informacji.

Szkło AGC zostanie również zastosowane w dolnym ekranie dotykowym służącym do obsługi systemu. W obu ekranach zastosowano najnowszą cienką optyczną powłokę i technologię ograniczającą odblaski i widoczność odcisków palców.
Czytaj więcej...

Przednia szyba samochodu czy olbrzymi szklany billboard?

2017-11-20 13:37:15

Technologia Heads-Up Display, która pomoże nam utrzymywać wzrok na drodze podczas odczytywania komunikatów i sprawdzania danych, za jakiś czas stanie się normą. Obecnie niektórzy eksperci z branży uważają, że inteligentny wyświetlacz na przedniej szybie będzie zintegrowany z systemem informacyjno-rozrywkowym, umożliwiając wyświetlanie reklam na przedniej szybie.
Nie jest trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób będzie mogło to być wykorzystywane. Na przykład stacje benzynowe będą mogły promować paliwo, kiedy poziom paliwa w baku będzie niski, lub swoje menu, kiedy nadejdzie pora zrobienia sobie przerwy w podróży.

Krytycy tej koncepcji wskazują na możliwość dekoncentrowania kierowcy. Zwolennicy utrzymują, że wyświetlacz na przedniej szybie jest bezpieczniejszą alternatywą niż zerkanie na dół, aby dotknąć ekranu lub sprawdzić informacje na smartfonie. Jednak wraz z nadejściem ery samochodów bez kierowców tzw. autonomicznych, która zbliża się wielkimi krokami, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że przednie szyby naszych samochodów zamienią się w billboardy.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-11-15 14:27:20

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: Mazda CX-5, BMW 2-Series F45 Active Tourer, Ford Mondeo IV, Mercedes E-Class (W207), Mercede Actros (960.820).
Czytaj więcej...

NordGlass z certyfikatem IRIS rev.02 (International Railway Industry Standard)

2017-10-17 06:28:34

Firma NordGlass może poszczycić się kolejnym certyfikatem. Otrzymany w ostatnim czasie dokument potwierdza jakość, niezawodność i bezpieczeństwo szyb produkowanych przez NordGlass dla przemysłu szynowego.
Norma IRIS rev.02, w oparciu o którą został wydany certyfikat rozszerza założenia ISO 9001:2008 o wymagania istotne z punktu widzenia producentów taboru kolejowego. Audit certyfikujący przeprowadziło i certyfikat wydało globalnie działające BUREAU VERITAS. Jest to pierwsza jednostka certyfikacyjna działająca w 140 krajach świata, która otrzymała akredytację Europejskiego Zrzeszenia Przemysłu Kolejowego UNIFE (Union of European Railway Industries) do przeprowadzania audytów certyfikacyjnych IRIS.
Otrzymanie certyfikatu wiązało się ze spełnieniem restrykcyjnych wymagań. Rozpoznawalny na całym świecie standard umożliwia konkurencję opartą na jasnych zasadach, dzięki ustalonym kryteriom porównań. Norma IRIS rev.02 to stale monitorowana jakość w całym łańcuchu dostawców, dzięki jasnym i jednolitym kryteriom. Coraz więcej producentów pojazdów szynowych wymaga certyfikatu od swoich dostawców, dlatego tak ważne dla nas było spełnienie założeń ocenianych przez BUREAU VERITAS.
Uzyskana norma IRIS rev.02 to kolejny certyfikat, którym została uhonorowana spółka. Poprzednie to certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2008, certyfikat zarządzania środowiskowego ISO 14001:2004 i certyfikaty zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy OHSAS 1001:2007 oraz PN-N 18001:2004. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem wymagań nowych wersji standardów ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 oraz IRIS rev.03 (ISO/TS 22163:2017). Certyfikacje planowane są na 2018 rok.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-10-10 07:22:05

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: Audi A3 II, Audi A3 III, Audi A7, Skoda Fabia III, Renault Traffic III, VW Passat B7, BMW XI F48, BMW X5 F15, Citroen C3 III, Citroen DS3, Ford Fiesta VII, Ford Kuga II, MAN TAG XL, Mercedes W 205 C-Class, Nissan Juke, Peugeot 207, Renault Megane IV.
Czytaj więcej...

W październiku kolejna kumulacja korzyści w programie NordMaster !

2017-10-05 14:25:25

To już kolejna porcja niespodzianek dla uczestników programu NordMaster. Tylko w październiku za zakupy szyb AGC i NordGlass otrzymują 2 razy więcej diamentów. Ale to nie wszystko ! Obniżyliśmy również ilości diamentów niezbędnych do zdobycia wybranych nagród.
Zapraszamy na stronę www.nordmaster.pl.

W jaki sposób zapewniamy odporność produkowanych przez nas przednich szyb?

2017-10-05 14:28:35

Za każdym razem, kiedy wyruszamy w trasę, przednia szyba naszego samochodu narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Już przy niewielkich prędkościach żwir i małe kamienie z drogi mogą spowodować jej uszkodzenie, a nawet drobne uszkodzenia w trudnych warunkach mogą zmienić się w pęknięcia.
Z tego względu firma AGC dba o to, aby produkowane przez nią szyby odznaczały się najwyższym stopniem odporności, co zwiększa bezpieczeństwo i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Nasze testy są bardziej restrykcyjne niż jest to wymagane przepisami regulaminu nr 43 ONZ, który określa typy testów dla szyb samochodowych produkowanych w Europie. My przeprowadzamy dwa dodatkowe testy.
Pierwszy z nich to test krawędzi. Polega na pomiarze ciśnienia i kompresji w 16 różnych punktach przy krawędzi szyby. Docelowo chcemy osiągnąć wynik poniżej 5 megapaskali (MPa). Jeśli wynik wynosi między 5 a 6,5 MPa, wprowadzamy zmiany w procesie produkcji, aby zredukować ciśnienie i kompresję. Jeśli natomiast uzyskamy wynik wyższy niż 6,5 MPa, odrzucamy dany produkt jako niespełniający wymagań AGC.
Drugi test, jaki przeprowadzamy dodatkowo, to test rzutu. Polega on na tym, że na cztery najsłabsze obszary szyby upuszczany jest z niewielkiej wysokości mały przedmiot wykonany ze specjalnego materiału. Jeśli w tych miejscach pojawią się najdrobniejsze choćby pęknięcia, szyba jest odrzucana. Następnie obiekt upuszczany jest z większej wysokości. Jeśli przy określonym zakresie wysokości powstają pęknięcia, kontrolujemy proces produkcji i wprowadzamy poprawki. Brak uszkodzeń przy upuszczaniu przedmiotu z najwyższego punktu oznacza, że szyba jest mocna, wytrzymała i będzie służyć kierowcy przez długi czas.
Dopiero po przeprowadzeniu standardowych testów wymaganych przepisami regulaminu nr 43 oraz naszych dwóch dodatkowych kontroli możemy z całą pewnością stwierdzić, że szyby są gotowe, aby je dostarczać klientom.
Czytaj więcej...

Producenci luksusowych samochodów wybierają szyby AGC

2017-10-05 14:35:23

Niedawno na rynek wprowadzony został model Volkswagen Arteon wyposażony w szyby AGC. W czerwcu firma AGC rozpoczęła w Europie produkcję szyb do drzwi przednich i tylnych oraz szyb trójkątnych do nowego modelu BMW GT serii 6, a także szyb do drzwi przednich i szyb trójkątnych do Mercedesa Cabrio klasy E.

AGC świętuje 110 urodziny

2017-10-05 14:37:08

Firmę Asahi Glass Company założył we wrześniu 1907 roku Toshiya Iwasaki – członek rodziny założyciela korporacji Mitsubishi. Pod jego kierownictwem firma została pierwszym japońskim przedsiębiorstwem, któremu udało się wyprodukować szyby okienne. Jej rozwój był bardzo szybki, zarówno na skalę krajową, jak i międzynarodową.
Niestety, zdarzały się również gorsze momenty, jak na przykład trzęsienie ziemi w 1923 r. w Tokio, w wyniku którego zniszczony został główny zakład produkcyjny firmy. Po II wojnie światowej, kiedy dla Japonii rozpoczęła się epoka pokoju, przedsiębiorstwo zostało pozbawione całego majątku. Działalność musiało odbudowywać, korzystając z przestarzałego sprzętu i niewielu zasobów. Jednakże na początku lat 50. XX w. firma Asahi Glass w pełni powróciła na rynek. Pierwszy powojenny zagraniczny zakład produkcyjny powstał w Indiach w 1957 roku.

W Europie AGC rozpoczęła działalność w roku 1981, przejmując belgijską firmę Glaverbel produkującą szkło. W 1990 roku firma rozszerzyła swój zasięg na środkową i wschodnią Europę, a w 1997 roku Glaverbel został pierwszym zachodnioeuropejskim producentem szkła, który podjął inwestycję w Rosji (spółka działa obecnie pod nazwą AGC Bor Glassworks). Firma AGC w całości przejęła Glaverbel w 2002 roku.

Obecnie AGC to jeden z największych światowych producentów szkła, zatrudniający ponad 50 000 osób. Nasze produkty można znaleźć wszędzie: na fasadach budynków, w sklepach i domach, w samochodach, panelach słonecznych i smartfonach. Co trzeci produkowany na świecie samochód wyposażony jest w szyby AGC.
Czytaj więcej...

NordGlass w biegu po obiady dla dzieci

2017-09-25 14:50:12

16 września na obiekcie „Bałtyk” w Koszalinie odbył się 3. PKO Bieg Charytatywny „Pomagamy z każdym krokiem”. W wydarzeniu już po raz kolejny wzięła udział firma NordGlass, która często angażuje się w akcje dobroczynne pomagając najbardziej potrzebującym.
W tym roku naszą firmę reprezentowało aż sześć pięcioosobowych drużyn, które z wielkim zaangażowaniem przyłączyły się do zmagań w charytatywnym biegu sztafetowym.

Zadaniem uczestników było pokonanie jak największej ilości okrążeń w ciągu jednej godziny. Było o co walczyć, bowiem jedno pełne okrążenie to jeden obiad dla dziecka z ubogiej rodziny. Zaangażowanie i wytrwałość naszych zawodników skończyła się pokonaniem aż 190 okrążeń stadionu, a tym samym „wybieganiem” takiej właśnie liczby obiadów dla potrzebujących dzieci. Wysiłek i inicjatywa pracowników NordGlass spotkały się z bardzo dużym uznaniem w firmie, co w efekcie zaowocowało podjęciem decyzji o sfinansowaniu dodatkowych 190 obiadów przez naszą firmę.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegu zaangażowania i wysiłku w szczytnym celu, które przełożyły się na 380 obiadów dla niedożywionych dzieci. Jednocześnie jesteśmy dumni z każdego reprezentanta, który przyczynił się do osiągnięcia tego wspaniałego wyniku.
Czytaj więcej...

Szyby czołowe AGC i NordGlass kompatybilne z systemami ADAS !

2017-08-21 07:38:31

Kalibracja kamer w systemach ADAS, czyli zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy, jest bardzo wymagającym procesem. Kluczowym etapem jest skuteczna wymiana szyb czołowych. AGC Automotive Europe i NordGlass dostarczają na rynek wtórny szyby przednie, które są zgodne z wymogami systemów ADAS w takim samym stopniu jak wyposażenie oryginalne.

W ostatnich latach rynek ARG – szyb samochodowych będących częściami zamiennymi - został poddany dokładnej kontroli w związku z rosnącą popularnością zaawansowanych technologii wspomagania kierowcy. Wymiana przedniej szyby nie jest prostą mechaniczną czynnością, ale wymagającym złożonych technologii, wysokiej jakości materiałów i wykwalifikowanych pracowników procesem. Sukces lub niepowodzenie wymiany szyby czołowej w przypadku systemów ADAS są kluczowe dla utrzymania najwyższego poziomu bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Brak odpowiednich kompetencji w tym zakresie może prowadzić do tragicznych konsekwencji dla uczestników ruchu.

AGC Automotive posiada w swojej ofercie szyby spełniające wymogi systemów wspomagania kierowcy w takim samym stopniu jak wyposażenie oryginalne. W celu uzyskania statusu zgodności z systemami ADAS szyby czołowe AGC i NordGlass są poddawane specjalnym kontrolom jakości już na etapie rozwoju produktu. Następnie, już w fazie produkcji, szyby są dokładnie sprawdzane pod kątem parametrów kluczowych dla obszaru kamery – zgodnie z najbardziej rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi wyposażenia oryginalnego.

Na szybach, które posiadają status zgodności z ADAS - AGC Automotive będzie umieszczać specjalne naklejki. Wybierając odpowiednio oznaczoną szybę przednią, spełniającą wymogi zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, osoba dokonująca wymiany może mieć pewność, że spełnia ona najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

Doskonałe dopasowanie za każdym razem

2017-08-21 07:43:13

Wymiary, zakrzywienie i sferyczność mają istotne znaczenie dla wszystkich szyb montowanych w samochodzie, ale szczególnie dla przedniej. Te parametry muszą dokładnie spełniać wymagania przewidziane przez producenta pojazdu. Wszystkie błędy, wykraczające poza granice tolerancji ustalone na etapie rozwoju, mogą mieć poważne konsekwencje.

• Jeśli szyba przednia jest zbyt duża, mogą występować trudności z prawidłowym umiejscowieniem jej w nadwoziu pojazdu, a później może ona pęknąć wskutek nadmiernych sił mechanicznych działających na szkło.
• Jeśli jest zbyt mała, nie można jej ściśle dopasować do nadwozia samochodu. Szczeliny wokół szyby przedniej wyglądają rażąco nieatrakcyjnie.

Jeśli zakrzywienie szyby przedniej nie jest równomierne, a sferyczność jest nieprawidłowa, wycieraczki mogą nie usuwać skutecznie wody. Ponadto nawet małe zmiany zakrzywienia mogą powodować zniekształcenia optyczne.

Nie pozostawiamy niczego przypadkowi

Aby uniknąć potencjalnych problemów i zapewnić za każdym razem doskonałe wymiary oraz kształt szyby , firma AGC wykonuje testy zarówno na początku procesu produkcji jak również regularnie w jego trakcie.

W tym celu używamy specjalnej metalowej ramy, o dokładnie takich samych wymiarach, jak szyba przednia. W celu sprawdzenia wymiarów umieszczamy w niej szybę przednią i mierzymy wszystkie odstępstwa wokół krawędzi. Zakrzywienie jest mierzone jako odstęp między ramą a szybą.

Do kontroli sferyczności szyby używamy z kolei specjalnego metalowego prętu. Jest on umieszczany z lewej i prawej strony szyby oraz na jej środku. Za pomocą miernika cyfrowego mierzymy odległość między dolną częścią pręta a szkłem.

Jeśli wartość któregoś z wymiarów przekracza uzgodnione granice tolerancji, szyba zostaje odrzucona i cofamy się, aby znaleźć źródło problemu, ponieważ jakość produktów jest naszym najwyższym priorytetem !

Firma AGC to pierwszy na świecie masowy producent zakrzywionych szyb osłonowych do wyświetlaczy samochodowych

2017-08-21 07:46:56

Firma AGC jako pierwsza na świecie rozpoczęła masową produkcję zakrzywionych szyb osłonowych 3D do wyświetlaczy montowanych w samochodach.

Jesteśmy pionierem w dziedzinie produkcji szyb osłonowych wyświetlaczy samochodowych, których płaskie wersje wytwarzamy od 2013 roku. Nadają one wnętrzom samochodów charakter luksusowy i designerski. Antyrefleksyjna powierzchnia poprawia widoczność i ułatwia obsługę. Dzięki tym cechom szyby osłonowe AGC są stosowane w samochodowych systemach nawigacyjnych i panelach informacyjnych.

Nowe zakrzywione szyby osłonowe AGC zmieniają wnętrza samochodów i montowanych w nich wyświetlaczy nadając im jeszcze bardziej finezyjnego charakteru. Duże zapotrzebowanie ze strony producentów samochodów spowodowało konieczność zwiększenia możliwości wytwórczych firmy.

Efekt chłodzenia w letnim słońcu

2017-08-21 07:49:19

Działanie palącego słońca może spowodować bardzo szybkie nagrzanie się wnętrza pojazdu. Szyby AGC kontrolujące ciepło odbijają zawarte w świetle słonecznym promieniowanie podczerwone, zapewniając przyjemnie chłodne środowisko wewnątrz samochodu w lecie. Osiągana temperatura jest o 15°C niższa niż w przypadku zwykłych szyb przednich. Zapobiega to oparzeniom rąk od kierownicy i eliminuje konieczność szukania cienia w celu zaparkowania. Zimą z kolei, dzięki zastosowaniu zasilanej prądem specjalnej powłoki, wystarczy użyć przełącznika odmrażania i już po chwili można odjechać bez konieczności czasochłonnego i uciążliwego skrobania szyb!

Szyby AGC kontrolujące ciepło, dostępne jako wyposażenie oryginalne, a teraz również na rynku części zamiennych, zwiększą komfort Twojego życia.

Zobacz, jak działa szyba przednia z ogrzewaną powłoką: kliknij link.

NordGlass dla mieszkańców Taboryszek

2017-08-18 09:12:57

Firma NordGlass już po raz kolejny przyłączyła się do akcji koszalińskiego Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie zapewniając i sponsorując transport darów dla mieszkańców wsi Taboryszki.
Taboryszki to litewska wieś położona przy granicy z Białorusią. Mieszka w niej wiele polskich rodzin, a do niedawna funkcjonowała tam również polska szkoła. Obecnie na jej miejscu znajduje się polskie przedszkole oraz muzeum Anny Krepsztul – malarki pochodzącej z Taboryszek.
Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie, jak co roku, postanowiło wspomóc potrzebujące polskie rodziny mieszkające w tym rejonie. Przy wsparciu wielu osób i instytucji udało się zebrać dary, takie jak ubrania, przybory szkolne, sprzęt sportowy, książki w języku polskim oraz artykuły chemiczne. Dzięki zaangażowaniu ze strony firmy NordGlass możliwy był transport artykułów z Koszalina do oddalonych o blisko 800 km Taboryszek.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-08-17 09:36:35

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW 3-SERIES E46, BMW 7-SERIES E38, VW UP, FIAT DOBLO II, MAZDA 6 III, FORD B-MAX, SUBARU FORESTER IV, VOLVO S80 II/V70/XC70, AUDI A3 III, FIAT TIPO II, HYUNDAI i30 III, OPEL CORSA D, MERCEDES ACTROSS (960.840), LTI TX TAXI CAB, NISSAN X-TRAIL II, HYUNDAI i20 II, FORDA RANGER III.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-07-10 07:41:35

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: CITROEN C4 I, VW GOLF PLUS, NISSAN QUASHQAI I, SEAT IBIZA V, FORD KUGA I, FORD FOCUS III, AUDI A3 III/A3 III SPORTBACK, SKODA OCTAVIA III, MAZDA 6 III, VOLVO S80 II/V70/XC 70, FORD MONDEO IV, RENAULT ESPACE V, HYUNDAI TUCSON II, MAZDA 2 II SUPERMINI, SUZUKI BALENO II, SEAT ATECA, MAN TAG M+L, MERCEDES ATEGO/AXOR, MERCEDES ACTROS (960.840), MERCEDES ACTROS (960.820)- WĄSKA KABINA.
Czytaj więcej...

AGC Automotive Replacement Glass ogłasza: “szyby czołowe AGC i NordGlass kompatybilne z systemami ADAS w takim samym stopniu jak wyposażenie oryginalne !”

2017-07-03 07:37:48

Kalibracja kamer w systemach ADAS, czyli zaawansowanych systemach wspomagania kierowcy, jest bardzo wymagającym procesem. Kluczowym elementem jest jakość wymienionej szyby przedniej. AGC Automotive Europe z dumą oświadcza, że dostarczane na rynek wtórny tzw. aftermarket szyby przednie AGC i NordGlass są zgodne z wymogami systemów ADAS w takim samym stopniu jak wyposażenie oryginalne.

Zgodność szyb z ADAS

W ostatnich latach rynek ARG – szyb samochodowych będących częściami zamiennymi – znajduje się pod szczególnym nadzorem. Dzieje się tak za sprawą rosnącej popularności zaawansowanych technologii wspomagania kierowcy (ADAS). Wymiana przedniej szyby nie jest obecnie prostą mechaniczną czynnością, ale wymagającym złożonych technologii, wysokiej jakości materiałów i wykwalifikowanych pracowników procesem. Sukces lub jego niepowodzenie w przypadku systemów ADAS są kluczowe dla utrzymania najwyższego poziomu bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Brak odpowiednich kompetencji w tym zakresie może prowadzić do tragicznych konsekwencji dla uczestników ruchu.

AGC deklaruje, że szyby przeznaczone na rynek wymiany spełniają wymogi systemów wspomagania kierowcy w takim samym stopniu jak wyposażenie oryginalne. W celu uzyskania statusu zgodności z systemami ADAS szyby czołowe AGC i NordGlass są poddawane specjalnym kontrolom jakości już na etapie rozwoju produktu. Następnie, już w fazie produkcji, szyby są dokładnie sprawdzane pod kątem parametrów kluczowych dla obszaru kamery – zgodnie z najbardziej rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi wyposażenia oryginalnego.

Na szybach, które posiadają status zgodności z ADAS, AGC ARG będzie stopniowo umieszczać specjalne naklejki. Wybierając tak oznaczoną szybę przednią, osoba dokonująca wymiany może mieć pewność, że spełnia ona najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.
Czytaj więcej...

Marka NordGlass ze Słupskimi Strażakami na szczycie Kazbek !

2017-06-28 09:52:16

22 czerwca 2017 roku o godzinie 8.40 strażacy ze Słupska zdobyli szczyt Kazbek. Było to możliwe między innymi dzięki wsparciu marki NordGlass.

Kazbek

Nie jest to pierwsza akcja strażaków wspierana przez NordGlass - na swoim koncie mają już bowiem miedzy innymi zdobyty w 2014 roku Mont Blanc, czy rok późnej Elbrus. W planach mają również wejście na Pik Lenina, czyli jeden z najwyższych szczytów Pamiru oraz Aconcaguę w Ameryce Południowej.
Kazbek leży w paśmie Kaukazu na granicy Gruzji i Rosji. Tegoroczną czerwcową podróż strażaków rozpoczął przelot do Tibilisi, gdzie po raz ostatni regenerowali siły przed trudną wyprawą.
Wejście na 5033 m n.p.m. kosztowało słupskich strażaków wiele pracy i wysiłku. Jednym ze sponsorów wyjazdu był NordGlass. Łukaszowi Kołodziejskiemu, Łukaszowi Trockiemu, Piotrowi Pytlosowi, Marcinowi Rybakowi i Jędrzejowi Banasikowi serdecznie gratulujemy wytrwałości i życzymy pomyślności podczas kolejnych wypraw.
Czytaj więcej...

W jaki sposób AGC i NordGlass zapewniają 100-procentową zgodność szyb z wymaganiami systemów ADAS?

2017-06-09 07:34:46

Jasna wizja ADAS

Szybki rozwój systemów ADAS (Advanced Driver Assistance Systems, zaawansowane systemy wspomagania kierowcy) i brak norm branżowych sprawiły, że firma AGC ustanowiła swój własny program zapewnienia zgodności z systemami ADAS dla szyb przednich przeznaczonych na rynek wtórny.

Program ten obejmuje cały proces produkcyjny. Celem jest zapewnienie, że szyby przednie AGC i NordGlass są w takim samym stopniu kompatybilne z systemami ADAS, jak wyposażenie oryginalne, dostarczane przez producentów samochodów.

Krytyczne strefy

Już na początku, na etapie rozwoju produktu, szyby przednie „ADAS” poddawane są specjalnym kontrolom jakości. Później, już w fazie produkcji, szyby są dokładnie sprawdzane pod kątem kluczowych parametrów.

Specyfikacje te zapewniają doskonałą zgodność z wymaganiami dotyczącymi jakości w zakresie szyb przednich związanych z zastosowaniami systemów ADAS — zwłaszcza stref przednich kamer i systemów LIDAR (Light Detecting And Ranging, wykrywanie i określanie zasięgu światła).

W kolejnym wydaniu newslettera przyjrzymy się bliżej krokom podjętym w celu stworzenia specyfikacji szyb przednich pod kątem zastosowań związanych z kamerami w systemach ADAS.

Jakość jest dla nas najwyższym prioryterem!

2017-06-09 07:38:35

Firma AGC z zaangażowaniem dąży do wzrostu satysfakcji klientów poprzez nieustanny rozwój jakości produktów. Szkło firmy AGC ARG jest produkowane zgodnie ze specyfikacjami dotyczącymi jakości określonymi dla szyb OEM z uwzględnieniem głównych kryteriów takich jak: bezpieczeństwo (wytrzymałość szkła, przenikanie światła), możliwość dostosowania (kształt i wymiary) oraz estetyka powierzchni.

W każdym wydaniu newslettera będziemy wyjaśniać, w jaki sposób firma AGC zarządza jakością dla jednego z tych obszarów. W tym wydaniu demonstrujemy, w jaki sposób osiągamy najlepsze rezultaty w zakresie estetyki, wykorzystując kontrolę 100% produkowanego szkła.

Szkło, ze względu na swoje właściwości, dość łatwo uszkodzić. Pomimo wysokiego poziomu automatyzacji i ograniczenia obsługi, na linii produkcyjnej mogą wystąpić defekty estetyczne. Do najczęściej występujących należą lekkie lub głębokie zarysowania, zabrudzona warstwa wewnętrzna, niewielkie pęcherzyki, niejednorodny sitodruk lub brak niektórych punktów, brak małego kawałka szkła na krawędzi itd.

Aby uniknąć tych problemów, procesowi kontroli pod koniec linii produkcyjnej poddawane jest 100% produkowanych szyb, a WSZYSTKIE części z defektami są odrzucane, zgodnie z bardzo rygorystycznymi specyfikacjami AGC dotyczącymi estetyki.

Ten test zajmuje około 20 sekund. Jest przeprowadzany w specjalnych warunkach oświetleniowych przez doświadczonych i wyszkolonych inspektorów.

Taki proces kontroli gwarantuje bardzo wysoki poziom jakości i zapobiega poważnym problemom, np. głębokim rysom na krawędziach szkła, które mogą prowadzić do nagłego pęknięcia szyby podczas jazdy.

Sześć kluczowych trendów w sektorze motoryzacyjnym

2017-06-09 07:40:16

Oto 6 trendów, które będą kształtować rynek samochodowy w najbliższej przyszłości...

1. Systemy ADAS nadal będą rozwijane w kierunku w pełni autonomicznych pojazdów. Do roku 2020 od 40 do 50% samochodów na drogach będzie wyposażonych w systemy ADAS.

2. Internet rzeczy obejmie samochody. Wszystko staje się z nim połączone. Szyby przednie staną się ważnymi ekranami wyświetlaczy.

3. Druk 3D: z całą pewnością pewnego dnia doczekamy się całego samochodu wykonanego w tej technologii, ale w najbliższej przyszłości bardziej realistyczne jest wykonanie jego wybranych elementów np. uchwytów na lusterka i kamer.

4. Samochody elektryczne wchodzą do głównego nurtu w branży; praktycznie każdy producent jest aktywny w tym obszarze.

5. Na rynek wchodzą nowi producenci samochodów np. tacy giganci technologiczni jak Apple i Google, którzy będą konkurować z tradycyjnymi konstruktorami w branży (Internet rzeczy).

6. Współdzielenie samochodów: wielu producentów uruchamia projekty oparte na idei związanej ze współdzieleniem samochodu i samochodami autonomicznymi.

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-05-25 11:57:50

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: FIAT BRAVO II, FIAT TIPO II, FIAT FULLBACK, MITSUBISHI L200 IV, FORD KUGA I, FORD GALAXY III, HYUNDAI GRAND SANTA FE, MAN TAG XL, MAZDA II SUPERMINI, OPEL ASTRA V, RENAULT MEGANE III, TOYOTA YARIS II, AUDI A3, AUDI Q7 II.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-04-14 11:10:14

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW X5 III (F15), KIA VENGA, MERCEDES A - CLASS W 176/MERCEDES CLA/GLA, RENAULT MEGANE IV, SUZUKI BALENO II, AUDI A4 CABRIO, AUDI Q7, VW GOLF VII, VOLVO V40/V40 CROSS COUNTRY, VOLVO XC 60.
Czytaj więcej...

Materiał filmowy AGC

2017-03-16 14:29:01

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim materiałem filmowym AGC.
Film pokazuje obraz działalności grupy AGC w dziedzinie szkła motoryzacyjnego , w tym także organizację AGC Automotive Replacement Glass w Europie. Wystarczy kliknąć tutaj.

CAR OF THE YEAR 2017 z szybami AGC

2017-03-16 14:20:36

Z dumą ogłaszamy, że AGC jest producentem szyb do wszystkich modeli nominowanych do prestiżowej nagrody CAR OF THE YEAR 2017 tj. Alfa Romeo Giulia, Citroen C3, Mercedes-Benz E-Class, Nissan Micra, Toyota C-HR, Volvo S90/V90 w tym laureata nagrody: Peugeot 3008.

Wyprzedzając ADAS

2017-03-16 14:26:36

Jednym z największych wyzwań stojących przed naszą branżą w 2016 r. był szybki rozwój ADAS ( tzw. Zaawansowanych Systemów Wspomagania Kierowcy) w nowych modelach aut. Jako lider na rynku pierwotnym tzw. OEM, poczyniliśmy ogromne starania i inwestycje, aby odpowiedzieć na te zmiany i przygotować się na dalszy rozwój ADAS w tym m.in. przyszłość związaną z pojawieniem się autonomicznych pojazdów.

Przednie szyby pojazdów odgrywają istotną rolę w wielu rozwiązaniach stosowanych w ramach ADAS, takich jak kamera i system pola widzenia kierowców LiDAR (Light Detecting and Ranging) znajdujących się tuż za przednią szybą.

Specyfikacje jakościowe dla obszaru kamery montowanej w samochodach, w których stosuje się szyby AGC dla rynku wtórnego są zgodne z najbardziej rygorystycznymi wymaganiami dla sprzętu oryginalnego (OE). Montując szyby AGC, ma się pewność, że oferuje się klientom wysokiej jakości produkt z
apewniający bezpieczeństwo użytkowania. Po wymianie szyby kamera wymaga kalibracji. Informacje dotyczące typu wymaganej kalibracji znajdziecie Państwo już wkrótce na naszej stronie internetowej.

W kolejnych wydaniach niniejszego biuletynu będziemy przedstawiać kolejne kroki, jakie podejmujemy w celu ustanowienia nowych procedur i standardów jakości zapewniających zgodność z ADAS. Zapraszamy do lektury!

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-02-24 12:58:31

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: ALFA ROMEO GT, BMW X3 II, BMW 2-SERIES GRAN TOURER F46, BMW X1 F48, LADA VESTA, MAZDA CX-3, OPEL ASTRA V, PEUGEOT 106, RENAULT CLIO IV, SEAT LEON III, AUDI A4 II, VOLKSWAGEN SHARAN II, VOLKSWAGEN TOUAREG II, AUDI Q3, FORD MONDEO IV.
Czytaj więcej...

Właściciel NordGlass - AGC Automotive Europe - przejmuje duński Dan-Glas

2017-01-25 10:05:09

W celu dalszej konsolidacji działalności w zakresie wymiany szyb samochodowych AGC Automotive Europe przejęło aktywa dystrybucyjne firmy Dan-Glas. Zakup stanowi uzupełnienie pod względem geograficznym istniejącej sieci dystrybucji NordGlass Danmark.
AGC Automotive Europe z siedzibą w Louvain-la-Neuve w Belgii wchodzi w skład AGC Glass Europe, a ta z kolei jest europejską częścią AGC Group. AGC Group jest jednym z największych światowych dostawców szkła płaskiego wykorzystywanego m.in. w branży motoryzacyjnej. AGC Automotive Europe specjalizuje się w produkcji szyb dla sektora motoryzacyjnego, zarówno dla segmentu pierwotnego, jak i wtórnego.
Zwiększając aktywność w segmencie ARG, czyli rynku wymiany szyb samochodowych w Danii, AGC Automotive Europe przejęła aktywa dystrybucyjne firmy Dan-Glas. Firma Dan-Glas z siedzibą w Viborg była klientem AGC Automotive Europe i specjalizuje się w dystrybucji szyb samochodowych klasy premium. Obroty firmy w 2016 roku wyniosły 2,8 miliona euro. Transakcja weszła w życie w styczniu 2017 roku i nie obejmuje działalności montażowej Dan-Glas.

W roku 2015 AGC Automotive Europe przejęło 100% udziałów w NordGlass sp. z o.o., stając się tym samym jej nowym właścicielem. Pozyskanie istotnego gracza europejskiego rynku przez lidera w branży miało na celu dalszą ekspansję i rozwój koncernu, zarówno w Polsce, jak i na rynkach europejskich.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2017-01-03 15:11:50

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: SMART FORTWO, KIA SORENTO II, MAZDA CX-5, VOLKSWAGEN AMAROK, KIA SOUL II, HYUNDAI SANTA FE III, KIA CEE'D II, MERCEDES C-CLASS W204, TOYOTA RAV4 IV.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-11-17 12:48:24

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: VOLVO V70+XC70, MAZDA 3 III, CITROEN DS4, HYUNDAI iX35, HYUNDAI SANTA FE II, KIA SPORTAGE III.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-10-24 07:54:52

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: NISSAN QASHQAI II, MAZDA 6 III, RANGE ROVER SPORT, FORD MONDEO IV, TOYOTA COROLLA XI, AUDI A4 4D SAL/5D EST 2015-.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-10-05 13:17:29

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW NEW MINI F56 /F55, FORD S-MAX, VOLVO V60, HYUNDAI ELANTRA II, VOLKSWAGEN BUS / TRANSPORTER VI, VOLKSWAGEN SHARAN II, TOYOTA AVENSIS II, SAAB 9-3 II, BMW X3 F25, OPEL ASTRA V, SMART FORTWO, VOLKSWAGEN JETTA III / VOLKSWAGEN GOLF A5, BMW X6 II F16.
Czytaj więcej...

100 obiadów od NordGlass !

2016-09-20 08:16:59

17 września br. na obiekcie „Bałtyk” w Koszalinie odbył się 2. PKO Bieg Charytatywny „Pomagamy z każdym krokiem”. W wydarzeniu już poraz kolejny wzięła udział nasza firma, która często angażuje się w akcje dobroczynne pomagając najbardziej potrzebującym.

NordGlass team

W tym roku nasza firma była reprezentowana przez trzy pięcioosobowe drużyny, które z wielkim zaangażowaniem przyłączyły się do zmagań w charytatywnym biegu sztafetowym. Zadaniem uczestników było pokonanie jak największej ilości okrążeń w ciągu jednej godziny. Było o co walczyć, bowiem jedno pełne „kółko” to jeden obiad dla cierpiących z powodu niedożywienia dzieci z ubogich rodzin. Zaangażowanie i wytrwałość naszych zawodników zaowocowała pokonaniem aż 100 okrążeń stadionu, a tym samym wybieganiem takiej właśnie liczby obiadów dla potrzebujących dzieci.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-09-09 11:26:02

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: NISSAN QASHQAI, AUDI A3 LIMOUSINE, OPEL/VAUXHALL MERIVA.

PLIKI DO POBRANIA

Nowości w ofercie 1






Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-06-17 08:04:55

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: PEUGEOT 3008/5008, SUZUKI VITARA, FORD FIESTA, FORD FOCUS, BMW Z4 E89.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-06-10 08:12:36

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: CITROEN C4 PICASSO / GRAND PICASSO, FORD TRANSIT VIII LOW / MEDIUM ROOF, SKODA OCTAVIA A7 III WITHOUTPANOR. ROOF, AUDI Q5, VW UP, VW TOURAN, VOLVO V 70 / XC 70.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-05-31 09:46:37

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: HYUNDAI iX 35, FIAT 500 CABRIO, FORD RANGER, FORD TRUCKS TRANSIT, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, PEUGEOT 208, VW SHARAN II, AUDI Q5, AUDI A3/SPORTBACK, AUDI A5, CITROEN DS4, CITROEN C4 PICASSO/GRAND PICASSO, PEUGEOT 3008/5008.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-05-12 12:00:17

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: MERCEDES VITO / VIANO, PEUGEOT 308, PEUGEOT 407, NISSAN JUKE, VW TRANSPORTER / MULTIVAN T6, SKODA OCTAVIA A7 III, PEUGEOT 208, RENAULT MEGANE SCENIC, RENAULT LAGUNA III, AUDI A4 B8, NISSAN QASHQAI.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-04-27 09:11:44

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: HYUNDAI i20, VOLKSWAGEN PASSAT B8, VW TOURAN, BMW 7 SERIES, TOYOTA YARIS, MERCEDES M-CLASS W166, TOYOTA AVENSIS, HONDA CRV, SKODA SUPERB III, PEUGEOT 308, VW PASSAT B7, PEUGEOT 307.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-04-13 06:35:55

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: RENAULT TRAFIC, FORD TRANSIT CUSTOM, SKODA SUPERB III, FIAT 500, RENAULT MODUS J77, VW GOLF VII SPORTSVAN.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-04-01 11:01:35

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: PEUGEOT 508, FIAT FREEMONT, FIAT 500 L/500 L LIMITED EDITION/500 L LIVING, SKODA OCTAVIA A7 III, FIAT GRANDE PUNTO EVO.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-03-24 14:01:10

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: FIAT 500X, VW TIGUAN, PEUGEOT 208, FORD FIESTA VII, FORD MONDEO III, FORD FIESTA VII, MAZDA CX-5, RENAULT MEGANE II, LANCIA DELTA, SKODA SUPERB III, RENAULT KANGOO II, RENAULT CLIO IV /CLIO IV "GRANDTOUR".
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-03-15 10:47:59

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: TOYOTA YARIS, MERCEDES B-CLASS W246 W/OUT PANOR. ROOF, SKODA OCTAVIA A7 III W/OUT PANOR. ROOF, TOYOTA AVENSIS, NISSAN QASHQAI+2, PEUGEOT 308, FORD KUGA, NEW MINI F56/F55, AUDI A3/SPORTBACK.
Czytaj więcej...

Wybiegaliśmy 100 obiadów !

2016-03-15 10:42:10

17 września br. na obiekcie „Bałtyk” w Koszalinie odbył się 2. PKO Bieg Charytatywny „Pomagamy z każdym krokiem”. W wydarzeniu wzięła udział również nasza firma, która często bierze udział w wielu akcjach dobroczynnych, starając się pomóc najbardziej potrzebującym.
W tym roku nasza firma była reprezentowana przez trzy pięcioosobowe drużyny, które z wielkim zaangażowaniem przyłączyły się do zmagań w charytatywnym biegu sztafetowym. Zadaniem uczestników było pokonanie jak największej ilości okrążeń w ciągu jednej godziny. Było o co walczyć, bowiem jedno pełne „kółko” to jeden obiad dla cierpiących z powodu niedożywienia dzieci z ubogich rodzin. Zaangażowanie i wytrwałość zawodników zaowocowała pokonaniem aż 100 okrążeń stadionu, a tym samym wybieganiem takiej właśnie liczby obiadów dla potrzebujących dzieci.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-03-04 08:48:05

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: RENAULT MEGANE, BMW 7 SERIES F01/02, VW PASSAT CC, RENAULT MEGANE 3 CC, AUDI A6/C7, IVECO DAILY S2000,
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-03-01 10:46:05

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: SKODA OCTAVIA A7 III W/PAN. ROOF, SKODA OCTAVIA III, FIAT 500 L, AUDI A6/C7, FORD ESCAPE III.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-02-24 11:43:13

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: CITROEN C4, CITROEN DS3 2010-, CITROEN C4 II 2010-, PEUGEOT 308 II 2013-, RENAULT MEGANE II CABRIO 2003-, OPEL CORSA V, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, RENAULT D SERIES, BMW Z4, VOLKSWAGEN PASSAT B8, NISSAN X-TRAIL III, MERCEDES A-CLASS W176/CLA C117/GLA X156, FIAT 500X, RENAULT KANGOO II, VW PASSAT CC 2008-.
Czytaj więcej...

NordGlass Diamentem Forbesa 2016

2016-02-12 08:52:39

Z przyjemnością informujemy, że NordGlass po raz kolejny znalazł się w prestiżowym rankingu przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość - Diamenty Forbesa 2016.
W opublikowanym w dniu 28.01.2016r. zestawieniu NordGlass został już po raz drugi z rzędu liderem wśród firm województwa zachodniopomorskiego. Jednocześnie, awansując o 3 pozycje względem roku ubiegłego, zajęliśmy zaszczytne 5. miejsce w kraju. Wyniki te potwierdzają słuszność realizowanej ścieżki rozwoju firmy, która pozycję lidera w branży szyb samochodowych buduje już od 25 lat.

Ranking Diamenty Forbesa, w którym uwzględniani są liderzy polskiego rynku, to zestawienie najprężniej rozwijających się firm stworzone z bazy blisko 3 tysięcy przedsiębiorstw, które mają wysoką płynność bieżącą i przychód roczny ze sprzedaży na poziomie co najmniej 5 milionów złotych, a jednocześnie nie zalegają z płatnościami oraz otrzymały pozytywny rating wiarygodności.
Stąd czołowe pozycje objęte przez NordGlass w tym rankingu to dla nas ogromny powód do dumy.

Z tej okazji chcemy podziękować wszystkim naszym klientom i partnerom biznesowym za zaufanie, którym darzycie nasze produkty oraz całą firmę NordGlass.

Czytaj więcej...

Syrena Meluzyna R już dostępna!

2016-01-19 11:52:27

Klasyk polskiej motoryzacji, Syrena Meluzyna R, zaprezentowany podczas jazdy pokazowej na 53. Rajdzie Barbórki dzięki wsparciu sponsorskiemu firmy NordGlass, miesiąc później został wprowadzony w serii limitowanej na rynek.

Syrena Meluzyna R

Na wielki powrót kultowego auta lat 60. i 70. trzeba było czekać aż 30 lat. Reaktywacji Syreny towarzyszyły ogromne emocje, ponieważ jej premiera uświetniła znany warszawski Rajd Barbórki. Pokaz specjalny Syreny Meluzyny R, który był sponsorowany przez firmę NordGlass, odbył się na legendarnej już ulicy Karowej, a za kółkiem auta zasiadł doświadczony kierowca rajdowy Paweł Dytko. Pokaz Meluzyny spotkał się z ogromnym zainteresowaniem starczych i młodszych kibiców, którzy przywitali ją gromkimi brawami. Była to zapowiedź nowego konkurenta, który ma przyszłościowo podejmować najtrudniejsze odcinki specjalne.
Meluzyna R to samochód wyjątkowy – jest ona budowana ręcznie z należytą precyzją ze stali rurkowej w konstrukcji przestrzennej. Wyposażona jest w silnik o pojemności 2 litrów z turbodoładowaniem, dzięki czemu osiąga moc 400 KM i przyspiesza w około 4 s do setki. Auto waży tylko około 1100 kg i należy do klasy supersamochodów.
Na pojawienie się oferty sprzedażowej Syreny Meluzyny R nie trzeba było długo czekać. Jednak właścicieli tego niesamowitego auta będzie tylko 25, ponieważ właśnie tyle modeli dostępnych jest w limitowanej ofercie. Dwu-siedzeniowa, sportowa Syrena dostępna jest w cenie startowej od 60 000€. Możliwe jest również zamówienie modelu z uwzględnieniem indywidualnych wymagań klientów.
NordGlass objął patronat nad wydarzeniem, które nie tylko było uwieńczeniem zeszłorocznego sezonu rajdowego, ale również zapowiedzią pojawienia się na rynku sportowej wersji Syreny Meluzyny R. NordGlass, systematycznie poszerzając listę samochodów, do których produkuje szyby, oferuje także rozwiązania dla legendarnych marek samochodów sportowych, miejskich czy zabytkowych.

Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2016-01-04 12:30:43

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW MINI F56, OPEL CORSA V, MITSUBISHI FUSO CANTER 7C, MITSUBISHI OUTLANDER III, OPEL/VAUXHALL KARL/VIVA 5D HBK LHD, FORD TRANSIT VIII LOW/MEDIUM ROOF, NISSAN JUKE, HYUNDAI i40, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, VOLKSWAGEN PASSAT B8, RENAULT D SERIES, CITROEN C2 2003-, MERCEDES W 212 E-CLASSE, JEEP RENEGADE 2014- .
Czytaj więcej...

Wielki finał Szlachetnej Paczki razem z firmą NordGlass !

2015-12-21 08:39:16

W tym roku projekt Szlachetna Paczka obchodzi swoje 15-lecie. Jak przystało na jubileusz, rok 2015 zapisze na kartach historii wiele pobitych rekordów. Niemalże milion osób wzięło udział w tegorocznej edycji programu, który uczy mądrego pomagania i wspiera najbardziej potrzebujących. Swoją cegiełkę po raz pierwszy i na pewno nie ostatni dołożyła firma NordGlass, angażując się w charytatywną akcję.

Szlachetna paczka

Szlachetna Paczka to program, który nie tylko pomaga osobom, przeciwko którym obrócił się los, ale również jednoczy tysiące Polaków. Podopieczni Szlachetnej Paczki otrzymują produkty niezbędne do codziennego życia, a wolontariusze Szlachetnej Paczki starają się zagłębić w życie i marzenia rodzin, którym pomagają, by móc spełnić ich najskrytsze sekrety. W tym roku pomoc otrzymało aż 20 771 rodzin. Firma NordGlass, stając się jednym z darczyńców, przygotowała paczki pełne prezentów dla 3 potrzebujących rodzin.
Pracownicy oraz przedstawiciele firmy NordGlass z fabryki w Słupsku, Koszalinie oraz centrali i oddziałów zaangażowali się w tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki. Dzięki chęci wsparcia potrzebujących rodzin i ogólnej mobilizacji firmy NordGlass udało się skompletować łącznie 105 kartonów z najpotrzebniejszymi rzeczami, którymi zostały obdarowane 3 rodziny. Ponadto pracownikom firmy udało się zebrać w zakładowych skarbonkach kwotę 3094 zł, która - decyzją Zarządu - została podwojona. Pieniądze przeznaczono na zakup brakujących rzeczy oraz specjalnych prezentów świątecznych dla wszystkich rodzin, a także niezbędnych leków - wartych 1240 zł.
Moment przekazania paczek był bardzo ekscytujący i pełen wzruszeń nie tylko dla wybranych rodzin, ale również wolontariuszy i wszystkich pracowników firmy NordGlass. Widok oniemiałych z wrażenia dzieci, których oczy wypełnione były szczęściem i wdzięcznością, to prezent, którym odwdzięczyły się obdarowane przez firmę NordGlass rodziny. Atmosfera ciepła i miłości towarzyszyła otwieraniu każdej kolejnej paczki pełnej produktów spożywczych, chemicznych, elektroniki oraz zabawek. Dzięki włączeniu się pracowników firmy NordGlass w akcję Szlachetna Paczka 3 potrzebujące rodziny otrzymały nie tylko pomoc materialną, ale również mogły poczuć bliskość oraz zaangażowanie ludzi, których interesuje ich lepsza przyszłość.

Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-12-17 14:07:45

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: NISSAN JUKE, RENAULT MEGANE II, RENAULT LAGUNA III.

PLIKI DO POBRANIA

Nowości w ofercie 1


Czytaj więcej...

AK Syrena Meluzyna R – wielki debiut przy wsparciu firmy NordGlass

2015-12-16 14:43:58

Klasyk polskiej motoryzacji po 30 latach doczekał się swojej reaktywacji. Długi czas oczekiwania wynagrodził wszystkim pasjonatom czterech kółek widok zupełnie nowej Syreny w sportowej wersji przystosowanej do wielkich wyścigów. Syrena Meluzyna R zadebiutowała 12 grudnia br. podczas jazdy pokazowej na 53. Rajdzie Barbórki dzięki wsparciu sponsorskiemu firmy NordGlass.

Relacja z Rajdu Barbórka


Rajd Barbórka na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń motoryzacyjnych organizowanych w Warszawie. Jest on doskonałą okazją do przeżycia niezapomnianych sportowych emocji oraz poczucia towarzyszącej rywalizacji adrenaliny. 12 grudnia bieżącego roku odbyła się 53. edycja rajdu, podczas której zadebiutowała Syrena Meluzyna R. Sponsorem jazdy pokazowej była firma NordGlass.
Kierowcy rywalizowali ze sobą na odcinkach specjalnych nieopodal Stadionu Narodowego, na Służewcu czy Bemowie. Jednak wszyscy zainteresowani, jak i kibice czekali na wieczorny przejazd na legendarnej już dla świata motoryzacji ulicy Karowej – to tam odbył się finał całodniowych zmagań. Ekscytację przed końcowym etapem Rajdu Barbórki podsycił pokaz specjalny sponsorowany przez firmę NordGlass, podczas którego zaprezentowano prototyp Syreny Meluzyny R.
Kultowy samochód lat 60. i 70., symbol polskiej motoryzacji, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród starszych i młodszych kibiców rajdowych. Można było zaobserwować duże poruszenie wokół sponsorowanego przez firmę NordGlass debiutu Meluzyny – tuż przed i po debiucie na torze zgromadziła ona rzeszę obserwatorów, którzy fotografowali nowoczesną wersję Syreny. Podczas jazdy pokazowej za kółkiem Meluzyny R zasiadł doświadczony kierowca rajdowy Paweł Dytko, który nie zawiódł swojej publiczności. Syrena, której silnik o pojemności 2-litrów z turbodoładowaniem osiąga moc 400 KM i przyspiesza w około 4 s do "setki", pokazała na torze swój wyścigowy pazur. Paweł Dytko zaprezentował Meluzynę R podczas długich przejazdów, wąskich zakrętów oraz ostrych wiraży. Była to zapowiedź nowego konkurenta, który ma przyszłościowo podejmować najtrudniejsze odcinki specjalne.
Firma NordGlass jako potentat branży motoryzacyjnej nie zwalnia tempa i regularnie angażuje się w wydarzenia sportowe. Rajd Barbórki, podczas którego zaprezentowana została Syrena Meluzyna R, jest warszawskim świętem wyścigów, który corocznie zrzesza zapalonych kierowców oraz pasjonatów aut.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-12-14 09:27:48

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: RENAULT CLIO III, RENAULT MEGANE III, VOLKSWAGEN GOLF VI, PEUGEOT 307, PEUGEOT 308.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-11-26 06:52:34

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: CITROEN C5 II, RENAULT MEGANE SCENIC II, RENAULT MEGANE II, VOLKSWAGEN PASSAT B7, VOLKSWAGEN GOLF VI, VOLKSWAGEN GOLF VII, RENAULT MEGANE SCENIC III, PEUGEOT 307, PEUGEOT 407.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-11-10 08:45:23

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: VOLKSWAGEN GOLF VII, ISUZU RODEO / D-MAX 2D-4D PU 2011-.

PLIKI DO POBRANIA

Nowości w ofercie 1

Czytaj więcej...

NordGlass w rankingu Rzeczpospolitej !

2015-11-06 07:31:58

Grupa NordGlass po raz kolejny znalazła się w prestiżowym rankingu dziennika Rzeczpospolita, Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów, przygotowywanym cyklicznie w oparciu o kluczowe dane i wskaźniki finansowe.
W tym roku NordGlass, który pozycję lidera w branży szyb samochodowych buduje od już blisko 25 lat, zajął wysokie 897. miejsce, pośród dwóch tysięcy firm z różnych branż. Warto podkreślić, że w tym samym zestawieniu w roku 2011 NordGlass plasował się na 1632. miejscu, co oznacza w ciągu ostatnich czterech lat awans aż o 764 pozycje.

Na uwagę zasługuje również wysoka 196 pozycja naszej firmy w rankingu 400 największych polskich eksporterów, jak również 22. pozycja w klasyfikacji firm o największej zmianie udziału eksportu w przychodach od 2011r. W ciągu 3 lat udział ten wzrósł aż o 22 punkty procentowe i kształtował się na koniec 2014r. na poziomie 73%. W efekcie nasza firma znalazła się w gronie nominowanych do zaszczytnego tytułu Marka Polskiej Gospodarki przyznawanego najlepszym eksporterom z różnych branż.
Obecność w rankingu Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów, w którym uwzględnieni są liderzy polskiego eksportu, a także najbardziej innowacyjne i najdynamiczniej rozwijające się firmy to dla nas nie tylko powód do dumy, ale także zobowiązanie do ciągłego podnoszenia jakości oferowanych produktów i usług oraz dalszego dynamicznego rozwoju. Jesteśmy dumni, że staliśmy się silną i rozpoznawalną marką na rynku europejskim, a nasz flagowy produkt, jakim są szyby czołowe, dostępny jest na wszystkich kontynentach.

Czytaj więcej...

Bezpieczna jazda z NordGlass

2015-10-30 09:20:34

Firma NordGlass bardzo chętnie wspiera inicjatywy propagujące bezpieczeństwo na drodze. Podobnie było 20 października br., kiedy to już poraz kolejny razem z przedstawicielami koszalińskiej policji NordGlass wziął udział w akcji edukacyjnej zorganizowanej na drogach województwa zachodniopomorskiego.

Oprócz czekającej na kierowców rutynowej kontroli drogowej, wszyscy zmotoryzowani mogli dowiedzieć się, jak w odpowiedzialny i bezpieczny sposób uczestniczyć w ruchu drogowym. W tym czasie specjaliści z NordGlass dzielili się wskazówkami dotyczącymi użytkowania i konserwacji szyb. Na miejscu wykonywali również bezpłatne naprawy, czym dodatkowo ucieszyli biorących udział w kontroli kierowców.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-10-19 12:44:00

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: MERCEDES GLK X204, NISSAN QASHQAI II, BMW 5-SERIES F10, VOLVO XC60, HONDA CRV III, MERCEDES C-KLASSE [W203] (SPORT COUPE), AUDI A8 D4, RENAULT MEGANE II CABRIO, AUDI A4 B6 CABRIO, VOLVO S80 II / V70 / XC70, MERCEDES CLK II (W209), SEAT ALTEA, BMW 3 SERIES GRAN TOURISMO, RENAULT MEGANE II COUPE, AUDI A4 B7, CITROEN C3 I, AUDI Q5.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-10-02 08:02:00

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: NISSAN QASHQAI II, VOLKSWAGEN UP, VW GOLF VII SPORTSVAN MPV, RENAULT CLIO IV, HYUNDAI SANTA FE III, AUDI A4 B8, PEUGEOT 208, BMW X6 II, RENAULT ZOE, FORD FIESTA VII, HYUNDAI I20 II, KIA SORENTO III, FORD TRANSIT CUSTOM, FORD TRANSIT CUSTOM, FORD MONDEO IV, RENAULT KADJAR.
Czytaj więcej...

NordGlass biegnie na pomoc

2015-09-29 07:03:53

19 września br. na obiekcie „Bałtyk” w Koszalinie odbył się Bieg Charytatywny „Pomagamy z każdym krokiem”. Został on zorganizowany przez bank PKO BP oraz Fundację Wychowanie przez Sport. W wydarzeniu wzięła udział również nasza firma, która często bierze udział w wielu akcjach dobroczynnych, starając się pomóc bardziej potrzebującym.

Nasz TEAM

Cztery pięcioosobowe drużyny NordGlass o oryginalnie brzmiących nazwach: Szybcy i Wściekli, Są Wolniejsi, Drużyna Nordiego oraz Zawsze Młodzi przyłączyły się do zmagań w charytatywnym biegu sztafetowym. Zadaniem uczestników było pokonanie jak największej ilości okrążeń w ciągu jednej godziny. Było o co walczyć, bowiem jedno pełne „kółko” to jeden obiad dla cierpiących z powodu niedożywienia dzieci z ubogich rodzin. Pomimo tego, że zmęczenie dawało o sobie znać i niejednokrotnie momentami bywało ciężko, drużyny Nordglass nie poddawały się w walce o szczytny cel. Upór i wytrwałość zawodników zaowocował pokonaniem aż 138 okrążeń stadionu, a tym samym wybieganiem takiej właśnie liczby obiadów dla potrzebujących dzieci.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-08-17 07:51:21

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: RENAULT MODUS J77, CITROEN C4L, VOLVO V70, VOLVO XC70, TOYOTA COROLLA, AUDI A4 III, FROD MONDEO IV, VW POLO, VW PASSAT B8, BMW 3 SERIES GRAN TOURISMOBMW 3 SERIES GRAN TOURISMO, MERCEDES VITO / VIANO, TOYOTA YARIS II, LEXUS RX 350/450, LEXUS RX 330/350/400, KIA FORTE, NISSAN SENTRA, TOYOTA MATRIX.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-06-29 13:28:51

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: OPEL CORSA V, CITROEN C4 PICASSO II, BMW 4 SERIES F33, SKODA FABIA III, CITROEN C4 L, FORD MONDEO III, TOYOTA COROLLA.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-05-21 07:16:42

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: FORD GALAXY, FIAT 500 L, RENAULT LATITUDE, TOYOTA LANDCRUISER SERIE 120 II, BMW X4, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, TOYOTA MATRIX, HONDA ACCORD IX (USA), JEEP RENEGADE.
Czytaj więcej...

NordGlass Orłem Eksportu Rzeczpospolitej

2015-05-13 07:55:29

NordGlass została laureatem nagród w prestiżowym konkursie Zachodniopomorskie Orły Biznesu organizowanym przez jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników - dziennik „Rzeczpospolita”. Z pięciu kategorii tego plebiscytu otrzymaliśmy nagrody w aż 4 z nich: Najlepszy Eksporter, Najdynamiczniejszy Eksporter, Eksportowy Produkt, a także Osobowość Eksportu.
Co warte podkreślenia w konkursowych zmaganiach brano pod uwagę jedynie największych i najbardziej dynamicznych eksporterów z obszaru całego województwa zachodniopomorskiego.

Kapituła konkursu doceniła dynamikę rozwoju oraz znaczenie eksportu w strukturze sprzedaży spółki. Osiągane przez nas wyniki na rynkach zagranicznych to kolejne potwierdzenie jakości i wizerunku marki produkowanych przez nas szyb czołowych.

Jesteśmy niezwykle dumni z tylu znaczących wyróżnień, które otrzymują jedynie liderzy polskiego eksportu. Jednocześnie motywuje nas to do dalszej konsekwentnej realizacji strategii rozwoju, a także wzmacniania pozycji spółki.
Przy tej okazji dziękujemy wszystkim naszym klientom za dotychczasową współpracę,

Najlepszy Eksporter
Najdynamiczniejszy Eksporter
Eksportowy Produkt






Czytaj więcej...

Enterprise Investors sprzedaje NordGlass firmie AGC Automotive Europe

2015-04-27 14:16:56

Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, podpisał umowę, na mocy której sprzeda firmie AGC Automotive Europe 100% udziałów w NordGlass, czołowym polskim producencie szyb dla sektora motoryzacyjnego.
W 2007 roku PEF VI odkupił NordGlass bezpośrednio od założycieli. Od tego momentu, przy istotnym wsparciu Enterprise Investors, spółka przeszła gruntowną modernizację. Dzięki znacznym inwestycjom w budowę dodatkowych mocy produkcyjnych oraz poszerzanie gamy produktów, NordGlass jest jedną z firm, które odniosły sukces na europejskim rynku w segmencie naprawy i wymiany szyb. W 2014 roku spółka sprzedała blisko 1,3 miliona szyb samochodowych, generując przychody na poziomie EUR 78 milionów. Obecnie firma zatrudnia w Europie ponad 1.100 osób.
AGC Automotive Europe z siedzibą w Louvain-la-Neuve w Belgii wchodzi w skład AGC Glass Europe, która z kolei jest europejską częścią AGC Group. AGC Group, której trzonem jest tokijska spółka Asahi Glass Co., jest jednym z największych światowych dostawców szkła płaskiego wykorzystywanego m.in. w branży motoryzacyjnej i budowlanej oraz substancji chemicznych i innych zaawansowanych technologicznie materiałów i komponentów. AGC Automotive Europe specjalizuje się w produkcji szyb dla sektora motoryzacyjnego (zarówno w segmencie pierwotnym, jak i wtórnym). Więcej informacji o AGC można znaleźć na: www.agc-automotive.com (segment pierwotny), www.agc-arg.eu (segment wtórny), www.agc-glass.eu (strona korporacyjna) lub www.yourglass.com (szkło dla przemysłu budowlanego).





Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-04-20 13:19:46

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: HYUNDAI ELANTRA II, HYUNDAI i40, MAZDA 3 III, RENAULT TWINGO III, KIA RIO III, FORD TRANSIT CUSTOM, OPEL SINTRA, OPEL VIVARO II, RENAULT TRAFIC III, HYUNDAI i30 II, SKODA FABIA III, FORD TRANSIT COURIER, MERCEDES C-KLASSE [W 203], VOLVO FH, MERCEDES VITO / VIANO, HYUNDAI SONATA V, PEUGEOT BOXER II, TOYOTA RAV 4 IV, SUBARU FORESTER IV, FORD ESCAPE / MAZDA TRIBUTE, VOLKSWAGEN BEETLE.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-03-04 19:39:15

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: ALFA GIULIETTA, BMW X5 III (F15), FIAT DOBLO II, FORD KUGA II, FORD TRANSIT CUSTOM, IVECO DAILY S2000, MITSUBISHI OUTLANDER III, NISSAN X-TRAIL III, OPEL VIVARO II, RENAULT MEGANE III, RENAULT TRAFIC III, RENAULT TWINGO III, SCANIA R SERIE 4, SUBARU LEGACY, TOYOTA RAV 4 IV, VOLKSWAGEN GOLF A7 SPORTSVAN.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-02-09 14:25:05

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: MERCEDES W 204 C-CLASS, MERCEDES W 212 E-CLASSE, VOLKSWAGEN GOLF A7.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2015-01-22 19:18:39

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: CITROEN C4 CACTUS, VOLKSWAGEN PASSAT CPE, FORD TRANSIT VIII LOW/MEDIUM ROOF, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, IVECO DAILY S2000, MERCEDES M-CLASS W166, MERCEDES VITO / VIANO (W639), MITSUBISHI COLT VII, OPEL MERIVA I, FORD EXPLORER.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-12-22 11:15:18

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: CITROEN C4 CACTUS, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, MERCEDES W 212 E-CLASSE, MITSUBISHI COLT VII, PEUGEOT BOXER II, CITROEN JUMPER II, FIAT DUCATO III, VOLVO XC90.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-12-15 15:04:29

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: KIA SOUL II, MITSUBISHI OUTLANDER III,NISSAN QASHQAI II, NISSAN QASHQAI II, RENAULT TRUCKS T/K/C, TOYOTA YARIS.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-12-11 20:42:39

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: FORD ECOSPORT B515, FORD TRANSIT VIII LOW/MEDIUM ROOF, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, INFINITY FX50, KIA CEE'D II, MERCEDES W 205 C-CLASS, VOLKSWAGEN TOURAN.
Czytaj więcej...

NordGlass Najcenniejszą Polską Marką szyb samochodowych

2014-12-02 19:44:28

W opublikowanym 28.11.2014 roku przez dziennik Rzeczpospolita, prestiżowym Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek marka NordGlass zajęła 164. miejsce, poprawiając w stosunku do 2013 roku swoją lokatę aż o 29 miejsc i aż o 56 miejsc w stosunku do 2012r.
Z kolei w rankingu z wykluczeniem produktów spożywczych uplasowaliśmy się na 23. miejscu poprawiając o jedno miejsce pozycję z poprzedniego roku i jednocześnie utrzymując przewagę nad wieloma innymi, znanymi polskim markami.
Co istotne, znacznie wzrosła również wartość samej marki NordGlass. W tegorocznym zestawieniu wyceniona została na 54,4 mln, co oznacza blisko 20% wzrost w stosunku do wartości z 2013r.
Obecność NordGlass w tak cenionym zestawieniu, pośród gigantów z branży kosmetycznej, jubilerskiej, paliwowej, finansowej i spożywczej to dla nas niewątpliwy powód do dumy i doskonała okazja, by podziękować Państwu za to, że przez ostatni rok, byli Państwo z nami, jednocześnie zachęcając do kontynuacji współpracy w nadchodzącym, pełnym wyzwań 2015 roku.



Czytaj więcej...

Święto Niepodległości z NordGlass na… rajdowej trasie !

2014-11-25 07:44:46

Wywieszone flagi, podniosłe przemówienia i liczne pochody - czy to jedyne sposoby na świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości? Niekoniecznie, zwłaszcza, że pomysłowość naszych rodaków jest - jak wiadomo - nieograniczona. Ci, którzy zamiast maszerować, wolą przemieszczać się w zdecydowanie bardziej dynamiczny sposób, 11 listopada wyruszają swoimi samochodami na rajdowe trasy. Nasza firma wspierała miłośników szybkiego pokonywania zakrętów podczas 6. Rajdu Niepodległości.
96 lat temu Sosnowiec, Mysłowice i Jaworzyna były położone na terenie trzech różnych państw. Po 11 listopada 1918 roku stały się na powrót częścią jednego kraju, a o ciekawej historii tego regionu przypomina dziś między innymi Rajd Niepodległości, nazywany także Rajdem Trójkąta Trzech Cesarzy. Jego trasa już po raz szósty przebiegała przez rozdzielone niegdyś tereny dawnych Prus, Austrii i Rosji. Organizowana pod patronatem prezydentów trzech śląskich miast impreza, miała swoją bazę w Sosnowcu. Start i meta rajdu zlokalizowane zostały pod miejscowym Urzędem Miasta.
W zawodach wzięło udział 55 załóg, które miały do pokonania 6 prób sportowych w dwóch pętlach. Formuła rajdu umożliwiła start wielu kierowcom amatorom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze ściganiem. Na śląskich trasach pierwsze szlify odbierał między innymi późniejszy czterokrotny Rajdowy Mistrz Polski, Kajetan Kajetanowicz. Nasza obecność pozwoliła dodatkowo zarówno zawodnikom, jak i kibicom zdobyć cenne doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa jazdy. Specjaliści mieszczącego się w Sosnowcu przy ulicy Norwida 4 serwisu wyjaśniali, jak duże znaczenie ma dla tej kwestii odpowiedni stan szyb samochodowych. Zaprezentowane zostały także najnowocześniejsze technologie ich wymiany oraz naprawy różnego rodzaju uszkodzeń. Wszyscy chętni otrzymali również promocyjne kupony na usługi hydrofobizacji, zapewniające lepszą ostrość widzenia w nocy i w czasie wzmożonych opadów deszczu lub śniegu, a także aż o 70% wyższą odporność szyb na zabrudzenia.
Rajd był nietypową, ale też niezwykle atrakcyjną formą spędzenia świątecznego czasu. Impreza dostarczyła niezapomnianych wrażeń zarówno rywalizującym załogom, jak i licznie zgromadzonym kibicom. Niezmiernie cieszy nas fakt, że mogliśmy nie tylko wspomóc finansowo pasjonatów sportowych zmagań, ale także podzielić się ze wszystkimi zgromadzonymi doświadczeniem i wiedzą z zakresu bezpieczeństwa podróżowania oraz konserwacji i wymiany szyb.

Czytaj więcej...

Rekonstrukcja Cadillaca Marszałka Piłsudskiego ukończona !

2014-11-20 12:26:20

Głęboka czerń lakieru karoserii, prawie 6 m długości i 2 m wysokości, waga powyżej 3 ton i nowe, identyczne z oryginalnymi pancerne szyby wykonane przez firmę NordGlass – tym wyróżnia się obecnie jeden z najbardziej znanych samochodów w historii Polski, Cadillac 355D Fleetwood Special sprowadzony do kraju w 1935 roku, specjalnie dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zrekonstruowane auto można już podziwiać na terenie Łazienek Królewskich.
Cadillac 355D Fleetwood Special został wyprodukowany w 1934 roku w Stanach Zjednoczonych na specjalne zamówienie polskiego rządu. Z początkiem roku 1935 samochód przetransportowano do Europy. Pojazd, oprócz standardowego wyposażenia, został dodatkowo opancerzony, wzmocniono mu zawieszenie a także zamontowano specjalne kuloodporne szyby. Niestety, po długich latach eksploatacji, a także na skutek obrażeń jakich auto doznało w trakcie II Wojny Światowej, jego wygląd uległ znacznej zmianie, pojazd był całkowicie zdewastowany. Na początku marca br. rozpoczęły się prace mające na celu przywrócenie Cadillacowi dawnej świetności. Został rozebrany na jak najmniejsze części, a każdą z nich sprawdzono i odnowiono dokładnie tak, aby w stu procentach odpowiadała oryginałowi. Te elementy, które całkowicie nie nadawały się do użytku, pozyskano z innego egzemplarza tego samego modelu. Samochód potrzebował również nowych szyb, gdyż te oryginalne mają na sobie ślady po strzałach z broni palnej. Wyzwanie wyprodukowania szyb idealnie odzwierciedlających pierwotnie zamontowane podjęła firma NordGlass. Zadanie nie było łatwe, ponieważ szyby kuloodporne to bardzo zaawansowane technicznie konstrukcje, podlegające dokładnie określonym normom technicznym. Aby były jak najlepszej jakości, ważne jest osiągnięcie największej wytrzymałości, przy możliwie najmniejszej grubości szkła. Dołożyliśmy starań, by spełnić wszystkie te wymogi przy zachowaniu wysokiej klasy szyb i zbliżonych do oryginałów wymiarów. Cała rekonstrukcja zakończyła się pod koniec października br.
11 listopada 2014 roku Cadillac Marszałka Piłsudskiego wziął udział w obchodach Święta Niepodległości. W ramach prezydenckiego marszu „Razem dla Niepodległej” zabytkowy samochód jechał na czele pochodu, przed Prezydentem Bronisławem Komorowskim. Następnie pojazd został wystawiony na dziedzińcu Belwederu, gdzie można było podziwiać efekty przeprowadzonej renowacji. W godzinach wieczornych Cadillaca przetransportowano na teren Łazienek Królewskich, gdzie został umieszczony w zbudowanej na wymiar gablocie. Ze swej szklanej kapsuły samochód będzie wyjeżdżał jedynie na czas różnego rodzaju parad i świąt państwowych. Na co dzień zrekonstruowane auto wyposażone w dostarczone przez NordGlass szyby mogą oglądać wszyscy zwiedzający Park Łazienkowski.


Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-11-19 08:13:26

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: PEUGEOT 308, RANGE ROVER II, VOLKSWAGEN TOURAN.

PLIKI DO POBRANIA

Nowości w ofercie 1



Czytaj więcej...

NordGlass w prestiżowym rankingu 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów!

2014-11-18 15:23:36

Grupa NordGlass po raz kolejny znalazła się w prestiżowym rankingu dziennika Rzeczpospolita, Lista 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów. W tym roku NordGlass zajął wysokie 868. miejsce, pośród dwóch tysięcy dynamicznych i efektywnych firm, które odnoszą sukcesy zarówno na zagranicznych rynkach, jak i na arenie krajowej. Natomiast wśród największych eksporterów nasza firma uplasowała się na mocnej, bo już 158. lokacie.
Wartym podkreślenia jest spektakularny wzrost naszej pozycji w rankingu na przestrzeni ostatnich lat. W 2011 roku NordGlass zajął 1632. pozycję, rok później było to 1107. miejsce, zeszły rok przyniósł nam 1062. lokatę, by w tym roku po raz pierwszy uplasować się w pierwszej połowie tego prestiżowego rankingu.
Jest to odzwierciedlenie bardzo intensywnego rozwoju Grupy NordGlass, która w ciągu trzech lat awansowała w zestawieniu aż o 764 pozycje.
Obecność w tak prestiżowym zestawieniu to dla nas nie tylko zobowiązanie do ciągłego podnoszenia jakości i inwestowania w dalszy rozwój Grupy. To także doskonała okazja, by podziękować wszystkim naszym Pracownikom i Współpracownikom, Partnerom Biznesowym, Dostawcom, Odbiorcom, Przyjaciołom i Sympatykom za zaufanie, codzienne wsparcie i zaangażowanie, dzięki któremu każdego dnia budujemy pozycję lidera na rynku naprawy i wymiany szyb samochodowych, odnosząc sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Serdecznie dziękujemy!


Czytaj więcej...

Wspaniały sezon Gryc Racing Team już za nami !

2014-11-14 11:11:13

Wymagające trasy, zmienna pogoda, nowy samochód… - rajdowy sezon 2014 był dla wspieranego przez firmę NordGlass zespołu Gryc Racing Team sporym wyzwaniem.Tym bardziej zasługuje na uznanie fakt, że załoga N-grupowego Mitsubishi Lancer Evo IX we wspaniałym stylu wywalczyła tytuł Rajdowych Mistrzów Polski w klasie 3. Tomasz Gryc wraz z pilotem Przemysławem Zawadą prezentowali swoje umiejętności podczas wszystkich siedmiu eliminacji krajowego czempionatu i w stu procentach zrealizowali cel wyznaczony sobie przed rozpoczęciem sezonu. Podsumowanie mistrzowskich zmagań zespołu można prześledzić na specjalnie przygotowanym klipie wideo.

Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-11-13 07:01:09

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW X5 II, CITROEN C1 II, FORD ECOSPORT B515, FORD TRANSIT TOURNEO CONNECT, KIA CEE'D II, PEUGEOT 108, SEAT LEON II, SKODA SUPERB II, SUZUKI SUZUKI SX4 II, TOYOTA AYGO II, VOLKSWAGEN PASSAT B5, VOLKSWAGEN TOURAN.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-10-24 07:03:22

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: AUDI A3, TESLA S, VOLVO S60/V60, VOLVO S80, VOLVO V70, VOLVO XC70, VOLVO V40, VOLVO V40 CROSS COUNTRY, VOLVO XC90.

Czytaj więcej...

Gryc Racing Team z tytułem mistrzowskim !

2014-10-20 13:31:18

Wspierany przez firmę NordGlass zespół Gryc Racing Team zakończył rajdowy sezon 2014 we wspaniałym stylu. Duet Tomasz Gryc – Przemysław Zawada zajął wysokie, 4. miejsce w klasyfikacji generalnej 21. Rajdu Dolnośląskiego i zdobył mistrzostwo w klasie 3 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Pomimo bezpiecznej przewagi punktowej załoga N-grupowego Mitsubishi Lancer Evo IX na dolnośląskich trasach nie zwalniała tempa i zdecydowanie potwierdziła dominację w swojej klasie. Serdecznie gratulujemy!

Rajd Nadwiślański


Czytaj więcej...

Zespół Gryc Racing Team na ostatniej prostej sezonu !

2014-10-17 12:19:41

Znakomicie spisujący się w tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski zespół Gryc Racing Team rozpoczął walkę w ostatniej eliminacji krajowego czempionatu – 24. Rajdzie Dolnośląskim. Wspierana przez firmę NordGlass załoga jest o krok od zdobycia tytułu mistrzowskiego w klasie 3.
Duet Tomasz Gryc – Przemysław Zawada jest jedną z 33 ekip, które wyruszyły na przygotowaną przez organizatorów trasę. Pomimo dużej przewagi punktowej w klasie 3, zawodnicy nie zamierzają zwalniać tempa. „Chcemy wykorzystać doświadczenia wyniesione z rajdów, które już przejechaliśmy w N-grupowym Mitsubishi, aby jak najlepszym wynikiem przypieczętować udany dla nas sezon Mistrzostw Polski.” – zaznacza Tomasz Gryc. „Liczę, że dobrą pozycją po 11 odcinkach specjalnych ostatniej rundy RSMP przypieczętujemy wspólny sukces i tym samy podziękujemy Partnerom, kibicom oraz całemu teamowi za pracę jaką wykonali przez cały tegoroczny sezon. Trzymacie za nas kciuki i dopingujcie na trasie rajdu!” – dodaje Przemysław Zawada.

Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-10-17 06:26:26

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW MINI F56, CITROEN C3 II, HYUNDAI i 10 II, PEUGEOT 308, VOLVO S40/V40, VOLVO S60/V60, VOLVO XC60, VOLVO XC90.

Czytaj więcej...

Przywracamy świetność Cadillaca Marszałka Piłsudskiego !

2014-10-16 09:30:15

Wyprodukowany w 1934 roku specjalnie dla Marszałka Józefa Piłsudskiego Cadillac 355D Fleetwood Special został niedawno oddany do gruntownej renowacji. Trwający od początku marca br. remont samochodu zmierza ku końcowi. Właśnie rozpoczęto pracę nad wstawieniem nowych szyb kuloodpornych, które mają taką samą specyfikację i wygląd, jak przedwojenne oryginały i zostały przekazane przez nas ekipie renowacyjnej w ostatnich dniach.
Trwające już kilka miesięcy prace nad renowacją zabytkowego auta realizowane są z wielką precyzją. Gruntownej konserwacji wymagało nadwozie auta, karoseria oraz wnętrze pojazdu. Przygotowywany na wyłączny użytek Marszałka Piłsudskiego model potrzebował również odpowiednich szyb. To zadanie było prawdziwym testem dla współczesnej technologii. Współczesne szyby kuloodporne, choć budowane są na podobnej zasadzie, co kilkadziesiąt lat temu, muszą sprostać innym normom. Kluczowe znaczenie mają zatem takie parametry jak grubość i waga – im szyba jest bardziej wytrzymała przy zachowaniu najmniejszej grubości, tym lepszej klasy jest to produkt. Dla twórców Cadillaca 355D Fleetwood Special waga szyb nie była jednak aż tak istotna. Samochód wykazywał sporo cech auta ciężarowego (np. rama, tylny most, przednie zawieszenie), stąd dodatkowe obciążenie nie było dla niego aż tak dużym problemem. Warto również zaznaczyć, że technologia jaką wykorzystywał producent pierwotnie zamontowanych szyb, uwzględniała wytrzymałość materiału na inny typ broni oraz amunicji. Nasi specjaliści zadbali, by konstrukcja nowych szyb w Cadillacu była zbliżona pod względem grubości do oryginałów. W efekcie wyprodukowane egzemplarze składają się z 5 warstw szkła różnej grubości (3, 4, 5 i 10 mm), gdzie każda połączona jest ze sobą metodą laminacji. Kiedyś w tym celu powszechnie używano żywic. Współcześnie stosuje się folie poliwinylo-butyralowe, które pozostają jednak mniej odporne na działanie wilgoci niż żywice. Znaleźliśmy rozwiązanie tego problemu i dodatkowo zabezpieczyliśmy niewidoczne krawędzie szyb otuliną poliuretanową nakładaną w specjalnej komorze ciśnieniowej. Okazało się to bardzo istotne dla specjalnie odtworzonych uszczelek oraz samego sposobu zamocowania wszystkich szyb. Sporym utrudnieniem w realizacji projektu było dopasowanie surowca nie tylko pod względem wytrzymałości, ale i barwy. Wierne odtworzenie kolorystyki oryginalnych szyb wymagało zastosowania kombinacji zielonego szkła i zielonej folii. Co ciekawe, krawędzie szyb pierwszego rzędu drzwi obrabiane były za pomocą specjalnie zamówionego narzędzia ściernego o kształcie powierzchni roboczej skopiowanym z oryginalnych szyb. Pozwoliło to uzyskać identyczny profil krawędzi, który z uwagi na fakt, że nie był szlifowany i polerowany ręcznie, jest nawet bliższy ideału niż pierwowzór z pierwszej połowy XX wieku.
Proces rekonstrukcji zabytkowego Cadillaca nie jest prosty i wymaga zastosowania nowatorskich rozwiązań, fachowej wiedzy i nie lada precyzji konstruktorskiej. Nasze dotychczasowe doświadczenie w połączeniu z innowacyjnością i odpowiednim wyposażeniem fabryk pozwoliły w pełni sprostać tak wysokim oczekiwaniom.
Czytaj więcej...

Nowy Solaris Urbino z szybą czołową NordGlass !

2014-10-09 14:19:51

Podczas odbywających się w Hannoverze Międzynarodowych Targów Pojazdów Użytkowych firma Solaris zaprezentowała nową generację modelu Urbino. Przeznaczony dla komunikacji miejskiej autobus wyróżnia nowoczesna konstrukcja i atrakcyjna stylistyka, której charakterystycznym elementem jest produkowana przez firmę NordGlass olbrzymia przednia szyba w nietypowym kształcie.
Wybór miejsca prezentacji nie jest przypadkowy. Targi IAA w Hannoverze to największa i najbardziej prestiżowa impreza tego typu na świecie, odwiedzana co roku przez kilkaset tysięcy gości z całego świata, zainteresowanych najnowszymi trendami i nowościami w branży. Nowy Solaris Urbino budził ciekawość publiczności zarówno za sprawą wytrzymałej, praktycznej i ekonomicznej nowoczesnej konstrukcji, jak i wyjątkowo atrakcyjnej stylistyki. Wyprodukowana przez naszą firmę szyba czołowa zwracała uwagę swoimi rozmiarami i niecodziennym kształtem.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-10-06 14:28:30

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: CITROEN C3 II, FORD FOCUS III, MERCEDES VITO/VIANO, MITSUBISHI COLT VI, NISSAN JUKE, PEUGEOT 106, RENAULT LAGUNA II, RENAULT MASTER III, SUZUKI SX4 II, TOYOTA LEXUS RX, TOYOTA URBAN CRUISER, VOLVO S60/V60, VOLVO S80, VOLVO V 70, VOLVO XC 70, VOLVO XC 60.

Czytaj więcej...

Gryc Racing Team o krok od tytułu !

2014-10-01 10:54:25

Wspierany przez NordGlass rajdowy Gryc Racing Team nie zwalnia tempa! Dzięki świetnemu występowi podczas zakończonego w niedzielę Rajdu Nadwiślańskiego, Tomasz Gryc i Przemysław Zawada umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej w klasie 3 i przed ostatnią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski są o krok o mistrzowskiego tytułu!

Rajd Nadwiślański

Załoga N-grupowego Mitsubishi Lancera EVO IX zameldowała się na mecie z drugim czasem w klasie 3 i siódmym rezultatem w klasyfikacji generalnej. „To solidny wynik, z którego jesteśmy zadowoleni.” – powiedział po zakończeniu rajdu Tomasz Gryc, co potwierdził Przemysław Zawada: „Rajd Nawiślański zaliczymy do udanych. Cenne punkty zdobyte w Puławach pozwalają nam na spokojniejszą jazdę podczas ostatniej rundy RSMP – Rajdu Dolnośląskiego.”
Dobry rezultat na mecie udało się osiągnąć pomimo drobnych przeciwności – Tomasz Gryc tuż przed startem rajdu zerwał włókno mięśnia w prawej nodze, a Przemysław Zawada zmagał się z przeziębieniem. Dodatkowo na początku rajdu zawodnikom nie sprzyjała aura. „Pierwszego dnia pogoda była zmienna, straciliśmy cenny czas do lidera naszej klasy z powodu niewłaściwego doboru ogumienia. Strata do pierwszego miejsca w klasie 3 była na tyle duża, że pogoń nie miała sensu, dlatego na drugim etapie postanowiliśmy bawić kibiców bardzo widowiskową jazdą.”
Trzymamy kciuki za naszych zawodników, aby również podczas 24. Rajdu Dolnośląskiego mogli cieszyć kibiców efektowną jazdą, a po jego zakończeniu wznieśli mistrzowski puchar!


Czytaj więcej...

Lider gotowy do walki

2014-09-26 09:58:14

Wspierany przez firmę NordGlass rajdowy zespół Gryc Racing Team rozpoczyna dziś zmagania w Rajdzie Nadwiślańskim, szóstej i zarazem przedostatniej odsłonie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tomasz Gryc i pilot Przemysław Zawada zapowiadają twardą walkę o obronę pozycji lidera punktacji klasy 3.
Rozpoczynający się superoesem na ulicach Puław rajd debiutuje w kalendarzu tegorocznych zmagań. „Nikomu nieznane odcinki specjalne na Lubelszczyźnie stanowią z pewnością ciekawe ożywienie i mająca w większości rajdów kluczowe znaczenie znajomość trasy i specyfiki zawodów nie znajdzie tu zastosowania.” – mówi Tomasz Gryc, dodając: „Rywalizacja wkracza w decydującą fazę i każdy z naszych konkurentów jest doświadczonym i szybkim zawodnikiem, przez co walka z pewnością będzie bardzo wyrównana i zacięta."
W ramach intensywnych przygotowań, zespół pokonał ponad 150 kilometrów testowych, przygotowując w swoim Mitsubishi Lancerze specjalną bazę nastawów zawieszenia na różne rodzaje nawierzchni i zmienne warunki atmosferyczne. „Jako liderzy klasy 3 musimy wykazać maksymalną koncentrację, aby odnieść sukces końcowy - zwyciężyć w klasyfikacji generalnej klasy 3 na koniec tegorocznego sezonu rajdowego. Nie będziemy kalkulować, pojedziemy na 100% od samego początku." – zdecydowanie zapowiada Przymysław Zawada.
Mocno trzymamy kciuki za naszych zawodników!

Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-09-19 12:06:29

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: AUDI TT I, MAZDA 5, OPEL MOKKA, RENAULT KANGOO II.


Czytaj więcej...

Zwycięstwo w wielkim stylu !

2014-09-09 15:08:34

60 Rajd Wisły zakończył się spektakularnym sukcesem wspieranego przez firmę NordGlass zespołu Gryc Racing Team, który pomimo początkowych przeciwności losu zakończył zmagania efektownym zwycięstwem w swojej klasie.

Rajd Wisły

Załoga w składzie Tomasz Gryc i Przmysław Zawada najszybciej pokonała ponad 165 kilometrów odcinków specjalnych i umocniła się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej klasy 3. Zwycięstwo smakuje tym bardziej, że początek rajdu był dla zespołu niezbyt szczęśliwy. „Już po przedrajdowym badaniu kontrolnym nasz samochód uległ awarii, której usunięcie pociągnęło za sobą karę regulaminową. Ekipa serwisowa pod kierownictwem Artura Orlikowskiego została zmuszona do wymiany jednostki napędowej w Mitsubishi Lancerze Evo IX. Kiedy w sobotę rano startowaliśmy do pierwszego odcinka specjalnego obciążeni dodatkowymi pięcioma minutami kary, nikt nie spodziewał się, że jest to czas, który w normalnych rajdowych warunkach da się odrobić.” – powiedział Tomasz Gryc.
Na szczęście podczas rajdu załoga mogła już bez przeszkód walczyć o najwyższe trofea. Mitsubishi Lancer EVO IX, wyremontowane między innymi przy wsparciu firmy NordGlass, spisywało się bez zarzutu już do samej mety. "Stare rajdowe powiedzenie mówi, że zwycięzcy są na mecie. Przykład 60. Rajdu Wisły pokazuje, że ma ono w sobie bardzo wiele prawdy. Scenariusz naszego startu w piątej rundzie RSMP z początku układał się jak w koszmarze, ale finał zmagań w Wiśle okazał się dla nas bardzo szczęśliwy.” – zaznaczył Przemysław Zawada.

Czytaj więcej...

W drodze po zwycięstwo z NordGlass !

2014-09-05 07:19:37

Wielkimi krokami zbliża się piąta runda tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – 60. Rajd Wisły. Jedną z 38. załóg zamierzających rywalizować o zwycięstwo jest Gryc Racing Team w składzie Tomasz Gryc i Przemysław Zawada, która wystartuje w odnowionym po wypadku, m.in. dzięki naszemu wsparciu, Mitsubishi Lancer EVO IX. Zapraszamy również do strefy serwisowej na nasze stoisko.
Zespół Gryc Racing Team doskonale radzi sobie podczas tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W poprzedniej rundzie rozgrywanej w stolicy Podkarpacia – 23. Rajdzie Rzeszowskim, duet Tomasz Gryc i Przemysław Zawada osiągnął swój życiowy wynik, zajmując podczas obu dni zawodów pozycję lidera w klasie 3. Cel na nadchodzący 60. Rajd Wisły to uzyskanie jak najlepszej lokaty, minimum - to utrzymanie pozycji osiągniętej w poprzednich zmaganiach. Niezwykle trudna trasa wymaga od rajdowców przygotowania na najwyższym poziomie. Nie bez znaczenia dla efektów rywalizacji jest niezawodny sprzęt, którego każdy element musi działać bez najmniejszego zarzutu. Zniszczony podczas wypadku Mitsubishi Lancer EVO IX mógł zostać odnowiony między innymi dzięki naszemu wsparciu. Doceniając zaangażowanie i wyniki sportowców, wspieramy ich nie po raz pierwszy - przekazując załodze Gryc Racing Team m.in. wysokiej klasy szyby samochodowe.
Już w najbliższy weekend zespół Tomka Gryca będzie miał okazję po raz kolejny wykorzystać maksimum możliwości zarówno swoich, jak i odrestaurowanego samochodu. Na miejscu w strefie serwisowej, zlokalizowanej w kompleksie Zagroń w Istebnej pojawi się również nasze stoisko, gdzie będzie można zdobyć promocyjny bon na wymianę szyb samochodowych, a także inne atrakcyjne nagrody.

Czytaj więcej...

Słupscy strażacy na szczycie marzeń dzięki wsparciu NordGlass !

2014-09-03 14:53:41

Pięciu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku w sierpniu tego roku wyruszyli na Mont Blanc, szczyt położony w Alpach na granicy Francji i Włoch. Do wspinaczki podchodzili od poniedziałku, ale dopiero w czwartek zdobyli szczyt.

NordGlass na Mont Blanc

Kiedy na dole panowała piękna letnia pogoda, w górach szalały śnieżyce i wiał silny wiatr. Warunki pogodowe i złe samopoczucie spowodowane nadmierną wysokością przyczyniły się do tego, że po niebezpiecznej drodze, na Dachu Europy stanęło trzech z pięciu uczestników wyprawy. Słupszczanie zaznaczają, że zorganizowanie podróży nie byłoby możliwe bez wsparcia, jakie grupa dostała od sponsorów. Firma NordGlass przekazała fundusze na dwa profesjonalne namioty, w których podróżnicy mogli odpocząć po wyczerpującej wspinaczce. Jak mówi jeden z uczestników wyprawy: „Już wcześniej mieliśmy przyjemność współpracować podczas specjalnych akcji promujących bezpieczeństwo na drodze - stąd wiedzieliśmy, że firma jest solidna i chętnie angażuje się w inicjatywy społeczne promujące bezpieczeństwo. Bliskie są nam również podobne idee. Jako strażacy troszczymy się o bezpieczeństwo mieszkańców w razie nieprzewidzianych sytuacji, a NordGlass dba o bezpieczeństwo kierowców na drogach.”
Wspólna pasja i cele połączyły drogi pięciu słupskich strażaków – alpinistów, którzy z pewnością nie poprzestaną na zdobyciu Mont Blanc. Wsparcie sponsorów, takich jak nasza firma ma być dla nich dodatkową motywacją do dalszych działań.

Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-09-01 19:29:18

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: CITROEN XSARA, FIAT 500 LARGE, LAND ROVER DISCOVERY II, SCANIA R-SERIE, VOLVO C70.



Czytaj więcej...

Sukcesy wspieranego przez NordGlass Gryc Racing Team podczas 23. Rajdu Rzeszowskiego

2014-08-20 14:23:46

Nieco ponad 550 kilometrów liczyła trasa 23. Rajdu Rzeszowskiego. W ciągu dwóch dni rywalizacji rozegrano 11 odcinków specjalnych o łącznej długości 163 kilometrów. W czwartej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Rajdowych Mistrzostw Słowacji udział wzięła załoga Tomasz Gryc – Przemysław Zawada.

Klip podsumowujący start załogi Tomka Gryca w 23. Rajdzie Rzeszowskim.

Duet w Mitsubishi Lancerze EVO IX, wyposażonego w szyby NordGlass uzyskał w stolicy Podkarpacia swój życiowy wynik, którym jest piąte miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP oraz druga pozycja w klasyfikacji generalnej słowackiego czempionatu. Załoga Gryc Racing Team, zajmując podczas obu dni zawodów drugą pozycję w klasie 3, utrzymała po 23. Rajdzie Rzeszowskim pozycję lidera punktacji tej kategorii.

"Jestem bardzo szczęśliwy z życiowego wyniku, który udało nam się osiągnąć w 23. Rajdzie Rzeszowskim. Mitsubishi Lancer Evo IX przez całe zawody spisywał się praktycznie bez zarzutu. Wynik ten dedykuje naszym Partnerom, w tym firmie NordGlass. Ich wsparcie okazało się nieocenione”. - komentuje Tomasz Gryc "Czekamy już z niecierpliwością na piątą rundę krajowego czempionatu, którą będzie 60. Rajd Wisły rozegrany w dniach 5-7 września." - dodaje Przemysław Zawada

Jeżeli nie mieliście okazji zobaczyć w akcji Gryc Racing Team w odnowionym po wypadku Mitsubishi Lancerze EVO IX, możecie powrócić do tych emocjonujących chwil oglądając klip podsumowujący start załogi Tomka Gryca w 23. Rajdzie Rzeszowskim.
Czytaj więcej...

Czwarty serwis NordGlass w Poznaniu !

2014-08-20 07:21:22

Właścicieli czterech kółek z Wielkopolski z pewnością ucieszy wiadomość, że w sierpniu działalność rozpoczął czwarty serwis NordGlass w Poznaniu. Nowo otwarta filia franczyzowa firmy NordGlass, zlokalizowana przy ul. Ostrowskiej 328 w Poznaniu znajduje się na terenie centrum motoryzacyjnego Motomarket, w dzielnicy Nowe Miasto.
Nowy punkt serwisowy oferuje naprawę i wymianę uszkodzonej szyby, hydrofobizację, a także wymianę wycieraczek - w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdach specjalnych praktycznie wszystkich marek, modeli i roczników. Wyspecjalizowani pracownicy serwisu NordGlass w Poznaniu gotowi są pomóc kierowcom przez sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 i w sobotę od 8:00 do 14:00. Nowa wielkopolska placówka naprawy i wymiany szyb samochodowych - jak każda filia NordGlass –udziela bezterminowej gwarancji na wszystkie wykonywane usługi. Dodatkowo nowo otwarty poznański punkt firmy NordGlass oferuje pełen zakres likwidacji szkód szybowych zgłaszanych przez klientów firm ubezpieczeniowych.
Najwygodniejszym sposobem na umówienie montażu lub naprawy szyby - w tym także w ramach likwidacji szkody z ubezpieczenia - jest kontakt z ogólnopolską infolinią NordGlass: 801 181 181 lub zamówienie rozmowy z konsultantem za pośrednictwem strony www.nordglass.pl.

Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-08-19 06:44:59

Informujemy, że rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW 3 F30, FORD RANGER III, VW TOUAREG, VOLVO S40/V40.




Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-07-25 07:42:39

Informujemy, że 23.07.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: MITSUBISHI L-200 III, NISSAN JUKE, NISSAN NOTE II, OPEL ADAM, TOYOTA RAV 4 IV, VOLVO V40 CROSS COUNTRY/ V40.




Czytaj więcej...

Wspieramy Gryc Racing Team w walce o zwycięstwo!

2014-07-23 12:32:51

Zespół Gryc Racing Team ma już na swoim koncie między innymi tytuł Mistrza Polski w klasie R2B i Wicemistrza Polski w Grupie R zdobyty w 2011 roku oraz Wicemistrzostwo Polski w klasie 6 wywalczone rok później. Sezon 2014 zapowiada się równie obiecująco. Cel jest jeden – wygrana w klasyfikacji generalnej w klasie 3 na koniec sezonu rajdowego 2014. Doprowadzić do tego może jedynie połączenie pełnej koncentracji i umiejętności zawodników oraz niezawodny sprzęt. Każdy element auta musi zatem pozostawać bez zarzutu, a dzięki zaangażowaniu takich firm, jak NordGlass jest to możliwe.
Nie po raz pierwszy kibicujemy załodze Gryc Racing Team. W tym sezonie, podobnie jak w 2013 roku, zapewniamy zawodnikom m.in. komplet wysokiej klasy szyb samochodowych do odbudowywanego po wypadku samochodu Mitsubishi Lancer Evo IX, umożliwiając im kontynuowanie walki o zwycięstwo.
Jak mówi Tomasz Gryc, kierowca Gryc Racing Team: „Auto to nasza „rajdowa broń”. Zanim do niego wsiądę muszę być pewien, że jego stan techniczny jest bez zarzutu. Znaczenie ma zarówno to, co znajduje się pod maską, ale także elementy konstrukcyjne samochodu, do których należą szyby. W czasie rajdów zmagamy się z trudnymi warunkami, zarówno drogowymi, jak i pogodowymi. Trwałość, przejrzystość, a przede wszystkim wytrzymałość szyb ma więc kluczowe znaczenie. Dlatego też cieszy nas wsparcie firmy NordGlass. Już wcześniej mieliśmy przyjemność współpracować, stąd wiem, że przekazane nam szyby są najwyższej klasy. Przed nami jeszcze 4 rundy krajowego czempionatu. W każdej chcemy wywalczyć jak najlepszą lokatę. Myślę, że teraz jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani pod każdym względem.”
Już na początku sierpnia czekają nas wielkie emocje podczas zbliżającego się wielkimi krokami 23. Rajdu Rzeszowskiego, IV rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wśród załóg, które w dniach 7 – 9 sierpnia br. wezmą udział w tej prestiżowej imprezie, nie zabraknie Gryc Racing Team. Załoga w składzie Tomasz Gryc - kierowca oraz Przemysław Zawada – pilot wystartuje w czteronapędowym Mitsubishi Lancer Evo IX, odnowionym m.in. dzięki wsparciu firmy NordGlass. Trzymamy kciuki za ich sukces!

Czytaj więcej...

NordGlass partnerem głównym programu POLSKA WIZJA ZERO

2014-07-16 05:59:40

25.06.2014r. w Inowrocławiu odbyła się akcja POLSKA WIZJA ZERO, której głównym partnerem była firma NordGlass. Program poświęcony był kluczowym zagrożeniom bezpieczeństwa infrastruktury drogowej w naszym kraju. Eksperci przyjrzeli się zwłaszcza barierom stalowym i betonowym starego typu, które stosowane są pod obiektami inżynieryjnymi, takimi jak mosty czy wiadukty. Przeprowadzone na oczach blisko 200 uczestników profesjonalne crash testy z wykorzystaniem samochodów osobowych i pojazdów komunikacji zbiorowej pokazały, jak duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na drogach ma zastosowanie nowych technologii.

Wybór poligonu doświadczalnego w Inowrocławiu na lokalizację tegorocznego pleneru akcji POLSKA WIZJA ZERO nie był przypadkowy. Poza Pragą to jedyne tego rodzaju miejsce w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które posiada „certyfikowane” dla norm UE tory crash testowe. To na nich zaprezentowane zostały m.in. niebezpieczne sytuacje związane ze złym łączeniem barier ochronnych stalowych z barierami betonowymi, które występują na polskich drogach. Publiczność miała okazję zobaczyć również dwa 2 crash testy poświęcone specjalnym osłonom wiaduktów na drogach szybkiego ruchu. Testy te przeprowadzono z użyciem samochodu osobowego i - po raz pierwszy w Polsce - przy wykorzystaniu autobusu. Istotną część akcji POLSKA WIZJA ZERO stanowiły także wystąpienia ekspertów na temat: „Symulowane bezpieczeństwo w Polsce?”, „Nie taniej a … bezpieczniej!” oraz „Kto winny – człowiek czy droga?”, a także przeprowadzane przez specjalistów z NordGlass pokazy wymiany i naprawy szyb, prezentujące standardy, wedle których lider rynku naprawy i wymiany szyb samochodowych świadczy usługi w swoich filiach. Eksperci z NordGlass odpowiadali także na nurtujące uczestników pytania oraz udzielali praktycznych wskazówek na temat dbania o stan szyb samochodowych, uświadamiając uczestnikom ruchu drogowego, że szyby samochodowe mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wyświetlane przykłady kampanii społecznych promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pokazywane materiały pochodziły aż z 14 krajów na świecie.
Partnerem głównym tegorocznej odsłony programu POLSKA WIZJA ZERO była firma NordGlass – renomowany europejski producent szyb dla branży motoryzacyjnej oraz lider na rynku naprawy i wymiany szyb samochodowych. Jak mówi Michał Zawadzki, odpowiadający za marketing w firmie NordGlass: „Kwestie bezpieczeństwa nie powinny być obojętne żadnej z firm bezpośrednio zaangażowanej w rozwój branży motoryzacyjnej. Stąd chętnie uczestniczymy w tego typu proedukacyjnych wydarzeniach. Zależy nam, by uświadamiać kierowców również w kwestii tego jak istotne znaczenie dla ich bezpieczeństwa ma jakość szyb samochodowych oraz ich profesjonalny montaż.”

Inicjatorem projektu POLSKA WIZJA ZERO był Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Badawczy Ochronnych Systemów, Saferoad, Stowarzyszenie Linia Życia oraz Miasto Inowrocław. Wśród tłumnie zgromadzonych gości nie zabrakło przedstawicieli centralnej administracji drogowej - Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Powiatowych i Gminnych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, firm uczestniczących w procesie budowy infrastruktury drogowej i jej całorocznego utrzymania, a także mieszkańców Inowrocławia i okolic.

Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-07-16 05:45:31

Informujemy, że 10.07.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: AUDI A1, AUDI A6/C7, AUDI Q3, CITROEN C4 PICASSO II, CITROEN DS4, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, OPEL ASTRA IV, SKODA SUPERB II, VOLKSWAGEN TOUAREG.




Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-07-08 07:37:05

Informujemy, że 04.07.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: FORD FOCUS C-MAX II, FORD KUGA II, NISSAN NOTE II, SEAT ALTEA / ALTEA XL 06-, TOYOTA RAV 4 IV.




Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-07-01 06:57:26

Informujemy, że 27.06.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: FORD S-MAX, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, KIA SORENTO I, NISSAN NOTE II.




Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-06-10 06:38:41

Informujemy, że 05.06.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: AUDI A1 , AUDI A7, BMW 3 E46 CPE, FORD FOCUS C-MAX II, FORD RANGER III, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, HYUNDAI ATOS PRIME/ SPIRIT, HYUNDAI GENESIS, KIA CEE'D II, KIA PICANTO II, KIA SORENTO II, LANCIA DELTA IV, MERCEDES CLS, MITSUBISHI COLT VII, NISSAN CUBE, OPEL MOKKA, SKODA OCTAVIA III, SUZUKI ALTO II.




Czytaj więcej...

NORDGLASS PONOWNIE PRZYŁĄCZA SIĘ DO AKCJI Z POLICJĄ I STRAŻĄ POŻARNĄ

2014-04-04 09:40:59

29 kwietnia br. mundurowi z koszalińskich jednostek po raz kolejny udowodnili, że spotkanie z Policją może zamiast stresu i mandatu w kieszeni pozostawić wiedzę i dobre wspomnienia w naszej głowie. Wydarzeniu patronowała również firma NordGlass, która chętnie wspiera inicjatywy propagujące bezpieczeństwo na drodze.


Kwietniowa akcja to kolejna już odsłona wspólnego programu Policji i Straży Pożarnej, do której przyłączyła się firma NordGlass. Oprócz rutynowej kontroli drogowej inicjatywa ta ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. Każdy z zaangażowanych podmiotów udzielał kierowcom cennych rad, jak w odpowiedzialny i bezpieczny sposób uczestniczyć w ruchu drogowym. W ramach rutynowej kontroli drogowej kierowcy mieli okazję porozmawiać nie tylko z Policją na temat stanu technicznego auta. Biorący udział w akcji Strażacy przypominali zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ofiarom wypadków, postępowania z poszkodowanymi oraz zabezpieczania miejsca zdarzenia. Informowali oni także o procedurze wzywania służb ratowniczych i zasadach bezpiecznego użycia gaśnic. Swój wkład w edukację kierowców miała również firma NordGlass. Nasi pracownicy udzielali profesjonalnych porad i wskazówek dotyczących użytkowania i konserwacji szyb oraz wykonywali na miejscu bezpłatne naprawy, czym dodatkowo ucieszyli biorących udział w kontroli kierowców.





Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-05-14 19:58:20

Informujemy, że 05.05.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: AUDI A3 III, AUDI TT II, KIA CEED II, KIA VENGA, MAZDA 6 III, MITSUBISHI PAJERO III, NISSAN CUBE, NISSAN NV200, NISSAN X-TRAIL II, OPEL CASCADA, TOYOTA LEXUS RX.




Czytaj więcej...

Oleśniczanie mogą już korzystać z serwisu NordGlass !

2014-05-05 20:11:41

5 maja 2014 roku do sieci punktów naprawy i wymiany szyb samochodowych firmy NordGlass dołączył serwis w Oleśnicy. Naprawa oraz wymiana szyb czołowych, hydrofobizacja, a także wymiana wycieraczek to tylko niektóre usługi, które można wykonać w nowym punkcie serwisowym mieszczącym się przy ul. Wojska Polskiego 34 w Oleśnicy.
Nowa placówka czynna jest przez 6 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00 i w sobotę w godzinach od 8:00 do 14:00. Najwygodniejszym sposobem na umówienie montażu lub naprawy szyby - w tym także w ramach likwidacji szkody z ubezpieczenia - jest kontakt z ogólnopolską infolinią NordGlass: 801 181 181 lub zamówienie rozmowy z konsultantem za pośrednictwem strony www.nordglass.pl.
Czytaj więcej...

NordGlass na torze, czyli wyścig po marzenia

2014-04-07 13:40:28

Gdyby żużel strzelający spod kół motocykla Emila Grøndala trafił w szybę samochodu, mielibyśmy sporo roboty. Tory są jednak odpowiednio zabezpieczone, a my podjęliśmy się w ostatnim czasie wsparcia kariery obiecującego duńskiego żużlowca.

Emil

Zobacz film - Bjarne Pedersen & Emil Grøndal 2014

18-letni Emil Grøndal zaczął ścigać się już w wieku 7 lat. Sportowiec podkreśla, że speedway od zawsze był jego marzeniem i wierzy, że sezon 2014 będzie tym, w którym szczególnie będzie miał okazję zaprezentować swój talent. Wyzwania czekają go aż w trzech różnych rozgrywkach.

Młody Duńczyk, którego wspieramy, w ojczyźnie reprezentuje kluby Holstebro i Silkeborg. Emil Grøndal jest także członkiem narodowej kadry U21, z którą zdobył wicemistrzostwo świata juniorów i srebrny medal turnieju o Złote Trofeum dla młodych żużlowców. Dodatkowo, właśnie podpisał otwarty kontrakt z Polonią Bydgoszcz, w której zamierza walczyć o występy na polskich stadionach i najważniejsze trofea w polskiej lidze.

Emil mierzy wysoko – jego celem jest zdobycie mistrzostwa świata. Osiągnięcie takiego wyniku nie jest możliwe bez wyczerpujących treningów i ciężkiej pracy. Sukcesu nie uda się również uzyskać bez pomocy profesjonalnego zespołu i sponsorów. Współpraca z firmą NordGlass ma pozwolić mu uwierzyć, że sportowe marzenia mają szansę się spełnić. Tacy ludzie jak Emil imponują nam siłą charakteru i konsekwentnym dążeniem do celu - stąd na pewno warto, byśmy towarzyszyli mu w drodze, która prowadzi na szczyt.






Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-03-24 10:01:08

Informujemy, że 21.03.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: MERCEDES W 203 C-CLASS, MITSUBISHI SPACE STAR II, OPEL ASTRA IV, RENAULT MEGANE SCENIC III, SKODA SUPERB II, TOYOTA LEXUS IS200, VOLKSWAGEN TIGUAN.




Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-03-21 11:50:38

Informujemy, że 20.03.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW 1 F20, BMW MINI 1, BMW X1, DAF 65/75/85/CS/CF, DAF XF 105, FORD GALAXY II, FORD MONDEO II, HONDA CIVIC, HYUNDAI i30 II, KIA CEE'D II, KIA MAGENTIS, MERCEDES B-CLASS W246, CHEVROLET SILVERADO.




Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-03-03 15:19:19

Informujemy, że w lutym rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW 3 E46 CPE, BMW MINI I, BMW X5 I, CITROEN JUMPY, FORD FIESTA V, FORD FIESTA VII, FORD MONDEO III, FORD S-MAX, FORD TRANSIT TOURNEO CONNECT, HONDA CIVIC, HONDA CRV III, HYUNDAI H-100 GRACE, HYUNDAI i30 II, HYUNDAI iX35, MAZDA 323 VI, MAZDA 6 I, MERCEDES ACTROS (960.820), NISSAN KING CAB, NISSAN NV200, NISSAN PATHFINDER II, NISSAN SUNNY [N 14, Y10], OPEL ASTRA IV, OPEL VECTRA C, OPEL ZAFIRA II, PEUGEOT 308, RENAULT CAPTUR, RENAULT MEGANE II, SEAT ALTEA / ALTEA XL 06, SEAT LEON I, SKODA OCTAVIA II, SKODA SUPERB II, TOYOTA AVENSIS VERSO, VOLKSWAGEN PASSAT B7.




Czytaj więcej...

NordGlass uruchomił serwis w Chorzowie !

2014-02-17 14:38:39

Od 17.02.2014 roku mieszkańcy województwa śląskiego i okolic mogą korzystać z usług nowo otwartej filii jedynej ogólnopolskiej sieci serwisów szyb samochodowych – firmy NordGlass.
W mieszczącym się przy ul. Katowickiej 24 chorzowskim serwisie NordGlass dostępne są takie usługi jak: naprawa szyb czołowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz wymiana szyb w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdach specjalnych praktycznie wszystkich marek, modeli i roczników, a także wymiana wycieraczek. Nowa śląska placówka naprawy i wymiany szyb samochodowych czynna jest przez 5 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Najwygodniejszym sposobem na umówienie montażu lub naprawy szyby - w tym także w ramach likwidacji szkody z ubezpieczenia - jest kontakt z ogólnopolską infolinią NordGlass: 801 181 181 lub zamówienie rozmowy z konsultantem za pośrednictwem strony www.nordglass.pl.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2014-01-17 21:47:50

Informujemy, że od dnia 14.01.2014r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: Dacia Sandero, Suzuki Grand Vitara I, Hyundai iX35, Hyundai i30 I, Mercedes Atego, VW Golf A6, Volvo FM/FH12/FH16, Freightliner Columbia, Freightliner Class 8 FLC 112, Kenworth C500, Mack CH600, Navistar 4200.



Czytaj więcej...

NordGlass wśród najcenniejszych polskich marek !

2013-12-19 14:32:28

W dniu 16.12.2013r. dziennik Rzeczpospolita po raz dziesiąty opublikował swój coroczny ranking najcenniejszych polskich marek.
W tym prestiżowym zestawieniu znalazła się także marka NordGlass. W ogólnym rankingu NordGlass zajął 193. miejsce, poprawiając w stosunku do 2012r. swoją lokatę aż o 27 miejsc. Co warte podkreślenia w zestawieniu z wykluczeniem produktów spożywczych uplasowaliśmy się na 24. miejscu. Biorąc z kolei pod uwagę szeroko rozumianą branżę motoryzacyjną, plasujemy się jako czwarta marka, wyprzedzana jedynie przez dwa czołowe koncerny paliwowe oraz wiodącego producenta opon samochodowych.
Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2013-12-19 09:07:38

Informujemy, że od dnia 10.12.2013r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: BMW 1 F20, BMW Z4 III, Fiat Punto III Grande, Ford B-MAX, Ford Fiesta VII, Ford Focus II, Ford Kuga, Hyundai i40, Hyundai i30 I, Kia Venga, Lancia Ypsilon, Mazda CX-5, Mercedes B-Class W246, Opel Astra IV, Skoda Octavia III, Vlokswagen Golf A6, Volkswagen Touran, Chevrolet Malibu, Chevrolet Spark II, Dodge Durango, Ford Escape, Ford Taurus, Honda Fit, Hyundai Azera, Jeep Grand Cherokee, Mercedes Sprinter USA, Nissan Cube, Toyota Camry VII.



Czytaj więcej...

Fabryka NordGlass w Koszalinie wyprodukowała milionową szybę !

2013-12-11 13:49:19

Kilka dni temu koszalińską linię produkcyjną firmy NordGlass opuściła milionowa w tym roku szyba samochodowa. Zostanie ona zamontowana w jednym z popularnych modeli samochodów osobowych.
Rok 2013 okazał się dla nas niezwykle pracowity. W perspektywie minionych miesięcy w znaczący sposób udało nam się zwiększyć ilość placówek, i to zarówno własnych, jak i funkcjonujących w formule franczyzowej. To jednak nie jedyne osiągnięcie spółki – możemy się także pochwalić imponującą, przekraczającą już w listopadzie tego roku 1 000 000 sztuk, liczbą wyprodukowanych przez koszalińską fabrykę NordGlass szyb. Nasze ambitne plany produkcyjne zakładają, że łącznie w 2013 roku NordGlass wyprodukuje i dostarczy na rynek blisko 1.200.000 szyb .
Czytaj więcej...

Trzeci serwis firmy NordGlass w Łodzi !

2013-12-09 14:44:27

O9. grudnia br. przy ul. Szparagowej 4 w Łodzi ruszył nowy punkt serwisowy NordGlass. Kierowcy z województwa łódzkiego, w nowo otwartej filii, będą mogli naprawić lub wymienić uszkodzoną szybę, skorzystać z usługi hydrofobizacji, a także wymienić wycieraczki.
Nowo otwarta, trzecia łódzka filia NordGlass przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00 świadczyć będzie usługi m.in. w zakresie naprawy szyb czołowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz wymiany szyb w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdach specjalnych praktycznie wszystkich marek, modeli i roczników. Nowa łódzka placówka naprawy i wymiany szyb samochodowych, zlokalizowana przy ul. Szparagowej 4 - jak każda filia NordGlass – oferuje pełen zakres likwidacji szkód szybowych zgłaszanych przez klientów firm ubezpieczeniowych. Co istotne, nowo otwarty punkt firmy NordGlass w Łodzi udzielać będzie również bezterminowej gwarancji na wszystkie wykonywane usługi. Najwygodniejszym sposobem na umówienie montażu lub naprawy szyby - w tym także w ramach likwidacji szkody z ubezpieczenia - jest kontakt z ogólnopolską infolinią NordGlass: 801 181 181 lub pozostawienie numeru telefonu na www.nordglass.pl.
Czytaj więcej...

Zmiana lokalizacji filii we Wrocławiu !

2013-12-02 13:39:23

Od 2 grudnia 2013 roku mieszkańcy Wrocławia i okolic mogą już korzystać z usług nowo otwartego serwisu naprawy i wymiany szyb samochodowych NordGlass. W nowej filii własnej firmy NordGlass, przy ul. Braterskiej 6 we Wrocławiu dostępne są takie usługi jak: naprawa szyb czołowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz wymiana szyb w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdach specjalnych praktycznie wszystkich marek, modeli i roczników.
Wyspecjalizowani pracownicy serwisu NordGlass we Wrocławiu gotowi są pomóc kierowcom przez 5 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Nowa wrocławska placówka naprawy i wymiany szyb samochodowych przy ul. Braterskiej 6 - jak każda filia NordGlass – udziela bezterminowej gwarancji na wszystkie wykonywane usługi, a także oferuje pełen zakres likwidacji szkód szybowych zgłaszanych przez klientów firm ubezpieczeniowych. Nowo otwarty punkt, mieszczący się przy ul. Braterskiej 6 na terenie Polmozbytu, zastąpi działający dotychczas punkt NordGlass, zlokalizowany przy ulicy Karkonoskiej we Wrocławiu.
Czytaj więcej...

Ruszył nowy serwis NordGlass w Szczecinie !

2013-11-06 07:09:54

4 listopada 2013 roku w Szczecinie, przy ul. Piskorskiego 2 został otwarty nowy serwis NordGlass. W nowo otwartym punkcie kierowcy mogą skorzystać z usługi naprawy i wymiany uszkodzonej szyby, usługi hydrofobizacji, a także wymiany wycieraczek. Jednocześnie likwidacji uległ działający dotychczas tymczasowy serwis zlokalizowany przy tej samej ulicy, pod numerem 20.
Wyspecjalizowani pracownicy nowego serwisu NordGlass w Szczecinie są gotowi pomóc kierowcom przez 6 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00 oraz w soboty w godzinach od 8:00 do 13:00. Serwis świadczy usługi dla szyb w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych praktycznie wszystkich marek, modeli i roczników. Nowa szczecińska placówka naprawy i wymiany szyb samochodowych przy ul. Piskorskiego 2 - jak każda filia NordGlass - udziela bezterminowej gwarancji na wszystkie wykonywane usługi. Dodatkowo nowo otwarty punkt firmy NordGlass w Szczecinie oferuje pełen zakres likwidacji szkód szybowych zgłaszanych przez klientów firm ubezpieczeniowych.
Czytaj więcej...

NORDGLASS ŚWIĘTUJE DZIESIĘCIOLECIE KOSZALIŃSKIEJ SSSE !

2013-10-23 11:32:34

W ostatnich dniach otrzymaliśmy pozwolenie na dalsze inwestycje w koszalińskiej SSSE. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować plany dotyczące rozbudowy zakładu produkcyjnego.
W trakcie gali z okazji obchodów 10-lecia istnienia i działalności podstrefy „Koszalin”, która działa w ramach Specjalnej Słupskiej Strefy Ekonomicznej, otrzymaliśmy również pamiątkową statuetkę i gratulacje od Prezydenta Miasta Koszalina i Prezesa Zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Jest to dla nas ważne wyróżnienie, które motywuje do dalszego rozszerzania działalności. Ogromną satysfakcję sprawia nam możliwość wkładu firmy NordGlass w rozwój gospodarczy regionu koszalińskiego i słupskiego. Z okazji dziesięciolecia życzymy koszalińskiej podstrefie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wielu kolejnych sukcesów.
Czytaj więcej...

NordGlass bierze udział w akcji „Dwa mundury, wspólny cel – Twoje życie”

2013-10-23 11:25:15

Na początku października 2013 roku NordGlass wziął udział w programie „Dwa mundury, jeden cel – Twoje życie”, organizowanym w Koszalinie przez Policję i Straż Pożarną. Akcja miała pomóc w rozpowszechnieniu wśród lokalnych kierowców wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda pojazdem o złym stanie technicznym.
Mundurowi zaprosili do współpracy również największe podmioty z branży motoryzacyjnej. W tym zaszczytnym gronie znalazła się nasza firma - niezwykle bliska jest nam bowiem kwestia zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
Inicjatywa „Dwa mundury, wspólny cel – Twoje życie” była doskonałą okazją, by sprawdzić wiedzę kierowców z Koszalina. Weryfikowano nie tylko znajomość przepisów drogowych, ale także wyposażenie auta, stan techniczny pojazdu czy też umiejętność zachowania się w razie wypadku. Koszalińscy strażacy wszystkim osobom, zatrzymanym przez policjantów do kontroli, udzielali porad z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Pomogło to odświeżyć posiadane umiejętności i wiedzę zmotoryzowanych mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. O bezpieczeństwie wynikającym z dobrego stanu technicznego auta mówili także reprezentanci czołowych lokalnych podmiotów z branży motoryzacyjnej. Pracownicy koszalińskiego Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (ZORD-u) pomogli kierowcom ocenić prawidłowe ustawienie świateł i - w razie potrzeby - dokonywali ich regulacji. Z kolei profesjonaliści z firmy NordGlass udzielali fachowych porad na temat kondycji oraz pielęgnacji szyb samochodowych. Kierowcy mogli również skorzystać z wykonanej przez nich bezpłatnej usługi naprawy szyb samochodowych.
Współpraca koszalińskich służb mundurowych oraz firmy NordGlass w ramach programu „Dwa mundury, wspólny cel – Twoje życie” to inicjatywa lokalna. Odświeżenie wiedzy kierowców z zakresu przepisów drogowych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dobrej kondycji szyb samochodowych ma stanowić pierwszy krok do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stąd podobne akcje na pewno warto urzeczywistniać na terenie innych rejonów Polski.
Zainteresowanie, jakim cieszyła się akcja „Dwa mundury, jeden cel – Twoje życie” w Koszalinie, utwierdza nas w przekonaniu, że podobne inicjatywy należy propagować na znacznie większą skalę. Jesteśmy pewni, że wśród kierowców na terenie całego kraju warto rozpowszechnić wiedzę na temat niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą jazda samochodem, w którym szyby z punktowymi uszkodzeniami lub zarysowaniami ograniczają widoczność. W przyszłości chcielibyśmy kontynuować tak wartościowe działania edukacyjne. Świadomość, że możemy przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego to dla nas źródło ogromnej satysfakcji.





Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2013-10-03 14:15:46

Informujemy, że z dniem 02.10.2013r. rozpoczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: Hyundai i45, Opel Adam, Opel Astra IV, Toyota Lexus CT 200H, Chevrolet Cruze, Chevrolet Malibu, Chevrolet Sonic, Nissan Quest.



Czytaj więcej...

Serwis NordGlass w Pile już otwarty!

2013-10-01 07:20:36

30 września 2013 roku w Pile, przy ul. Naftowej 14 został otwarty pierwszy w Pile, ale już 62 serwis szyb samochodowych NordGlass.
Mieszkańcy Piły i okolic w nowo otwartym punkcie mogą skorzystać z usługi naprawy i wymiany uszkodzonej szyby, usługi hydrofobizacji, a także wymiany wycieraczek. Serwis w Pile świadczy usługi dla szyb w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych praktycznie wszystkich marek, modeli i roczników. Profesjonaliści z firmy NordGlass udzielają także fachowych porad odnośnie prawidłowego zabezpieczenia szyb przed dłuższą podróżą.
Wyspecjalizowani pracownicy serwisu NordGlass w Pile są gotowi pomóc kierowcom przez 6 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godz. od 8: 00 do 17: 00 oraz w soboty w godzinach od 8:00 do 13:00. Warto również podkreślić, że placówka przy ul. Naftowej 14 - jak każda filia NordGlass - udziela bezterminowej gwarancji na wszystkie wykonywane usługi. Dodatkowo nowy punkt firmy NordGlass w Pile oferuje pełen zakres likwidacji szkód szybowych zgłaszanych przez klientów firm ubezpieczeniowych.
Zaprszamy do korzystania z naszych usług.

NordGlass Serwis Szyb Samochodowych
ul. Naftowa 14
64-920 Piła

tel. 883 396 867
Infolinia : 801 181 181

Godziny otwarcia:
pn – pt: 8:00-17:00
sob: 8.00-13.00


Czytaj więcej...

Dziś ruszyła ósma filia NordGlass w Warszawie !

2013-09-30 10:09:22

Dziś uruchomiliśmy kolejną filię serwisową. Jest to już sześćdziesiąta pierwsza nasza filia w Polsce i zarazem ósmy punkt serwisowy w Warszawie, mieszczący się przy ul. Błękitnej 78.

30 września 2013 roku w Warszawie został otwarty sześćdziesiąty pierwszy serwis największej polskiej sieci serwisów szyb samochodowych w Polsce - firmy NordGlass. Wyspecjalizowani pracownicy placówki przy ul. Błekitnej 78 są gotowi pomóc kierowcom przez 5 dni w tygodniu, od godz. 8.00 do godz. 16.00. Serwis oferuje naprawę i wymianę uszkodzonej szyby, usługę hydrofobizacji, a także wymianę wycieraczek. Serwis wykonuje usługi dla szyb w samochodach osobowych i dostawczych praktycznie wszystkich marek, modeli i roczników. Profesjonaliści z firmy NordGlass udzielą także fachowych porad odnośnie prawidłowego zabezpieczenia szyb przed dłuższą podróżą. Dodatkowo nowy punkt firmy NordGlass w Warszawie oferuje pełen zakres likwidacji szkód szybowych zgłaszanych przez klientów firm ubezpieczeniowych.
Nowy serwis udziela bezterminowej gwarancji na wszystkie wykonywane usługi. Warto podkreślić, że z sieci serwisów NordGlass korzysta rocznie ponad 100 000 klientów. Dzięki temu, że sieć serwisów szyb samochodowych NordGlass pokrywa cały kraj, każdy kierowca może wybrać dogodną dla siebie lokalizację i skorzystać z usług profesjonalnego, markowego serwisu szyb samochodowych.

Serwis Szyb Samochodowych NordGlass - filia Warszawa VIII
ul. Błękitna 78
04-663 Warszawa
tel. 22 613 38 67
Infolinia: 801 181 181



Czytaj więcej...

Sześćdziesiąty serwis firmy NordGlass w Polsce ruszył w Warszawie!

2013-09-27 13:34:21

Dziś uruchomiliśmy kolejną filię serwisową. Jest to już sześćdziesiąta nasza filia w Polsce i zarazem siódmy punkt serwisowy w Warszawie, mieszczący się przy ul. Bajana 2.

27 września 2013 roku w Warszawie został otwarty sześćdziesiąty serwis największej polskiej sieci serwisów szyb samochodowych w Polsce - firmy NordGlass. Wyspecjalizowani pracownicy placówki przy ul. Bajana 2 są gotowi pomóc kierowcom przez 5 dni w tygodniu, od godz. 8.00 do godz. 16.00. Serwis zlokalizowany w dzielnicy Bielany oferuje naprawę i wymianę uszkodzonej szyby, usługę hydrofobizacji, a także wymianę wycieraczek. Serwis wykonuje usługi dla szyb w samochodach osobowych i dostawczych praktycznie wszystkich marek, modeli i roczników. Profesjonaliści z firmy NordGlass udzielą także fachowych porad odnośnie prawidłowego zabezpieczenia szyb przed dłuższą podróżą. Dodatkowo nowy punkt firmy NordGlass w Warszawie oferuje pełen zakres likwidacji szkód szybowych zgłaszanych przez klientów firm ubezpieczeniowych.
Serwis przy ul. Bajana 2 w Warszawie - jak każda z sześćdziesięciu funkcjonujących obecnie filii NordGlass - udziela bezterminowej gwarancji na wszystkie wykonywane usługi. Warto podkreślić, że z sieci serwisów NordGlass korzysta rocznie ponad 100 000 klientów. Dzięki temu, że sieć serwisów szyb samochodowych NordGlass pokrywa cały kraj, każdy kierowca może wybrać dogodną dla siebie lokalizację i skorzystać z usług profesjonalnego, markowego serwisu szyb samochodowych.

Serwis Szyb Samochodowych NordGlass - filia Warszawa VII
ul. Bajana 2
01-904 Warszawa
tel. 22 633 78 62
Infolinia: 801 181 181



Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2013-09-27 12:57:01

Informujemy, że z dniem 19.09.2013r. ropozczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: Ford Kuga, Citroen C1, Ford Escape, Freightliner FLC 120.



Czytaj więcej...

Nowości w ofercie NordGlass !

2013-08-02 09:19:57

Informujemy, że z dniem 27.08.2013r. ropozczęliśmy produkcję szyb czołowych do samochodów: Citroen - Elysee, Dacia Logan II, Ford B-Max, Honda Accord, Hyundai Solaris, Nissan Teana, Peugeot 301, Range Rover Sport.



Czytaj więcej...

Serwis nordglass.pl wykorzystuje pliki cookies w celach: utrzymania sesji Użytkownika (po zalogowaniu się), zapamiętania ustawień prezentacji produktów i przeglądania produktów, zapamiętania zawartości koszyka, zapisania informacji o nowych odwiedzinach, częstotliwości przeglądania i nabywania produktów. Administratorem danych jest NordGlass Sp. z o.o z siedzibą w (75-211) Koszalinie, przy ul. Bohaterów Warszawy 11. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych z wykorzystaniem cookies jest uzasadniony interes administratora (art. 6 ust.1 lit. (f) RODO) polegający na bieżącym nadzorze nad sposobem korzystania przez użytkowników z serwisu internetowego administratora, zainteresowaniem użytkowników określonymi produktami oraz na wyselekcjonowaniu treści oferowanych do zapoznanie się na stronach w nordmaster.pl. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie. Dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z serwisu nordmaster.pl, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce przez administratora.

Przejdź dalej