Nyheder!

Nowa niezwykła osłona przeciwsłoneczna chroni przed słońcem, ale nie utrudnia widoczności

2020-02-19 08:42:33

Według niemieckiej firmy Bosch będącej światowym liderem produktów motoryzacyjnych oślepianie słońcem stanowi najczęstszą przyczynę wypadków drogowych związaną z pogodą. Problem z osłoną przeciwsłoneczną używaną obecnie przez wszystkich użytkowników dróg, a mianowicie opuszczaną za szybą klapką, polega na tym, że chroni przed oślepieniem, ale jednocześnie ogranicza widoczność. W związku z tym w firmie Bosch postanowiono stworzyć osłonę przeciwsłoneczną na nowo.Jej nowa wirtualna osłona zastępuje standardową klapkę przezroczystym panelem LCD. Działa ona w połączeniu z kamerą skierowaną w stronę kierowcy z opartym na sztucznej inteligencji i śledzącym ruch gałek ocznych kierowcy oprogramowaniem określającym położenie jego oczu i ilość światła słonecznego, jaka ma być zablokowana. Osłona następnie blokuje wpadające światło słoneczne wyłącznie na tych obszarach panelu LCD, które prowadzą bezpośrednio do oczu kierowcy. W miarę poruszania się kierowcy zmienia się również obszar blokowania słońca. Mówiąc prościej, system tworzy zaciemnione miejsce nad oczami, a jednocześnie nie zasłania kierowcy widoku drogi.

Wirtualna zasłona zdobyła już nagrodę za najlepszą innowację CES za 2020 r., a w firmie uważa się, że można ją uwzględnić w konstrukcji już istniejących pojazdów przy wprowadzeniu minimalnych zmian. System w swoim wolnym czasie oraz z funduszy i przy wsparciu firmy Bosch opracowało trzech zatrudnionych w niej inżynierów zespołów napędowych.

Mere

Producenci samochodów zaczynają stawiać na inteligentne szkło

2020-02-19 09:15:38

Technologie inteligentnego szkła to źródło zmian w wielu branżach, ale chyba najbardziej w sektorze motoryzacyjnym. Możliwość kontrolowania różnych form światła i zmiany funkcjonalności szkła pomaga projektantom pojazdów w czynieniu postępów w co najmniej trzech różnych obszarach: pojazdów autonomicznych, ograniczania hałasu i zrównoważoności.

Po pierwsze, technologie autonomiczne pozwalają użytkownikom zaoszczędzić czas, przez co projektanci koncentrują się na komforcie przebywania w samochodzie i jazdy. Dużą rolę odgrywa tu inteligentne szkło: może ono przekształcać wnętrze samochodu w centra otoczenia, udoskonalać lub ograniczać komunikację między pasażerami a światem zewnętrznym oraz wykorzystywać okna jako nowe, dynamiczne formy komunikacji.
Ograniczenie hałasu to dla konstruktorów pojazdów wciąż nierozwiązany problem, a wraz ze zmieniającymi się wymaganiami pasażerów stanie się on jeszcze bardziej istotny. Inteligentne szkło może pomóc pasażerom w zrelaksowaniu się, śnie lub pracy w ciszy. W połączeniu z niemal niewydającymi żadnych dźwięków pojazdami elektrycznymi (EV) inteligentne szkło ustanowi nowe standardy obniżania poziomu hałasu.

Priorytetem jest ekologiczność pojazdów, a pokaźne inwestycje w badania i rozwój w zakresie zielonych technologii nadal będą gwałtownie rosnąć. Nie bez znaczenia będzie tutaj również inteligentne szkło, które znacząco obniża temperaturę we wnętrzu, zwiększa wygodę podróżowania i obniża obciążenie związane z klimatyzacją. Może to przełożyć się na zwiększenie dystansu jazdy EV o ponad 5% i obniżenie emisji CO2 przez silniki spalinowe o 4 g/km.


Mere

Nie wycieraj szyby... Wyczyść ją prądem!

2020-01-20 09:37:26

Wycieraczki samochodowe nie uległy dużym zmianom od czasu, gdy w roku 1903 opatentowała je pewna amerykańska dama. A później pojawiła się Tesla.


Jeśli znasz filmik wprowadzający Cybertruck zamieszczony w naszym ostatnim biuletynie informacyjnym, być może wiesz, że futurystyczna elektryczna furgonetka nie ma wycieraczek. Zatem bez zdziwienia przyjmiesz fakt, że Tesla złożyła wniosek patentowy na laserowe czyszczenie szyb samochodowych.
Z patentu wynika, że zespół optyki wiązki tworzy laser, który usuwa zanieczyszczenia. Obwód czujek wskazuje systemowi, gdzie należy skierować wiązkę, aby usunąć kurz, zabrudzenia i owady. Bezpieczeństwo zapewni zarządzanie poziomami narażenia na laser, w tym stosowanie lasera impulsowego oraz uniemożliwianie mu przejścia przez szkło lub spowodowanie obrażeń u pasażerów pojazdu.

Z patentu wynika także, że skanowanie systemu będzie wystarczająco inteligentne, by rozpoznawać przedmioty, które nie wymagają usunięcia, jak naklejka na szybie lub opuszczona osłona przeciwsłoneczna. Cały patent znajduje się tutaj.
Mere
Se nyheder

The nordglass.pl website uses cookies for the purposes of: maintaining the User's session (after logging in), saving product presentation settings and browsing products, saving the contents of the basket, saving information about new visits, browsing frequency and purchasing products.

Go to the site