News

Nowa niezwykła osłona przeciwsłoneczna chroni przed słońcem, ale nie utrudnia widoczności

2020-02-19 08:42:33

Według niemieckiej firmy Bosch będącej światowym liderem produktów motoryzacyjnych oślepianie słońcem stanowi najczęstszą przyczynę wypadków drogowych związaną z pogodą. Problem z osłoną przeciwsłoneczną używaną obecnie przez wszystkich użytkowników dróg, a mianowicie opuszczaną za szybą klapką, polega na tym, że chroni przed oślepieniem, ale jednocześnie ogranicza widoczność. W związku z tym w firmie Bosch postanowiono stworzyć osłonę przeciwsłoneczną na nowo.



Jej nowa wirtualna osłona zastępuje standardową klapkę przezroczystym panelem LCD. Działa ona w połączeniu z kamerą skierowaną w stronę kierowcy z opartym na sztucznej inteligencji i śledzącym ruch gałek ocznych kierowcy oprogramowaniem określającym położenie jego oczu i ilość światła słonecznego, jaka ma być zablokowana. Osłona następnie blokuje wpadające światło słoneczne wyłącznie na tych obszarach panelu LCD, które prowadzą bezpośrednio do oczu kierowcy. W miarę poruszania się kierowcy zmienia się również obszar blokowania słońca. Mówiąc prościej, system tworzy zaciemnione miejsce nad oczami, a jednocześnie nie zasłania kierowcy widoku drogi.

Wirtualna zasłona zdobyła już nagrodę za najlepszą innowację CES za 2020 r., a w firmie uważa się, że można ją uwzględnić w konstrukcji już istniejących pojazdów przy wprowadzeniu minimalnych zmian. System w swoim wolnym czasie oraz z funduszy i przy wsparciu firmy Bosch opracowało trzech zatrudnionych w niej inżynierów zespołów napędowych.

More

Producenci samochodów zaczynają stawiać na inteligentne szkło

2020-02-19 09:15:38

Technologie inteligentnego szkła to źródło zmian w wielu branżach, ale chyba najbardziej w sektorze motoryzacyjnym. Możliwość kontrolowania różnych form światła i zmiany funkcjonalności szkła pomaga projektantom pojazdów w czynieniu postępów w co najmniej trzech różnych obszarach: pojazdów autonomicznych, ograniczania hałasu i zrównoważoności.

Po pierwsze, technologie autonomiczne pozwalają użytkownikom zaoszczędzić czas, przez co projektanci koncentrują się na komforcie przebywania w samochodzie i jazdy. Dużą rolę odgrywa tu inteligentne szkło: może ono przekształcać wnętrze samochodu w centra otoczenia, udoskonalać lub ograniczać komunikację między pasażerami a światem zewnętrznym oraz wykorzystywać okna jako nowe, dynamiczne formy komunikacji.








Ograniczenie hałasu to dla konstruktorów pojazdów wciąż nierozwiązany problem, a wraz ze zmieniającymi się wymaganiami pasażerów stanie się on jeszcze bardziej istotny. Inteligentne szkło może pomóc pasażerom w zrelaksowaniu się, śnie lub pracy w ciszy. W połączeniu z niemal niewydającymi żadnych dźwięków pojazdami elektrycznymi (EV) inteligentne szkło ustanowi nowe standardy obniżania poziomu hałasu.

Priorytetem jest ekologiczność pojazdów, a pokaźne inwestycje w badania i rozwój w zakresie zielonych technologii nadal będą gwałtownie rosnąć. Nie bez znaczenia będzie tutaj również inteligentne szkło, które znacząco obniża temperaturę we wnętrzu, zwiększa wygodę podróżowania i obniża obciążenie związane z klimatyzacją. Może to przełożyć się na zwiększenie dystansu jazdy EV o ponad 5% i obniżenie emisji CO2 przez silniki spalinowe o 4 g/km.


More

Nie wycieraj szyby... Wyczyść ją prądem!

2020-01-20 09:37:26

Wycieraczki samochodowe nie uległy dużym zmianom od czasu, gdy w roku 1903 opatentowała je pewna amerykańska dama. A później pojawiła się Tesla.


Jeśli znasz filmik wprowadzający Cybertruck zamieszczony w naszym ostatnim biuletynie informacyjnym, być może wiesz, że futurystyczna elektryczna furgonetka nie ma wycieraczek. Zatem bez zdziwienia przyjmiesz fakt, że Tesla złożyła wniosek patentowy na laserowe czyszczenie szyb samochodowych.
Z patentu wynika, że zespół optyki wiązki tworzy laser, który usuwa zanieczyszczenia. Obwód czujek wskazuje systemowi, gdzie należy skierować wiązkę, aby usunąć kurz, zabrudzenia i owady. Bezpieczeństwo zapewni zarządzanie poziomami narażenia na laser, w tym stosowanie lasera impulsowego oraz uniemożliwianie mu przejścia przez szkło lub spowodowanie obrażeń u pasażerów pojazdu.

Z patentu wynika także, że skanowanie systemu będzie wystarczająco inteligentne, by rozpoznawać przedmioty, które nie wymagają usunięcia, jak naklejka na szybie lub opuszczona osłona przeciwsłoneczna. Cały patent znajduje się tutaj.
More

Patrząc na drogę, przegapisz show!

2020-01-20 09:48:00

Przekształcenie szyb w ekran, na którym wyświetlane jest show wokalno-taneczne



Firma Futurus z siedzibą w Pekinie opracowała technologię projekcji pola świetlnego, która obiecuje wyniesienie wyświetlacza HUD na nowy poziom i zapewnienie zmotoryzowanym całkowicie nowego doświadczenia podczas jazdy. Swą wizję przedstawili w tym miesiącu w Las Vegas podczas targów CES 2020, najbardziej ekstrawaganckich targów technologii i innowacji na świecie.
Kluczem jest, rzecz jasna, AR (czyli rzeczywistość rozszerzona), technologia włączająca wygenerowane komputerowo obrazy i grafiki w postrzeganie rzeczywistego świata. Futurus sądzi, że dzięki połączeniu AR i HUD szyba może zaznaczać zagrożenia, podświetlać podziały pasów i oznaczenia poziome wprost na widoku drogi kierowcy. Zostaną na niej wyświetlone nawet niewielkie awatary pomocnicze, aby spersonalizować system wspomagania głosowego w samochodzie.

Nie zapomniano także o pasażerach. Firma Futurus jest przekonana, że szyba powinna pełnić rolę ogromnego ekranu kinowego dla użytkowników pojazdu, obsługiwanego w sposób niewidoczny dla kierowcy. Podczas targów CES 2020 Futurus obiecuje ujawnienie tożsamości producenta pojazdów, z którym współpracuje w celu wprowadzenia tego nowego produktu do produkcji masowej.
More

Szkło zwiększające odległość

2019-12-19 09:05:14

Sprzedaż pojazdów elektrycznych (EV) w Europie nabiera rozpędu, ale bariery nadal istnieją. Oprócz wysokich cen w salonach sprzedaży i nierozwiniętych sieci ładowania, wielu klientów waha się z powodu ograniczonego zasięgu pojazdów elektrycznych.


W niedalekiej przyszłości może się to zmienić za sprawą ulepszonych baterii i szeregu nowych technologii, w tym inteligentniejszego szkła. Testy dowiodły, że inteligentniejsze szkło może zwiększyć zakres pojazdów elektrycznych o około 5%. Wonderlite™ od AGC zabarwia się po aktywacji i eliminuje promienie podczerwone. Pozwala to kierowcy na regulację ilości ciepła wewnątrz samochodu. Zmniejszenie zużycia klimatyzacji odciąża akumulatory, zwiększając zasięg jazdy o kolejne kilometry. Dodatkową korzyścią jest to, że inteligentniejsze szkło zmniejsza również hałas otoczenia, zwiększając tym samym komfort podróży.
More

Czy Prawo Murphy’ego dopadło Muska?

2019-12-19 09:11:16

Masz jakiś pomysł, dlaczego „szyby pancerne” Tesli Cybertruck się rozbiły? Elon Musk nie był pewien, więc podajemy trzy możliwe powody.

1. Ktoś w Tesli zamontował gorsze, tańsze szyby, bo to był tylko samochód wystawowy. Nie przypuszczali, że zostanie wykorzystane w gwałtownym pokazie prasowym.

To logiczne wytłumaczenie. Ale czy pan Musk nie wiedziałby o tym — wydaje się być zaangażowanym menadżerem?



2. Stalowe kulki zostały wyrzucone zbyt mocno. Albo testy upuszczania, które sprawdziły się na scenie, mogły wykorzystywać lżejsze kulki.

Możliwe, ale mało prawdopodobne. Nietłukące się szkło powinno być nietłukące.

3. Prawo Murphy'ego. „Jeśli coś może pójść źle, to pójdzie źle”. Wszyscy doświadczyliśmy nieśmiertelności tego prawa. Nawet jeśli istnieje tylko 1% prawdopodobieństwa, nie ryzykuj tego. Szczególnie jeśli cały świat patrzy!

Stawiamy na tę wersję. Co o tym sądzisz?

Wszystko to wskazuje na to, że projektowanie i produkcja szyb samochodowych nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Być może 100-letnie doświadczenie AGC w produkcji szkła mogłoby przydać się panu Muskowi… :)
More

Czy współdzielenie samochodu zastąpi jego posiadanie? Proszę w to nie wierzyć.

2019-11-29 08:32:31

Ostatnie dane rynkowe z USA pokazują, że liczba samochodów posiadanych na własność powróciła do poziomu sprzed kryzysu finansowego, który miał miejsce 10 lat temu. Czyżbyśmy nie mieli racji, kiedy mówiliśmy, że młodzi ludzie przestaną kupować samochody na własność, a zamiast tego zaczną korzystać z usług współdzielenia samochodów? Na to wygląda, przynajmniej na razie.



Car2Go – firma zajmująca się współdzieleniem samochodów, należąca wspólnie do firmy Daimler i BMW – właśnie ogłosiła, że wycofa się z połowy miast w Ameryce Północnej, w których prowadzi działalność. Natomiast firma General Motors ostatnio ograniczyła swoją usługę współdzielenia samochodów Maven w 8 na 17 miast w USA, w których ma swoje oddziały.

Co zatem poszło nie tak? Milenialsi dorastają – to cała tajemnica. Badania pokazują, że ich decyzja o późniejszym zakładaniu rodziny jest równoznaczna z odroczeniem zakupu samochodu na własność. Teraz kiedy kupują domy i mają dzieci, kupują też samochody. Komentatorzy twierdzą, że posiadanie samochodu nadal będzie zapewniało poziom wolności, którego nie będzie w stanie dostarczyć żaden inny środek transportu.
More

Wyświetlacz HUD na dachu

2019-10-30 12:45:08

Firma Volvo Car Corporation oferuje wyświetlacz HUD na zupełnie nowym poziomie, przedstawiając go w zgłoszeniu patentowemu w USA na wyświetlacz HUD nad głową. W miarę jak na panelach przyrządów i ekranach informacyjno-rozrywkowych znajduje się coraz więcej informacji, szwedzki producent samochodów uważa, że możliwym rozwiązaniem jest przeniesienie danych do obszaru nad głową kierowcy.


Nowy system działa jak większość istniejących wyświetlaczy HUD na szybie przedniej i zawiera kilka luster oraz projektor. Ale w tym przypadku ekran jest „optycznie transmisyjnym oknem dachowym”. Obserwatorzy zakładają, że będzie to szkło zmodyfikowane tak, aby umożliwić optymalną projekcję w każdych warunkach oświetleniowych, ewentualnie dzięki zastosowaniu szkła z automatycznym przyciemnianiem. Tak czy inaczej, firma Volvo twierdzi, że system będzie prawdopodobnie oparty na diodach LED, z opcjami dostosowania jasności i pozycji do preferencji kierowcy.

Zwróć uwagę na ten wyświetlacz HUD nad głową w samochodzie koncepcyjnym, który pojawi się już wkrótce!

More

AGC pomaga zmniejszyć wpływ szyb dla branży motoryzacyjnej na środowisko naturalne

2019-10-30 13:04:05

Odkryj, w jaki sposób firma AGC przyczynia się do działań na rzecz ochrony środowiska na dwa ważne sposoby. Po pierwsze, jako zrównoważony dostawca przez cały cykl życia produktu. Po drugie, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ze szkła, które oferują redukcję wagi i komfort cieplny, a tym samym zmniejszenie zużycia klimatyzacji, paliwa i emisji CO2.


Nasze krótkie wyjaśnienie przedstawiliśmy na stronie https://youtu.be/nvR00zF3Gik

AGC prezentuje HUD dla Opla Insignia

2019-09-19 08:37:12

Z powodu coraz większej liczby nowych samochodów wyposażonych w wyświetlacz przezierny (Heads Up Display, HUD) AGC poszerza obecnie swoją ofertę na rynku części zamiennych o technologię HUD.

Po kilku latach dynamicznego rozwoju jako producent i zaopatrywania nowych pojazdów w przednie szyby HUD (Head Up Display) jako część ich oryginalnego wyposażenia AGC z dumą ogłasza poszerzenie oferty technologii HUD na produkcję na rynku wtórnym.



Nasz pierwszy model ARG przeznaczony jest dla Opla Insignia i będzie dostępny we wrześniu tego roku. W miarę wzrostu zapotrzebowania na tę technologię będziemy wprowadzać do oferty wersje dla innych modeli.

Systemy HUD wykorzystują przednią szybę jako ekran projekcyjny, na którym wyświetlane są informacje przydatne dla kierowcy, normalnie znajdujące się na desce rozdzielczej, takie jak ostrzeżenia dotyczące prędkości lub informacje nawigacyjne. Sercem technologii jest specjalna warstwa pośrednia PVB znajdująca się pomiędzy szkłem laminowanym, połączona z bardzo precyzyjną geometrią szkła.
More

Tesla jedzie na wschód

2019-09-19 08:45:07

Tesla wywiera silny nacisk na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych zaczyna wreszcie wzrastać w całej Europie.


Tesla zapowiada ekspansję na rynki wschodnioeuropejskie. Po wejściu na rynek czeski na początku tego roku Tesla uruchamia również zlecenia w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Słowenii. Model 3 (4-drzwiowy samochód segmentu średniej wielkości) będzie przewodził, ale dostępne będą również większe modele S i stylizowany na SUV Model X.

Wygląda na to, że marka ta ma już zatwardziałą grupę miłośników: zanim Tesla otworzyła swoje pierwsze centrum serwisowe w Pradze, 400 miłośników kupiło już i obsługiwało swoje samochody za granicą w sąsiednich krajach. Tymczasem Tesla ogłosiła, że sprzedaż w Europie wzrosła trzykrotnie w pierwszej połowie 2019 roku w porównaniu z rokiem 2018.

More

Przełom w technologii samoregenerującego się szkła?

2019-09-19 08:48:50

Naukowcy w Danii sądzą, że niemożliwe stało się możliwe.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aalborg w Danii ogłosili wielki przełom w rozwoju „szkła samoregenerującego się” (tudzież szkła, które jest w stanie samo się naprawić). Ich badania pozwoliły uzyskać nowe spojrzenie na mechanizmy wpływające na powstawanie pęknięć w szkle, a w konsekwencji również to, jak można temu zapobiec lub odwrócić ten proces. Kluczem do ich odkrycia jest woda.

W przypadku zwykłego szkła wilgotność powoduje, że w czasie gdy cząsteczki wody z wilgotnego powietrza wnikają do szkła i rozbijają jego strukturę, odpryski i pęknięcia stają się większe. Jednak dzięki temu nowemu szkłu tlenkowemu woda ma pozytywny wpływ na jego odporność na pęknięcia. Zamiast rosnąć i rozprzestrzeniać się, pęknięcia z czasem stają się mniejsze z powodu działania wilgoci.

Jeżeli wyniki badań okażą się słuszne, mogą doprowadzić do poprawy parametrów szkła w wielu zastosowaniach, takich jak np. ekrany smartfonów, okulary ochronne, ale także szyby przednie pojazdów. Może to również oznaczać cieńsze szkło, co przekłada się na mniejszą wagę, oszczędność energii i niższy poziom emisji CO2.
More

System ADAS: szansa dla wtórnego rynku szyb samochodowych

2019-09-02 07:03:10

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że wzrost stosowania w nowych samochodach zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy ADAS obniża liczbę wypadków drogowych. Według badania Consumer Reports obejmującego 72 000 samochodów 57% amerykańskich kierowców twierdzi, że co najmniej jedna funkcja ADAS zastosowana w ich samochodzie uchroniła ich przed wypadkiem.


Podobnych wyników można spodziewać się w Europie. Wraz z rosnącą liczbą samochodów wyposażonych w systemy ADAS wskutek rozszerzania przez producentów oferty technologii ADAS i obejmowania nią wszystkich modeli sytuacja na rynku napraw powypadkowych może być w najbliższych latach dramatyczna.

Ale w jaki sposób wpłynie to na usługę wymiany szyb w branży napraw samochodowych? W tym przypadku ADAS może okazać się zbawieniem. Chociaż możliwe jest, że liczba napraw spadnie, przychody wzrosną na skutek dłuższej i bardziej skomplikowanej usługi wymiany szyb przednich związanej z systemem ADAS. Odnosi się to zwłaszcza do warsztatów samochodowych specjalizujących się w wymianie szyb, które inwestują w technologię kalibracji i szkolenia w celu podniesienia wartości swoich usług.

More

Pojazd ostrzega przed deszczem, gdy okno dachowe jest otwarte.

2019-09-02 07:17:55

Dzięki połączeniu technologii AI i systemu ADAS nasze auta są coraz bardziej inteligentne.



Nadejście ery autonomicznej jazdy oznacza wykorzystywanie w samochodach technologii głębokiego uczenia się (ang. deep learning) i AI (sztucznej inteligencji). Aby pojazdy były bardziej inteligentne, wyposaża się je w sensory, analizy prognozujące, aplikacje i inne innowacje.
Przykładem powyższego trendu jest nowy sportowy VW Jetta GLI z 2019 r. Poza standardowymi funkcjami, takimi jak zdalne zamykanie drzwi i szukanie miejsc parkingowych, ma funkcję, która informuje o prognozowanym deszczu w sytuacji, gdy okno dachowe jest uchylone.

Inteligentne samochody będą w stanie przewidzieć zachowanie na podstawie wcześniejszych doświadczeń i zaobserwowanych czynności wykonywanych podczas jazdy. Niezliczona ilość danych – dotyczących m.in. odległości od zatoru drogowego czy warunków pogodowych – będzie przesyłana do silnika AI. Samochód będzie wiedzieć więcej niż jego użytkownik i będzie samodzielnie dostosowywać funkcje. Innymi słowy, nie tylko poinformuje o zbliżającym się deszczu, ale również automatycznie zamknie okno dachowe.
More

Czy jesteśmy bezpieczni, gdy piorun uderza w nasz samochód?

2019-07-29 11:53:45

Wielu ludzi uważa, że samochód zapewni im bezpieczeństwo, ponieważ jego opony są wykonane z gumy. To jednak nieprawda. W rzeczywistości gdy uderza piorun, prąd elektryczny spływa po zewnętrznej części samochodu i przenika do ziemi pod spodem. Dzieje się tak, ponieważ samochód zachowuje się jak mobilna „klatka Faradaya”, czyli obudowa otoczona całkowicie przez metalowe przewodniki, które zapobiegają wnikaniu pola elektromagnetycznego do wewnątrz.


Problem polega na tym, że dzisiejsze samochody mają coraz więcej części niemetalowych, które zakłócają ochronny efekt Faradaya. Mają również więcej obwodów elektrycznych. Część energii elektrycznej pochodzącej z pioruna może przepływać przez te obwody do potencjalnie niebezpiecznych części metalowych, takich jak radia, ładowarki telefonów komórkowych i jednostki GPS, a także klamki, pedały i kolumna kierownicy. Zdarzały się przypadki „usmażenia” systemów elektrycznych przez pioruny, a nawet otwarcia poduszek powietrznych z powodu nagłego wyłączenia silnika.

Jak można zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas gwałtownej burzy? Najlepiej jest pozostać w pokrytym metalem pojeździe, zatrzymać się na poboczu, włączyć światła awaryjne, wyłączyć silnik i przeczekać burzę. I nie dotykać radia ani telefonu komórkowego, szczególnie jeśli jest podłączony do ładowarki.

More

Nowy samochód elektryczny czerpiący energię ze słońca

2019-07-29 13:16:34

Holenderska firma technologiczna Lightyear planuje wprowadzić na rynek samochód elektryczny wykorzystujący do ładowania panele słoneczne. Aerodynamiczny sedan Lightyear One z włoskim designem ma mieć zasięg do 725 km (WLTP) częściowo dzięki ogniwom słonecznym umożliwiającym ładowanie pojazdu światłem dziennym. Firma twierdzi, że przejeżdżając samochodem Lightyear One 20 000 km rocznie po pochmurnej Europie Północnej, około 40% tej odległości pokonamy dzięki energii słonecznej.


Dla producentów pojazdów elektrycznych wyzwaniem był zawsze brak miejsca na samochodzie na wystarczającą liczbę paneli słonecznych. Do tej pory dzięki słońcu udawało się zasilać jedynie niskowatowe akcesoria, takie jak systemy nagłośnienia i klimatyzacji. Zaskakujące jest to, że na dachu i masce Lightyear One znalazły się panele słoneczne o powierzchni aż 5 metrów kwadratowych wyposażone w ogniwa, które mają być o 20% bardziej wydajne niż tradycyjne. Dodatkowo szkło, z którego wykonane są ogniwa, jest tak wytrzymałe, że osoba dorosła może po nich przejść, nie powodując wgnieceń.

Luksusowy samochód Lightyear One z pewnością nie będzie tani – to koszt 149 000 EUR (z VAT) – choć firma twierdzi, że sprzedała już 100 modeli z „pionierskiej edycji”, która wejdzie na rynek w 2021 roku, w specjalnej cenie 119 000 EUR. To obiecujący krok naprzód, ale na razie nie możemy określić go mianem „bardziej ekologicznej mobilności”, dopóki cena tej technologii nie zbliży się do cen tańszych pojazdów.

More

Konsorcjum AGC ogłasza pierwsze na świecie anteny zintegrowane z szybami do komunikacji 5G w paśmie 28 GHz.

2019-06-28 06:48:27

Innowacyjne zastosowanie przezroczystych anten zintegrowanych z szybami w samochodach podłączonych do sieci 5G.

Firmy AGC, Ericsson i Domoco osiągnęły to, co uważa się za pierwszą na świecie mobilną telekomunikację 5G wykorzystującą anteny zintegrowane z szybami do nadawania i odbierania sygnałów radiowych w paśmie 28 GHz. Testy z zastosowaniem pojazdu wyposażonego w wiele anten zintegrowanych z szybami i poruszającego się z prędkością około 30 km/h zostały pomyślnie zakończone w kwietniu.



Sygnały radiowe 5G w paśmie 28 GHz są poważnie osłabione, gdy przechodzą przez szyby samochodu do jego wnętrza. Ponadto fale radiowe z miejskich stacji bazowych 5G docierają do pojazdu z różnych kierunków. Dlatego też nowe anteny AGC zintegrowane z szybami były stosowane w wielu pozycjach w pojeździe testowym, w tym w szybie przedniej, szybach bocznych i szybach tylnych. W testach potwierdzono, że te anteny płynnie przełączają się podczas jazdy samochodem, umożliwiając przesyłanie i odbiór danych 5G w idealnych kierunkach z maksymalną siłą sygnału i stabilnością.

Te anteny AGC 5G zintegrowane z szybami są bardzo małe i przezroczyste, dzięki czemu można je montować dyskretnie, nie psując wyglądu pojazdu ani linii wzroku pasażerów. Materiał wideo z przeprowadzenia testu: https://www.youtube.com/watch?v=A8X3maTIBGQ&feature=youtu.be
More

Pojazdy bez kierowcy tuż za rogiem w Seulu

2019-06-28 07:19:59

Po otwarciu pierwszej na świecie komercyjnej sieci 5G Korea Południowa łączy ją teraz z ADAS w celu stworzenia mapy HD dla pojazdów autonomicznych.

SK telecom i rząd Seulu planują zainstalować 5G ADAS w 1600 autobusach i 100 taksówkach w Seulu, pomagając stworzyć mapę miasta HD w czasie rzeczywistym do wykorzystania w pojazdach autonomicznych.



Ten ruch jest pierwszą fazą planowanego przez Seul i SK telecom „kooperacyjnego-inteligentnego systemu transportowego” (C-ITS), którego celem jest wykorzystanie komunikacji 5G i systemu łączności między pojazdami a infrastrukturą (V2X) w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze i wydajności zarządzania ruchem.

Nowy sprzęt ADAS w pojazdach transportu publicznego będzie gromadził 124 różne rodzaje informacji o ruchu drogowym i przekazywał dane za pośrednictwem ultraszybkiej sieci 5G, aby umożliwić aktualizację mapy HD znajdującej się w chmurze w czasie rzeczywistym.

Do drugiej połowy 2019 r. w stolicy Korei Południowej powinno działać 1700 pojazdów wyposażonych w system ADAS, obejmujących 122 km głównych dróg. W przyszłości C-ITS ma na celu wprowadzić 5G ADAS do 5000 pojazdów, obejmując wszystkie drogi w całym mieście.
More

Belron® i AGC podpisują umowę franczyzową na sieci napraw i wymiany szyb samochodowych (NWSS) w Polsce i w Czechach.

2019-06-03 08:18:08

Belron, światowy lider w dziedzinie naprawy i wymiany szyb samochodowych (NWSS) oraz AGC Automotive Europe, europejski oddział światowego lidera produkcji szyb samochodowych, podpisały umowę franczyzową obejmującą działalność AGC NWSS w Polsce i w Czechach.

Informacja prasowa

Anteny zintegrowane z szybami: kluczowy element rewolucji mobilności!

2019-05-24 09:23:48

Anteny zintegrowane z szybami przebyły długą drogę w ciągu 40 lat – a podróż dopiero się zaczyna.



Technologia anten zintegrowanych z szybami narodziła się w USA w latach 70-tych XX wieku pod kierunkiem producentów anten metalowych. Przewidując znaczenie telematyki w przemyśle samochodowym w tym czasie, firma AGC zdecydowała się opracować własne anteny zintegrowane z szybami. Powołano specjalny „zespół od anten” zajmujący się ich integracją z szybami, składający się z amatorów entuzjastów radiowych z fabryk AGC i rozpoczęto przedsięwzięcie.

Wczesne anteny zintegrowane z szybami zawierały miedziane przewody wewnątrz szyby, ale wychwytywały one zbyt dużo szumu pochodzącego z komponentów elektrycznych w pojeździe. Następnie firma AGC wymyśliła metodę drukowania i kalcynowania przewodów antenowych przy użyciu przewodzącej pasty srebrnej – jest to nadal główny nurt anten zintegrowanych z szybami.
Na przestrzeni lat nastąpił dalszy rozwój i ciągłe doskonalenie. Od różnych częstotliwości radiowych po odbiór telewizji, nawigację samochodową i systemy bezkluczykowe. W 2007 r. firma AGC opracowała własną antenę zintegrowaną z szybami do telewizji cyfrowej.
Teraz rozpoczyna się kolejna rewolucja kontrolowana przez konieczność zapewnienia łączności między pojazdami i infrastrukturą. A szkło jest kluczowym elementem tej nowej ery – łączy w sobie anteny, kamery, czujniki i inne urządzenia, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnych funkcji przejrzystości i bezpieczeństwa. Podobnie jak 40 lat temu, gdy opracowywano anteny zintegrowane z szybami, tak samo teraz firma AGC stoi przed wyzwaniem, aby rozwijać nowe produkty na bazie szkła dla pojazdów połączonych i autonomicznych. Niedawne inwestycje w komory bezodbiciowe są przykładem tego, jak firma AGC przygotowuje się do zaoferowania przyszłych rozwiązań zarówno dla rynku OEM, jak i ARG. Bądź na bieżąco i przeczytaj więcej o antenach AGC i 5G w następnym biuletynie informacyjnym.
More

Wycieraczki samochodowe: historia pełna niespodzianek!

2019-05-24 09:34:35

Co ma wspólnego uprawa winorośli i korki od szampana z wycieraczkami samochodowymi?

Nie zastanawiamy się zbytnio nad wycieraczkami samochodowymi – aż do czasu, gdy nie widzimy zbyt wyraźnie. Ale warto zatrzymać się, aby podziękować pionierom, którzy wymyślili te urządzenia zapewniające bezpieczeństwo, które uratowały niezliczone ilości istnień ludzkich w deszczu i śniegu.



We wczesnych latach 1900-tych plantatorka winorośli z Alabamy, Mary Anderson, jechała pewnego mroźnego dnia tramwajem w Nowym Jorku i zauważyła, jak kierowcy muszą zjeżdżać z drogi, aby oczyścić przednie szyby z deszczu i śniegu. Zaczęła marzyć o rozwiązaniu....i w 1903 r. zgłosiła patent na pierwszą na świecie wycieraczkę obsługiwaną z wnętrza pojazdu.
Ale nie było możliwości konfiguracji tych wczesnych wycieraczek. Można było je tylko włączyć i wyłączyć. Smutne, ale prawdziwe – sytuacja nie zmieniła się, dopóki wynalazca z Detroit, Robert Kearns, nie został uderzony w oko korkiem od szampana na swoim weselu. Przez lata zmagał się ze złym widzeniem – zwłaszcza podczas jazdy w deszczu. Zauważył, że nasze oczy ciągle mrugają, aby zapewnić wyraźne widzenie i w 1962 roku opatentował własną wycieraczkę z trybem przerywanym. Zamontował ją na swoim Fordzie Galaxy, pojechał nim do siedziby głównej Forda i przedstawił swój wynalazek. Naukowcy Forda byli pod wrażeniem, ale opracowali własną wycieraczkę z trybem przerywanym. W ślad za nimi poszli inni producenci samochodów. Po wielu latach prawnych sporów Kearns otrzymał 30 milionów dolarów w 1995 roku. Trzy lata po jego śmierci w 2005 roku powstał film, aby opowiedzieć światu o tym sfrustrowanym wynalazcy.
More

AGC otwiera nowy obiekt badawczo-rozwojowy w zakresie łączności

2019-04-29 08:07:31



W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na łączność w pojazdach, firma AGC Glass Europe zaprezentowała dwie zaawansowane komory bezechowe do opracowywania technologii do szyb z wbudowanymi antenami. Inauguracja nowego obiektu odbyła się w dniu 15 marca w AGC Technovation Centre w Gosselies w Belgii.



Ściany tych komór pokrywa materiał pochłaniający fale elektromagnetyczne i zapobiegający ich odbijaniu. Zapewnia to ACG idealne warunki do pomiaru transmisji i odbioru sygnałów elektromagnetycznych do komunikacji między pojazdami i z ich otoczeniem, a także przez okna w budynkach.

Obiekt AGC otrzymał wsparcie ze strony władz lokalnych i będzie służyć jako platforma technologiczna dla innych podmiotów zaangażowanych w rewolucję w dziedzinie łączności, w tym dla władz publicznych oraz branży transportowej, budowlanej i telekomunikacyjnej.
Aby się przekonać obejrzyj ten film!
More

System LiDAR nowej generacji dla ADAS i autonomicznego prowadzenia pojazdów

2019-04-29 08:33:59

AGC Automotive Europe nawiązuje współpracę z XenomatiX, wiodącym dostawcą technologii półprzewodnikowych systemów LiDAR (wykrywanie i pomiar odległości do obiektów za pomocą światła), aby zbudować nową generację zintegrowanych czujników LiDAR do ADAS i autonomicznego prowadzenia pojazdów. Nowy system montowany w szybie czołowej pojazdu spełnia wymagania producentów samochodów w zakresie trwałego, niezawodnego rozwiązania do masowej produkcji wysoko zautomatyzowanych pojazdów.




W systemie znajduje się przednia szyba AGC Wideye™, która zapewnia zerową absorpcję promieniowania podczerwonego, zapewniając przy tym całkowicie wyraźny widok. Jest on połączony z półprzewodnikowym urządzeniem XenoLidar firmy XenomatiX, dzięki technologii wielowiązkowej, oferując wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Projekt znajduje się obecnie na ostatnim etapie wspólnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i wkrótce wejdzie do produkcji.

Dyrektor Wykonawczy AGC Automotive Europe, Jean-Marc Meunier opisuje korzyści płynące z tego rozwoju: „Wideye™ jest pierwszą szybą czołową pojazdu przezroczystą dla światła podczerwonego w systemie LiDAR. Umożliwia nam to rozwiązanie wielu problemów producentów samochodów związanych z integracją systemu LiDAR, takich jak czyszczenie, ochrona go i efektywne okablowanie czujnika. Ten przełom umożliwi im dodanie systemu LiDAR do samochodów w sposób czysty i niezawodny".
Aby się przekonać obejrzyj ten film!
More

Przyszłość szyb samochodowych to „inteligencja”

2019-03-27 08:45:01

Podczas odbywających się w Las Vegas targów CES 2019 przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego zaprezentowali, w jaki sposób można połączyć rozszerzoną (AR) i wirtualną rzeczywistość (VR) z technologiami inteligentnego szkła.



Ford zaprezentował autorską technologię Feel the View, która pozwala pasażerom z niepełnosprawnościami wzrokowymi „poczuć” mijany krajobraz za oknem. GM pokazało, w jaki sposób można zająć dzieci podczas długiej podróży dzięki funkcji rysowania na inteligentnych szybach. Z kolei Toyota przedstawiła technologię, która pozwala przybliżać konkretne obiekty znajdujące się na zewnątrz samochodu. Mercedes natomiast zaprezentował samochód koncepcyjny wyposażony w szyby, na które można nanieść grafiki AR.

Inteligentne szkło dla przemysłu motoryzacyjnego znajduje się nadal na etapie koncepcyjnym, ale niektóre pomysły już wywołują niemałe zamieszanie. Wyobraź sobie, że zamiast oglądać filmy na ekranie w oparciu fotela, możesz wyświetlać je bezpośrednio na szybie swojego samochodu.

More

Nawigacja przyszłości

2019-03-27 08:54:12

Łączący realny i wirtualny świat, nowy holograficzny system HUD obiecuje wyraźniejszy obraz, bezpieczniejszą jazdę i znacznie lepszą wydajność energetyczną.



Envisics, firma technologiczna z Wielkiej Brytanii, połączyła rozszerzoną rzeczywistość i hologramy, tworząc niezwykle zaawansowany system nawigacji, który wyświetla wskazówki drogowe w czasie rzeczywistym na przedniej szybie. Nakładając bardzo wyraźne obrazy holograficzne na otoczenie widziane za przednią szybą, system dostarcza wiele pomocnych funkcji optycznych – od informacji o tym, gdzie należy skręcić i który pas zająć, po wskazywanie ciekawych miejsc i wyświetlanie prędkości.

Zaprezentowany podczas targów CES 2019 w Las Vegas nowy holograficzny system ma zapewnić dokładniejsze i czytelniejsze obrazy niż pozostałe systemy HUD, jak również ma być łatwy w adaptowaniu, niezależnie od kształtu i rozmiaru pojazdu. Co równie ważne, wykorzystuje on 50% mniej energii niż konwencjonalne systemy HUD, co czyni go szczególnie atrakcyjnym w kontekście pojazdów elektrycznych. Zobacz to na własne oczy, oglądając ten film!
More

Upewnij się, że klienci Cię zapamiętają

2019-02-26 08:12:23

Dlaczego „wykonanie dobrej roboty” to za mało, aby w pełni zadowolić klienta?



Kiedy wymienisz szybę w samochodzie klienta, może mieć on problem z ocenieniem wykonanej przez Ciebie pracy. Istnieją spore szanse na to, że nie będzie wiedział, czy wszystko zostało właściwie zespojone, oraz nie zauważy żadnych zmian w wykończeniu. Możesz jednak mieć pewność w jednej kwestii: zawsze zwróci uwagę na to, jak dobrze wysprzątano jego samochód!

Cenną wskazówką dla monterów zorientowanych na klienta jest to, aby pozostawiali pojazd czystszym, niż był, gdy przybył do warsztatu. Oznacza to, że podczas pracy warto zawsze korzystać z pokryć ochronnych, a po zakończeniu umyć wszystkie szyby. Ponadto warto wyczyścić podłogę, dywaniki, siedzenia oraz inne powierzchnie.

Należy jednak uważać na to, co się wyrzuca. Pewien zespół monterów z USA wyrzucił z samochodu wszystkie śmieci, wśród których znalazł się zwycięski los z restauracji McDonald’s na kwotę 1000 dolarów! Doskonałym sposobem na uniknięcie podobnego ryzyka jest wrzucenie śmieci do worka i pozostawienie go w samochodzie. Warto wówczas wyposażyć się worki z nadrukiem nazwy firmy – jest to wyjątkowo ekonomiczny sposób na reklamę. Istnieje duża szansa, że zadowolony klient wróci do Ciebie w przyszłości.
More

Zrób krok w stronę inteligentnych drzwi przyszłości

2019-02-26 08:35:31

Opracowane we współpracy z AGC zupełnie nowe, połączone z siecią, inteligentne drzwi wprowadzają szklane interfejsy wyświetlające do wnętrz pojazdów.



Podczas odbywających się w zeszłym miesiącu targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas firmy AGC Automotive Europe oraz IAC (International Automotive Components) przedstawiły koncepcyjny projekt drzwi StreetSmart. Drzwi StreetSmart to pięknie zaprojektowane drzwi kierowcy z zakrzywionymi szklanymi powierzchniami, które łączą w sobie zaawansowane funkcje bezpieczeństwa kierowcy i systemy informacyjne z wysokiej klasy materiałami oraz wykończeniem.

Drzwi StreetSmart stanowią kombinację ultracienkiego i odpornego na wstrząsy szkła AGC osadzonego na cyfrowym interfejsie w podłokietniku, który dostarcza kierowcy potrzebnych informacji oraz pozwala sterować oświetleniem i funkcjami zwiększającymi komfort. Możliwość obsługi dotykowej z sygnałami zwrotnymi pozwala na intuicyjne korzystanie z systemu bez odrywania wzroku od drogi. Zakrzywiona powierzchnia wyświetlacza zapewnia jeszcze lepszy zakres widzenia dzięki systemowi bocznej kamery monitorującej. Po raz pierwszy w historii motoryzacji drzwi zostały wyposażone w szklany głośnik – przeźroczyste i lekkie urządzenie audio zapewniające pasażerom wyjątkowe brzmienie przestrzenne.

Premiera tych połączonych drzwi stanowi kamień milowy w wykorzystaniu szklanych interfejsów, które znamy przede wszystkim z inteligentnych urządzeń, we wnętrzach pojazdów. Mając na uwadze przyszłe zastosowania, projekt został opracowany z myślą o obsłudze wszystkich trybów jazdy – od użytku osobistego przez współdzielenie pojazdu aż po przyszłe tryby autonomiczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.streetsmartdoor.com
More

Wyraźna widoczność pieszych – nawet w całkowitej ciemności

2019-01-28 14:53:03

Warsztaty montujące szyby powinny uważnie przyglądać się kamerom termicznym. Co najmniej jeden producent uważa, że staną się one kolejnym wielkim osiągnięciem w zakresie bezpieczeństwa drogowego.

Funkcje bezpieczeństwa ADAS stają się normą na europejskim rynku samochodowym, a wielu kierowców ceni sobie dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniają. Obecnie jedna z amerykańskich firm promuje kolejny system mający zwiększyć bezpieczeństwo na drodze: kamery termiczne.

Kamery termiczne funkcjonują bardziej jak czujniki niż tradycyjne kamery. Nie działają w oparciu o światło odbite, tylko mierzą energię cieplną wygenerowaną i oddawaną przez obiekty oraz żywe istoty.

Firma FLIR, czołowy producent kamer termicznych i innych technologii wizyjnych, uważa, że kamery termiczne montowane z przodu pojazdów mogą stanowić uzupełnienie systemów ADAS, zapewniając lepsze warunki nocą, zarówno dla pieszych, zwierząt, jak i innych kierowców.

Technologia ta działa nawet w całkowitej ciemności i bez problemu poradzi sobie podczas mgły. Niestety minusem kamer termicznych jest to, że są one nadal dość kosztowne, przez co ich aktualny potencjał może zostać wykorzystany głównie w markach samochodów wysokiej klasy. Warto zainteresować się tym tematem w przyszłości.
More

Usługi mobilne wracają do warsztatów

2018-12-03 08:04:16

Czy samochodowe usługi mobilne w zakresie szkła samochodowego mają przyszłość? Trendy rynkowe i ADAS sugerują, że nie…

Wiele firm zajmujących się wymianą szyb samochodowych w całej Europie zadaje sobie to samo pytanie: czy powinny kontynuować świadczenie usług mobilnych? Kiedyś odpowiedź była jasna: TAK, ponieważ klienci domagali się tego, a jakość pracy, którą wykonać można było w pojedynkę, uznawana była za równie dobrą, jak montaż w warsztacie. Poza tym, skoro konkurenci oferują usługi mobilne, dlaczego robić inaczej?
Jednak w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja bardzo się zmieniła. Zakres i złożoność wyposażenia ADAS w dzisiejszych modelach wymusza zmianę w podejściu do usług posprzedażnych. Dla specjalistów w dziedzinie szkła samochodowego wymiana szyby przedniej, za którą znajduje się czujnik kamery, wymaga specjalistycznych zespołów, sprzętu i czasu na ponowną kalibrację.

Same szyby przednie również stają się coraz większe, ponieważ projektanci pojazdów starają się zmniejszyć opór powietrza (a co za tym idzie zużycie paliwa) oraz wypełnić wnętrza naturalnym światłem dziennym. Precyzyjne umiejscowienie oraz ustawienie wielu ze stosowanych dzisiaj dużych, zaawansowanych technologicznie szyb przednich wymagać może dwojga specjalistów i właściwego oprzyrządowania.

Zamiast inwestować w usługi mobilne, wiele firm montujących szyby szkoli obecnie specjalistów, aby lepiej rozumieli połączone systemy samochodowe i zagadnienie przeprowadzania ponownej kalibracji elektronicznej po wymianie szyby przedniej. I jest to praca, którą można lepiej wykonać w warsztacie.

More

Prezentacja w wirtualnej rzeczywistości AGC błyszczy na Automechanika

2018-10-18 09:09:48

Trzy tygodnie temu zakończyły się targi Automechanika – wydarzenie przyciągnęło 136 000 gości z 181 krajów... co jest rekordem wszech czasów!

Z przyjemnością stwierdzamy, że rekordowa liczba gości odwiedziła również stoisko AGC, dając nam możliwość nawiązania kontaktu z klientami i nowych relacji biznesowych. Najjaśniejszym punktem naszego stoiska był zdecydowanie kokpit VR, który przyciągał uwagę i pozwalał odwiedzającym wejrzeć w ekscytującą przyszłość wyświetlaczy samochodowych.

Myślami jesteśmy już przy targach Automechanika 2020. Kto wie, jakie nowe i ekscytujące technologie będziemy mogli zaprezentować za dwa lata?
More

Jedź na zielonej fali!

2018-10-18 09:13:18

Światło, które zmienia kolor na czerwony, kiedy zbliżasz się do skrzyżowania, jest jedną z najbardziej frustrujących rzeczy podczas podróży. Jeśli test systemu informowania kierowców o stanie sygnalizacji świetlnej zakończy się pomyślnie, konieczność zatrzymywania się na czerwonym może stać się przeszłością.

Testy, który odbywają się w dwóch miastach w Wielkiej Brytanii, opierają się na technologii, która przesyła dane dotyczące czasu z sygnalizacji świetlnych nowej generacji do samochodów wyposażonych w specjalny odbiornik. W pewnej odległości samochód odbiera sygnał od następnej sygnalizacji świetlnej, który informuje kierowcę o jej stanie i czasie wyświetlania poszczególnych kolorów. Co więcej, system doradza kierowcom, że jeśli zwiększą lub zmniejszą prędkość do określonego poziomu, światła będą świecić na zielono, kiedy do nich dojadą.

Innowacja ta oznacza, że kierowcy będą mogli wkrótce uniknąć czerwonych świateł podczas podróży w normalnych warunkach drogowych. Jazda na zielonej fali powinna umożliwić płynniejszą podróż, lepszy przepływ ruchu i mniejsze zużycie paliwa.
More

Czujniki radarowe ADAS pomagają zapobiegać kolizjom

2018-10-18 09:14:51

W naszym ostatnim biuletynie przyjrzeliśmy się czujnikom obrazu, które monitorują świat przez Twoją przednią szybę. W tym wydaniu analizujemy czujniki radarowe, zwykle montowane lub ukryte za przednim zderzakiem lub maskownicą. Działają, emitując sygnał radiowy wysokiej częstotliwości, który odbija się od obiektów i wraca do samochodu. Odległość do tych obiektów obliczana jest na podstawie czasu potrzebnego na odebranie sygnału zwrotnego.

Czujniki radarowe zapewniają dane wejściowe dla funkcji ADAS, takich jak adaptacyjny tempomat, ostrzeżenie przed kolizją i automatyczne hamowanie awaryjne. Mogą również monitorować martwe pola i ostrzegać przed kolizją podczas cofania dzięki czujnikom zamontowanym za lusterkami bocznymi, tylnym zderzakiem lub w tylnych światłach.

Nieprawidłowa kalibracja lub najmniejsze uszkodzenie zderzaka może negatywnie wpłynąć na odbiór sygnału. W rzeczywistości nawet zbyt dużo farby na zderzaku może stanowić problem; nie zaleca się również umieszczania naklejki na zderzaku w pobliżu czujnika radarowego!
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-04-23 07:26:31

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-04-23 07:37:15

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-04-23 07:38:45

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-03-26 11:35:45

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-03-26 11:39:02

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-03-26 11:40:46

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-02-14 13:48:56

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-02-14 13:51:38

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2018-02-14 13:53:29

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-12-15 12:18:55

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-12-15 12:20:27

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-12-15 12:22:44

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-12-15 12:24:11

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-12-12 11:17:59

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: TOYOTA VERSO, CITROEN DS3, LAND ROVER DISCOVERY SPORT L550, SKODA FABIA III, SKODA SUPERB III, RENAULT MIDLUM, RENAULT TALISMAN, RANGE ROVER SPORT L494, SKODA KODIAQ, BMW 1- SERIES F20/2-SERIES F22, F23, FORD S-MAX, TOYOTA AURIS II, MERCEDES GLE (C292), MAZDA CX-3.



DOWNLOAD

pdf1
pdf2
pdf3
pdf4
pdf5
pdf6

More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-11-20 13:32:13

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-11-20 13:33:55

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-11-20 13:35:41

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-11-20 13:37:15

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-11-15 14:27:20

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Mazda CX-5, BMW 2-Series F45 Active Tourer, Ford Mondeo IV, Mercedes E-Class (W207), Mercede Actros (960.820).



DOWNLOAD

pdf1
pdf2

More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-10-17 06:28:34

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-10-10 07:22:05

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Audi A3 II, Audi A3 III, Audi A7, Skoda Fabia III, Renault Traffic III, VW Passat B7, BMW XI F48, BMW X5 F15, Citroen C3 III, Citroen DS3, Ford Fiesta VII, Ford Kuga II, MAN TAG XL, Mercedes W 205 C-Class, Nissan Juke, Peugeot 207, Renault Megane IV.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-10-05 14:25:25

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-10-05 14:28:35

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-10-05 14:35:23

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-10-05 14:37:08

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

AGC Automotive Replacement Glass announces windshields “as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”

2017-08-21 07:38:31

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) camera recalibration requires many things to go well: replacement windshield quality is one of them. AGC Automotive Europe proudly states that AGC and Nordglass windshields for aftermarket are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields.
ARG (Automotive Replacement Glass) market has come under intense scrutiny in the recent years due to the increasing popularity of advanced driver assistance systems (ADAS) technologies. Windshield replacement is no longer a straightforward mechanical job but involves increasingly complex technologies, requiring top quality materials and skilled people to perform the replacement. Ultimately, the success or failure of ADAS windshield replacement boils down to the safety of the driver and his passengers: a botched job can have terrible consequences.

AGC is committing to the ARG market with a statement “replacement windshields are as compliant with ADAS as Original Equipment windshields”. To earn the ADAS compliant status, AGC and NordGlass replacement windshields go through a specific quality testing procedure during the development phase. Then, during production, the windshields are rigorously checked on critical parameters for the camera area, in line with the strictest OE requirements.
AGC ARG is gradually adding stickers on the windshields that have earned the ADAS compliant status. By choosing an ADAS compliant windshield for any ADAS replacement, the replacement glass fitter can be sure to deliver the best standards of performance and safety.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-08-17 09:36:35

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW 3-SERIES E46, BMW 7-SERIES E38, VW UP, FIAT DOBLO II, MAZDA 6 III, FORD B-MAX, SUBARU FORESTER IV, VOLVO S80 II/V70/XC70, AUDI A3 III, FIAT TIPO II, HYUNDAI i30 III, OPEL CORSA D, MERCEDES ACTROSS (960.840), LTI TX TAXI CAB, NISSAN X-TRAIL II, HYUNDAI i20 II, FORDA RANGER III.



DOWNLOAD

pdf1
pdf2
pdf3
pdf4
pdf5
pdf6

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-07-10 07:41:35

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: CITROEN C4 I, VW GOLF PLUS, NISSAN QUASHQAI I, SEAT IBIZA V, FORD KUGA I, FORD FOCUS III, AUDI A3 III/A3 III SPORTBACK, SKODA OCTAVIA III, MAZDA 6 III, VOLVO S80 II/V70/XC 70, FORD MONDEO IV, RENAULT ESPACE V, HYUNDAI TUCSON II, MAZDA 2 II SUPERMINI, SUZUKI BALENO II, SEAT ATECA, MAN TAG M+L, MERCEDES ATEGO/AXOR, MERCEDES ACTROS (960.840), MERCEDES ACTROS (960.820).
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-05-25 11:57:50

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: FIAT BRAVO II, FIAT TIPO II, FIAT FULLBACK, MITSUBISHI L200 IV, FORD KUGA I, FORD GALAXY III, HYUNDAI GRAND SANTA FE, MAN TAG XL, MAZDA II SUPERMINI, OPEL ASTRA V, RENAULT MEGANE III, TOYOTA YARIS II, AUDI A3, AUDI Q7 II.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-04-14 11:10:14

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW X5 III (F15), KIA VENGA, MERCEDES A - CLASS W 176/MERCEDES CLA/GLA, RENAULT MEGANE IV, SUZUKI BALENO II, AUDI A4 CABRIO, AUDI Q7, VW GOLF VII, VOLVO V40/V40 CROSS COUNTRY, VOLVO XC 60.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3
pdf 4


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-02-24 12:58:31

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: ALFA ROMEO GT, BMW X3 II, BMW 2-SERIES GRAN TOURER F46, BMW X1 F48, LADA VESTA, MAZDA CX-3, OPEL ASTRA V, PEUGEOT 106, RENAULT CLIO IV, SEAT LEON III, AUDI A4 II, VOLKSWAGEN SHARAN II, VOLKSWAGEN TOUAREG II, AUDI Q3, FORD MONDEO IV.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2017-01-03 15:11:50

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: SMART FORTWO, KIA SORENTO II, MAZDA CX-5, VOLKSWAGEN AMAROK, KIA SOUL II, HYUNDAI SANTA FE III, KIA CEE'D II, MERCEDES C-CLASS W204, TOYOTA RAV4 IV.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3
pdf 4

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-11-17 12:48:24

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: VOLVO V70+XC70, MAZDA 3 III, CITROEN DS4, HYUNDAI iX35, HYUNDAI SANTA FE II, KIA SPORTAGE III.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-10-24 07:54:52

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: NISSAN QASHQAI II, MAZDA 6 III, RANGE ROVER SPORT, FORD MONDEO IV, TOYOTA COROLLA XI, AUDI A4 4D SAL/5D EST 2015-.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-10-05 13:17:29

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW NEW MINI F56 /F55, FORD S-MAX, VOLVO V60, HYUNDAI ELANTRA II, VOLKSWAGEN BUS / TRANSPORTER VI, VOLKSWAGEN SHARAN II, TOYOTA AVENSIS II, SAAB 9-3 II, BMW X3 F25, OPEL ASTRA V, SMART FORTWO, VOLKSWAGEN JETTA III / VOLKSWAGEN GOLF A5, BMW X6 II F16.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-09-20 08:16:59

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Citroen - Elysee, Dacia Logan II, Ford B-Max, Honda Accord, Hyundai Solaris, Nissan Teana, Peugeot 301, Range Rover Sport.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-09-09 11:26:02

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: NISSAN QASHQAI, AUDI A3 LIMOUSINE, OPEL/VAUXHALL MERIVA.

DOWNLOAD

pdf 1

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-06-17 08:04:55

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: PEUGEOT 3008/5008, SUZUKI VITARA, FORD FIESTA, FORD FOCUS, BMW Z4 E89.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-06-10 08:12:36

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: CITROEN C4 PICASSO / GRAND PICASSO, FORD TRANSIT VIII LOW / MEDIUM ROOF, SKODA OCTAVIA A7 III WITHOUTPANOR. ROOF, AUDI Q5, VW UP, VW TOURAN, VOLVO V 70 / XC 70.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-05-31 09:46:37

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: HYUNDAI iX 35, FIAT 500 CABRIO, FORD RANGER, FORD TRUCKS TRANSIT, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, PEUGEOT 208, VW SHARAN II, AUDI Q5, AUDI A3/SPORTBACK, AUDI A5, CITROEN DS4, CITROEN C4 PICASSO/GRAND PICASSO, PEUGEOT 3008/5008.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-05-12 12:00:17

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES VITO / VIANO, PEUGEOT 308, PEUGEOT 407, NISSAN JUKE, VW TRANSPORTER / MULTIVAN T6, SKODA OCTAVIA A7 III, PEUGEOT 208, RENAULT MEGANE SCENIC, RENAULT LAGUNA III, AUDI A4 B8, NISSAN QASHQAI.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3
pdf 4

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-04-27 09:11:44

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: HYUNDAI i20, VOLKSWAGEN PASSAT B8, VW TOURAN, BMW 7 SERIES, TOYOTA YARIS, MERCEDES M-CLASS W166, TOYOTA AVENSIS, HONDA CRV, SKODA SUPERB III, PEUGEOT 308, VW PASSAT B7, PEUGEOT 307.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-04-13 06:35:55

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: RENAULT TRAFIC, FORD TRANSIT CUSTOM, SKODA SUPERB III, FIAT 500, RENAULT MODUS J77, VW GOLF VII SPORTSVAN.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-04-01 11:01:35

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: PEUGEOT 508, FIAT FREEMONT, FIAT 500 L/500 L LIMITED EDITION/500 L LIVING, SKODA OCTAVIA A7 III, FIAT GRANDE PUNTO EVO.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-03-24 14:01:10

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: FIAT 500X, VW TIGUAN, PEUGEOT 208, FORD FIESTA VII, FORD MONDEO III, FORD FIESTA VII, MAZDA CX-5, RENAULT MEGANE II, LANCIA DELTA, SKODA SUPERB III, RENAULT KANGOO II, RENAULT CLIO IV /CLIO IV "GRANDTOUR".

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3
pdf 4

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-03-15 10:47:59

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: TOYOTA YARIS, MERCEDES B-CLASS W246 W/OUT PANOR. ROOF, SKODA OCTAVIA A7 III W/OUT PANOR. ROOF, TOYOTA AVENSIS, NISSAN QASHQAI+2, PEUGEOT 308, FORD KUGA, NEW MINI F56/F55, AUDI A3/SPORTBACK.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-03-04 08:48:05

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: RENAULT MEGANE, BMW 7 SERIES F01/02, VW PASSAT CC, RENAULT MEGANE 3 CC, AUDI A6/C7, IVECO DAILY S2000,

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-03-01 10:46:05

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: SKODA OCTAVIA A7 III W/PAN. ROOF, SKODA OCTAVIA III, FIAT 500 L, AUDI A6/C7, FORD ESCAPE III.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-02-24 11:43:13

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: CITROEN C4, CITROEN DS3 2010-, CITROEN C4 II 2010-, PEUGEOT 308 II 2013-, RENAULT MEGANE II CABRIO 2003-, OPEL CORSA V, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, RENAULT D SERIES, BMW Z4, VOLKSWAGEN PASSAT B8, NISSAN X-TRAIL III, MERCEDES A-CLASS W176/CLA C117/GLA X156, FIAT 500X, RENAULT KANGOO II, VW PASSAT CC 2008-.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2016-01-04 12:30:43

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW MINI F56, OPEL CORSA V, MITSUBISHI FUSO CANTER 7C, MITSUBISHI OUTLANDER III, OPEL/VAUXHALL KARL/VIVA 5D HBK LHD, FORD TRANSIT VIII LOW/MEDIUM ROOF, NISSAN JUKE, HYUNDAI i40, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, VOLKSWAGEN PASSAT B8, RENAULT D SERIES, CITROEN C2 2003-, MERCEDES W 212 E-CLASSE, JEEP RENEGADE 2014- .
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-12-17 14:07:45

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: NISSAN JUKE, RENAULT MEGANE II, RENAULT LAGUNA III.

DOWNLOAD

pdf 1

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-12-14 09:27:48

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: RENAULT CLIO III, RENAULT MEGANE III, VOLKSWAGEN GOLF VI, PEUGEOT 307, PEUGEOT 308.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-11-26 06:52:34

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: CITROEN C5 II, RENAULT MEGANE SCENIC II, RENAULT MEGANE II, VOLKSWAGEN PASSAT B7, VOLKSWAGEN GOLF VI, VOLKSWAGEN GOLF VII, RENAULT MEGANE SCENIC III, PEUGEOT 307, PEUGEOT 407.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-11-10 08:45:23

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: VOLKSWAGEN GOLF VII, ISUZU RODEO / D-MAX 2D-4D PU 2011-.

DOWNLOAD

pdf 1

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-10-19 12:44:00

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES GLK X204, NISSAN QASHQAI II, BMW 5-SERIES F10, VOLVO XC60, HONDA CRV III, MERCEDES C-KLASSE [W203] (SPORT COUPE), AUDI A8 D4, RENAULT MEGANE II CABRIO, AUDI A4 B6 CABRIO, VOLVO S80 II / V70 / XC70, MERCEDES CLK II (W209), SEAT ALTEA, BMW 3 SERIES GRAN TOURISMO, RENAULT MEGANE II COUPE, AUDI A4 B7, CITROEN C3 I, AUDI Q5.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-10-02 08:02:00

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: NISSAN QASHQAI II, VOLKSWAGEN UP, VW GOLF VII SPORTSVAN MPV, RENAULT CLIO IV, HYUNDAI SANTA FE III, AUDI A4 B8, PEUGEOT 208, BMW X6 II, RENAULT ZOE, FORD FIESTA VII, HYUNDAI I20 II, KIA SORENTO III, FORD TRANSIT CUSTOM, FORD TRANSIT CUSTOM, FORD MONDEO IV, RENAULT KADJAR.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-08-17 07:51:21

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: RENAULT MODUS J77, CITROEN C4L, VOLVO V70, VOLVO XC70, TOYOTA COROLLA, AUDI A4 III, FROD MONDEO IV, VW POLO, VW PASSAT B8, BMW 3 SERIES GRAN TOURISMOBMW 3 SERIES GRAN TOURISMO, MERCEDES VITO / VIANO, TOYOTA YARIS II, LEXUS RX 350/450, LEXUS RX 330/350/400, KIA FORTE, NISSAN SENTRA, TOYOTA MATRIX.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-06-29 13:28:51

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: OPEL CORSA V, CITROEN C4 PICASSO II, BMW 4 SERIES F33, SKODA FABIA III, CITROEN C4 L, FORD MONDEO III, TOYOTA COROLLA.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-05-21 07:16:42

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: FORD GALAXY, FIAT 500 L, RENAULT LATITUDE, TOYOTA LANDCRUISER SERIE 120 II, BMW X4, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, TOYOTA MATRIX, HONDA ACCORD IX (USA), JEEP RENEGADE.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3
pdf 4

More

Enterprise Investors sells NordGlass to AGC Automotive Europe

2015-05-13 07:55:29

Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), a private equity fund managed by Enterprise Investors, has signed an agreement to sell a 100% stake in NordGlass, the major Polish producer of windscreens for the automotive sector, to AGC Automotive Europe.




PEF VI acquired NordGlass in 2007 in a proprietary transaction from the company founders. Since then, thanks to Enterprise Investors’ backing, the company underwent extensive modernization. Following investment in major capacity expansion and broadening of its product range NordGlass became one of the successful players on the European aftermarket. In 2014 NordGlass sold approx. 1.3 million windshields and generated EUR 78 million in revenues. The company employs more than 1,100 people in Europe.
AGC Automotive Europe is a based in Louvain-la-Neuve (Belgium) member of AGC Glass Europe, which in turn is the European branch of AGC Group. The AGC Group, with Tokyo-based Asahi Glass Co., Ltd. at its core, is one of world’s major suppliers of flat, automotive and display glass, chemicals and other high-tech materials and components. AGC Automotive Europe specializes in production of windows (OEM and replacement) for vehicle manufacturer. For more information about AGC go to: www.agc-automotive.com (OEM), www.agc-arg.eu (ARG), www.agc-glass.eu (corporate site) or www.yourglass.com (glass for the construction industry).
More

Enterprise Investors sells NordGlass to AGC Automotive Europe

2015-04-27 14:16:56

Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), a private equity fund managed by Enterprise Investors, has signed an agreement to sell a 100% stake in NordGlass, the major Polish producer of windscreens for the automotive sector, to AGC Automotive Europe.




PEF VI acquired NordGlass in 2007 in a proprietary transaction from the company founders. Since then, thanks to Enterprise Investors’ backing, the company underwent extensive modernization. Following investment in major capacity expansion and broadening of its product range NordGlass became one of the successful players on the European aftermarket. In 2014 NordGlass sold approx. 1.3 million windshields and generated EUR 78 million in revenues. The company employs more than 1,100 people in Europe.
AGC Automotive Europe is a based in Louvain-la-Neuve (Belgium) member of AGC Glass Europe, which in turn is the European branch of AGC Group. The AGC Group, with Tokyo-based Asahi Glass Co., Ltd. at its core, is one of world’s major suppliers of flat, automotive and display glass, chemicals and other high-tech materials and components. AGC Automotive Europe specializes in production of windows (OEM and replacement) for vehicle manufacturer. For more information about AGC go to: www.agc-automotive.com (OEM), www.agc-arg.eu (ARG), www.agc-glass.eu (corporate site) or www.yourglass.com (glass for the construction industry).
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-04-20 13:19:46

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: HYUNDAI ELANTRA II, HYUNDAI i40, MAZDA 3 III, RENAULT TWINGO III, KIA RIO III, FORD TRANSIT CUSTOM, OPEL SINTRA, OPEL VIVARO II, RENAULT TRAFIC III, HYUNDAI i30 II, SKODA FABIA III, FORD TRANSIT COURIER, MERCEDES C-KLASSE [W 203], VOLVO FH, MERCEDES VITO / VIANO, HYUNDAI SONATA V, PEUGEOT BOXER II, TOYOTA RAV 4 IV, SUBARU FORESTER IV, FORD ESCAPE / MAZDA TRIBUTE, VOLKSWAGEN BEETLE.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-03-04 19:39:15

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: ALFA GIULIETTA, BMW X5 III (F15), FIAT DOBLO II, FORD KUGA II, FORD TRANSIT CUSTOM, IVECO DAILY S2000, MITSUBISHI OUTLANDER III, NISSAN X-TRAIL III, OPEL VIVARO II, RENAULT MEGANE III, RENAULT TRAFIC III, RENAULT TWINGO III, SCANIA R SERIE 4, SUBARU LEGACY, TOYOTA RAV 4 IV, VOLKSWAGEN GOLF A7 SPORTSVAN.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-02-09 14:25:05

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES W 204 C-CLASS, MERCEDES W 212 E-CLASSE, VOLKSWAGEN GOLF A7.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2015-01-22 19:18:39

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: CITROEN C4 CACTUS, VOLKSWAGEN PASSAT CPE, FORD TRANSIT VIII LOW/MEDIUM ROOF, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, IVECO DAILY S2000, MERCEDES M-CLASS W166, MERCEDES VITO / VIANO (W639), MITSUBISHI COLT VII, OPEL MERIVA I, FORD EXPLORER.
More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-12-22 11:15:18

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: CITROEN C4 CACTUS, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, MERCEDES W 212 E-CLASSE, MITSUBISHI COLT VII, PEUGEOT BOXER II, CITROEN JUMPER II, FIAT DUCATO III, VOLVO XC90.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-12-15 15:04:29

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: KIA SOUL II, MITSUBISHI OUTLANDER III,NISSAN QASHQAI II, NISSAN QASHQAI II, RENAULT TRUCKS T/K/C, TOYOTA YARIS.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-12-11 20:42:39

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: FORD ECOSPORT B515, FORD TRANSIT VIII LOW/MEDIUM ROOF, FORD TRANSIT VIII HIGH ROOF, INFINITY FX50, KIA CEE'D II, MERCEDES W 205 C-CLASS, VOLKSWAGEN TOURAN.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf 2
pdf 3


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-11-19 08:13:26

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: PEUGEOT 308, RANGE ROVER II, VOLKSWAGEN TOURAN.

DOWNLOAD

pdf 1


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-11-13 07:01:09

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW X5 II, CITROEN C1 II, FORD ECOSPORT B515, FORD TRANSIT TOURNEO CONNECT, KIA CEE'D II, PEUGEOT 108, SEAT LEON II, SKODA SUPERB II, SUZUKI SUZUKI SX4 II, TOYOTA AYGO II, VOLKSWAGEN PASSAT B5, VOLKSWAGEN TOURAN.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-10-24 07:03:22

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: AUDI A3, TESLA S, VOLVO S60/V60, VOLVO S80, VOLVO V70, VOLVO XC70, VOLVO V40, VOLVO V40 CROSS COUNTRY, VOLVO XC90.


DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-10-17 06:26:26

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW MINI F56, CITROEN C3 II, HYUNDAI i 10 II, PEUGEOT 308, VOLVO S40/V40, VOLVO S60/V60, VOLVO XC60, VOLVO XC90.


DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-10-06 14:28:30

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: CITROEN C3 II, FORD FOCUS III, MERCEDES VITO/VIANO, MITSUBISHI COLT VI, NISSAN JUKE, PEUGEOT 106, RENAULT LAGUNA II, RENAULT MASTER III, SUZUKI SX4 II, TOYOTA LEXUS RX, TOYOTA URBAN CRUISER, VOLVO S60/V60, VOLVO S80, VOLVO V 70, VOLVO XC 70, VOLVO XC 60.


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-09-19 12:06:29

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: AUDI TT I, MAZDA 5, OPEL MOKKA, RENAULT KANGOO II.


DOWNLOAD

pdf 1
pdf2


More

Silver medal for Emil at the U21 DM finale !

2014-09-12 10:09:31

A bit of a dramatically evening with quite a few crash.

Emil

13 points after the initial heat for Emil, only taken by Mikkel B Jensen. The final heat also
included Kasper Lykke and Jonas B Andersen.
Emil Grøndal was hit in the final and he ended in the dirt, so he had to change bike for the restart ( 3 starts before the final heat was raced).
Emil says: a good evening for me, and my material worked as I wanted. It was nice to race this race in Silkeborg with sponsors and supporters - thank you to everyone.

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-09-03 14:53:41

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES W 203 C-CLASS, MITSUBISHI SPACE STAR II, OPEL ASTRA IV, RENAULT MEGANE SCENIC III, SKODA SUPERB II, TOYOTA LEXUS IS200, VOLKSWAGEN TIGUAN.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-09-01 19:29:18

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: CITROEN XSARA, FIAT 500 LARGE, LAND ROVER DISCOVERY II, SCANIA R-SERIE, VOLVO C70.


DOWNLOAD

pdf 1
pdf2


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-08-20 14:23:46

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES W 203 C-CLASS, MITSUBISHI SPACE STAR II, OPEL ASTRA IV, RENAULT MEGANE SCENIC III, SKODA SUPERB II, TOYOTA LEXUS IS200, VOLKSWAGEN TIGUAN.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-08-19 06:44:59

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW 3 F30, FORD RANGER III, VW TOUAREG, VOLVO S40/V40.


DOWNLOAD

pdf 1
pdf2


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-07-25 07:42:39

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MITSUBISHI L-200 III, NISSAN JUKE, NISSAN NOTE II, OPEL ADAM, TOYOTA RAV 4 IV, VOLVO V40 CROSS COUNTRY/ V40.


DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-07-23 12:32:51

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES W 203 C-CLASS, MITSUBISHI SPACE STAR II, OPEL ASTRA IV, RENAULT MEGANE SCENIC III, SKODA SUPERB II, TOYOTA LEXUS IS200, VOLKSWAGEN TIGUAN.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-07-16 05:59:40

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES W 203 C-CLASS, MITSUBISHI SPACE STAR II, OPEL ASTRA IV, RENAULT MEGANE SCENIC III, SKODA SUPERB II, TOYOTA LEXUS IS200, VOLKSWAGEN TIGUAN.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-07-16 05:45:31

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: AUDI A1, AUDI A6/C7, AUDI Q3, CITROEN C4 PICASSO II, CITROEN DS4, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, OPEL ASTRA IV, SKODA SUPERB II, VOLKSWAGEN TOUAREG.


DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-07-08 07:37:05

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: FORD FOCUS C-MAX II, FORD KUGA II, NISSAN NOTE II, SEAT ALTEA / ALTEA XL 06-, TOYOTA RAV 4 IV.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf2


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-07-01 06:57:26

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: FORD S-MAX, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, KIA SORENTO I, NISSAN NOTE II.

DOWNLOAD

pdf 1
pdf2


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-06-10 06:38:41

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: AUDI A1 , AUDI A7, BMW 3 E46 CPE, FORD FOCUS C-MAX II, FORD RANGER III, FORD TRANSIT CONNECT V408/TOURNEO CONNECT, HYUNDAI ATOS PRIME/ SPIRIT, HYUNDAI GENESIS, KIA CEE'D II, KIA PICANTO II, KIA SORENTO II, LANCIA DELTA IV, MERCEDES CLS, MITSUBISHI COLT VII, NISSAN CUBE, OPEL MOKKA, SKODA OCTAVIA III, SUZUKI ALTO II.


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-04-04 09:40:59

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES W 203 C-CLASS, MITSUBISHI SPACE STAR II, OPEL ASTRA IV, RENAULT MEGANE SCENIC III, SKODA SUPERB II, TOYOTA LEXUS IS200, VOLKSWAGEN TIGUAN.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-05-14 19:58:20

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: AUDI A3 III, AUDI TT II, KIA CEED II, KIA VENGA, MAZDA 6 III, MITSUBISHI PAJERO III, NISSAN CUBE, NISSAN NV200, NISSAN X-TRAIL II, OPEL CASCADA, TOYOTA LEXUS RX.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4
pdf5


More

NordGlass on the track or a race for dreams

2014-04-07 13:40:28

If the gravel shooting upwards from under Emil Grøndal`s motorcycle`s wheels hit a car windscreen, we would have a lot of work to do. However, the race tracks are properly secured, and NG have lately undertaken to support the career of a promising Danish speedway rider.





Watch movie - Bjarne Pedersen & Emil Grøndal 2014

18-year-old Emil Grøndal started racing at the tender age of 7. The rider stresses that speedway has always been his dream and that he believes the 2014 season will be the one when he will have a chance to prove his talent. Challenges are waiting for him in as many as three different tournaments.


In his home country, this young Dane that we support represents the Holstebro and Silkeborg clubs. Emil Grøndal is also a member of the U21 National team, with which he won the world juniors` vice-championship and a silver medal in the Golden Trophy for young speedway riders. Moreover, he has just signed an open contract with Polonia Bydgoszcz, where he intends to fight for success racing in Polish stadiums and winning trophies in the Polish league.

Emil aims high – his goal is to become a world champion. Getting this title is not possible without an exhausting training schedule and much hard work. Success also cannot be achieved without the help of a professional support team and sponsors. Collaboration with NordGlass is aimed towards him believing that his sport dreams can come true. People like Emil impress us with the strength of their character and consistent striving for their goal – that is why it is worth accompanying him on his way to the top.


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-03-24 10:01:08

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: MERCEDES W 203 C-CLASS, MITSUBISHI SPACE STAR II, OPEL ASTRA IV, RENAULT MEGANE SCENIC III, SKODA SUPERB II, TOYOTA LEXUS IS200, VOLKSWAGEN TIGUAN.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-03-21 11:50:38

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW 1 F20, BMW MINI 1, BMW X1, DAF 65/75/85/CS/CF, DAF XF 105, FORD GALAXY II, FORD MONDEO II, HONDA CIVIC, HYUNDAI i30 II, KIA CEE'D II, KIA MAGENTIS, MERCEDES B-CLASS W246, CHEVROLET SILVERADO.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4
pdf5


More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-03-03 15:19:19

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW 3 E46 CPE, BMW MINI I, BMW X5 I, CITROEN JUMPY, FORD FIESTA V, FORD FIESTA VII, FORD MONDEO III, FORD S-MAX, FORD TRANSIT TOURNEO CONNECT, HONDA CIVIC, HONDA CRV III, HYUNDAI H-100 GRACE, HYUNDAI i30 II, HYUNDAI iX35, MAZDA 323 VI, MAZDA 6 I, MERCEDES ACTROS (960.820), NISSAN KING CAB, NISSAN NV200, NISSAN PATHFINDER II, NISSAN SUNNY [N 14, Y10], OPEL ASTRA IV, OPEL VECTRA C, OPEL ZAFIRA II, PEUGEOT 308, RENAULT CAPTUR, RENAULT MEGANE II, SEAT ALTEA / ALTEA XL 06, SEAT LEON I, SKODA OCTAVIA II, SKODA SUPERB II, TOYOTA AVENSIS VERSO, VOLKSWAGEN PASSAT B7.



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2014-01-17 21:47:50

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Dacia Sandero, Suzuki Grand Vitara I, Hyundai iX35, Hyundai i30 I, Mercedes Atego, VW Golf A6, Volvo FM/FH12/FH16, Freightliner Columbia, Freightliner Class 8 FLC 112, Kenworth C500, Mack CH600, Navistar 4200.




More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2013-12-19 09:07:38

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: BMW 1 F20, BMW Z4 III, Fiat Punto III Grande, Ford B-MAX, Ford Fiesta VII, Ford Focus II, Ford Kuga, Hyundai i40, Hyundai i30 I, Kia Venga, Lancia Ypsilon, Mazda CX-5, Mercedes B-Class W246, Opel Astra IV, Skoda Octavia III, Vlokswagen Golf A6, Volkswagen Touran, Chevrolet Malibu, Chevrolet Spark II, Dodge Durango, Ford Escape, Ford Taurus, Honda Fit, Hyundai Azera, Jeep Grand Cherokee, Mercedes Sprinter USA, Nissan Cube, Toyota Camry VII.



More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2013-10-03 14:15:46

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Hyundai i45, Opel Adam, Opel Astra IV, Toyota Lexus CT 200H, Chevrolet Cruze, Chevrolet Malibu, Chevrolet Sonic, Nissan Quest.




DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3
pdf4

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2013-10-01 07:20:36

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Citroen - Elysee, Dacia Logan II, Ford B-Max, Honda Accord, Hyundai Solaris, Nissan Teana, Peugeot 301, Range Rover Sport.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2013-09-30 10:09:22

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Citroen - Elysee, Dacia Logan II, Ford B-Max, Honda Accord, Hyundai Solaris, Nissan Teana, Peugeot 301, Range Rover Sport.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2013-09-27 13:34:21

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Citroen - Elysee, Dacia Logan II, Ford B-Max, Honda Accord, Hyundai Solaris, Nissan Teana, Peugeot 301, Range Rover Sport.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2013-09-27 12:57:01

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Ford Kuga, Citroen C1, Ford Escape, Freightliner FLC 120.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3

More

LATEST ADDITION TO OUR CATALOGUE!

2013-08-02 09:19:57

We are pleased to advise that the following windscreens has been added to our production and is now available for order and delivery: Citroen - Elysee, Dacia Logan II, Ford B-Max, Honda Accord, Hyundai Solaris, Nissan Teana, Peugeot 301, Range Rover Sport.



DOWNLOAD

pdf 1
pdf2
pdf3

More

The nordglass.pl website uses cookies for the purposes of: maintaining the User's session (after logging in), saving product presentation settings and browsing products, saving the contents of the basket, saving information about new visits, browsing frequency and purchasing products.

Go to the site