Aktuell

System ADAS: szansa dla wtórnego rynku szyb samochodowych

2019-09-02 07:03:10

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że wzrost stosowania w nowych samochodach zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy ADAS obniża liczbę wypadków drogowych. Według badania Consumer Reports obejmującego 72 000 samochodów 57% amerykańskich kierowców twierdzi, że co najmniej jedna funkcja ADAS zastosowana w ich samochodzie uchroniła ich przed wypadkiem.


Podobnych wyników można spodziewać się w Europie. Wraz z rosnącą liczbą samochodów wyposażonych w systemy ADAS wskutek rozszerzania przez producentów oferty technologii ADAS i obejmowania nią wszystkich modeli sytuacja na rynku napraw powypadkowych może być w najbliższych latach dramatyczna.

Ale w jaki sposób wpłynie to na usługę wymiany szyb w branży napraw samochodowych? W tym przypadku ADAS może okazać się zbawieniem. Chociaż możliwe jest, że liczba napraw spadnie, przychody wzrosną na skutek dłuższej i bardziej skomplikowanej usługi wymiany szyb przednich związanej z systemem ADAS. Odnosi się to zwłaszcza do warsztatów samochodowych specjalizujących się w wymianie szyb, które inwestują w technologię kalibracji i szkolenia w celu podniesienia wartości swoich usług.

mehr

Pojazd ostrzega przed deszczem, gdy okno dachowe jest otwarte.

2019-09-02 07:17:55

Dzięki połączeniu technologii AI i systemu ADAS nasze auta są coraz bardziej inteligentne.Nadejście ery autonomicznej jazdy oznacza wykorzystywanie w samochodach technologii głębokiego uczenia się (ang. deep learning) i AI (sztucznej inteligencji). Aby pojazdy były bardziej inteligentne, wyposaża się je w sensory, analizy prognozujące, aplikacje i inne innowacje.
Przykładem powyższego trendu jest nowy sportowy VW Jetta GLI z 2019 r. Poza standardowymi funkcjami, takimi jak zdalne zamykanie drzwi i szukanie miejsc parkingowych, ma funkcję, która informuje o prognozowanym deszczu w sytuacji, gdy okno dachowe jest uchylone.

Inteligentne samochody będą w stanie przewidzieć zachowanie na podstawie wcześniejszych doświadczeń i zaobserwowanych czynności wykonywanych podczas jazdy. Niezliczona ilość danych – dotyczących m.in. odległości od zatoru drogowego czy warunków pogodowych – będzie przesyłana do silnika AI. Samochód będzie wiedzieć więcej niż jego użytkownik i będzie samodzielnie dostosowywać funkcje. Innymi słowy, nie tylko poinformuje o zbliżającym się deszczu, ale również automatycznie zamknie okno dachowe.
mehr

Czy jesteśmy bezpieczni, gdy piorun uderza w nasz samochód?

2019-07-29 11:53:45

Wielu ludzi uważa, że samochód zapewni im bezpieczeństwo, ponieważ jego opony są wykonane z gumy. To jednak nieprawda. W rzeczywistości gdy uderza piorun, prąd elektryczny spływa po zewnętrznej części samochodu i przenika do ziemi pod spodem. Dzieje się tak, ponieważ samochód zachowuje się jak mobilna „klatka Faradaya”, czyli obudowa otoczona całkowicie przez metalowe przewodniki, które zapobiegają wnikaniu pola elektromagnetycznego do wewnątrz.


Problem polega na tym, że dzisiejsze samochody mają coraz więcej części niemetalowych, które zakłócają ochronny efekt Faradaya. Mają również więcej obwodów elektrycznych. Część energii elektrycznej pochodzącej z pioruna może przepływać przez te obwody do potencjalnie niebezpiecznych części metalowych, takich jak radia, ładowarki telefonów komórkowych i jednostki GPS, a także klamki, pedały i kolumna kierownicy. Zdarzały się przypadki „usmażenia” systemów elektrycznych przez pioruny, a nawet otwarcia poduszek powietrznych z powodu nagłego wyłączenia silnika.

Jak można zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas gwałtownej burzy? Najlepiej jest pozostać w pokrytym metalem pojeździe, zatrzymać się na poboczu, włączyć światła awaryjne, wyłączyć silnik i przeczekać burzę. I nie dotykać radia ani telefonu komórkowego, szczególnie jeśli jest podłączony do ładowarki.

mehr
Sehe alle Neuigkeiten

The nordglass.pl website uses cookies for the purposes of: maintaining the User's session (after logging in), saving product presentation settings and browsing products, saving the contents of the basket, saving information about new visits, browsing frequency and purchasing products.

Go to the site